Numer: 31259
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz zebrania organizacyjnego z rodzicami nowo przyjętych dzieci - grupy najmłodsze

SCENARIUSZ ZEBRANIA Z RODZICAMI DZIECI NOWO PRZYJĘTYMI
( MAJ )

Miejsce : Przedszkole nr 6 w Chorzowie
Przewidywany termin : maj – wrzesień
Adresaci : rodzice dzieci najmłodszych
Prowadzący: Dyrekcja wraz z wychowawcami grup najmłodszych
Opracowanie : mgr Katarzyna Sadowska – Szczepańska

Cel spotkania:
- informacyjno – organizacyjny
- przedstawienie sposobu organizacji pracy przedszkola
- przedstawienie wychowawców grup najmłodszych
- bliższe poznanie się nauczycieli z rodzicami
- zapoznanie się z budynkiem przedszkola, salami grup najmłodszych oraz sypialnia
- wytworzenie przyjaznej atmosfery i wzbudzenie zaufania rodziców do nauczycieli


Przebieg spotkania :
1. Przywitanie przez Dyrekcje placówki zgormadzonych rodziców, przedstawienie wychowawców grup najmłodszych.
2. Umówienie przez Dyrekcje sposobu organizacji pracy przedszkola, sposóbu odpłatności oraz obowiązujących procedur związanych z bezpieczeństwem, odbiorem dzieci, upoważnieniami itd.
3. Przedstawienie spraw organizacyjnych przez wychowawczynie grup najmłodszych w następującej kolejności :

• Wyposażenie dziecka, ubiór
• Wyjścia do ogrodu a czas asymilacji
• Zabawki w przedszkolu
• Chore dziecko w przedszkolu
• Zdeklarowane godziny pobytu w przedszkolu, umowa a odbiór dziecka
• Procedura odbioru dziecka z przedszkola, upoważnienie i nr tel .kontaktowe
• Przekaz informacji ( gazetki informacyjne ogólne, grupowe i strona internetowa
• Informacje i ważne sprawy – kolejność zgłaszania
• Pedagogizacja : Czas wakacji okazją do podniesienia stopnia samodzielności dziecka, nie straszyć przedszkolem!
• Zajęcia w przedszkolu – charakterystyka zajęć w grupie młodszej
• Wyposażenie dziecka w pomoce do zajęć chusteczki
• Współpraca z specjalistami na terenie placówki
• Zajęcia adaptacyjne

4. Pytania rodziców. Podziękowanie i pożegnanie rodziców na forum
5. Prezentacja budynku, sal, sypialni, łazienek, szatni –chętni rodzice – okazja do rozmów indywidualnych.

KONSPEKT ZEBRANIA Z RODZICAMI DZIECI NOWO PRZYJĘTYMI
( MAJ )

1. Wyposażenie dziecka, ubiór
Ubranie
a) wygodne – najlepiej aby był to dres, getry lub legginsy. Ubranko ma być luźne, nieopinające brzuszka dziecka ( NIE obcisłe spodnie jeansowe ) oraz umożliwiające samodzielne korzystanie z toalety, bez zbędnych i skomplikowanych zapięć – dziecko zaaferowane zabawa, nowym miejscem często zgłasza potrzeby fizjologiczne w ostatniej chwili!
b) ubieramy na tzw. „cebulkę” – koszulka z krótkim rękawkiem, długim , rozpinany sweterek

c) ubiór dziecka powinien być adekwatny do pogody na dworze – dziecko powinno mieć zawsze zestaw ubrań umożliwiający wyjście na podwórko ( wiosną, jesienią lżejsza czapkę, chustkę, odpowiednie obuwie, polar, dodatkowa bluzę czy kurtkę zaś zimą czapkę, szalik, rękawiczki) nawet jeżeli do przedszkola przyjeżdża samochodem.

WAŻNE !!! Zwracamy się z prośbą aby nie „stroić”. Ubiór dziecka powinien być przede wszystkim praktyczny – dzieci podejmują zabawy ruchowe, badawcze, pracują zróżnicowanymi technikami plastycznymi- ubranko może zostać pobrudzone. Ładne ubranka prosimy zostawić na rodzinny spacerek lub uroczystości przedszkolne, których będzie bardzo dużo : pasowanie, spotkanie świąteczne, bal czy dzień babci i dziadka.

WAŻNE !!! W grupie najmłodszej można przynieść do posiłku śliniaczki. ;)

woreczki –
I – na piżamkę, który zostaje na sali leżakowania. Proszę dziecku pokazać piżamkę, szczególnie jeżeli jest nowa, aby dziecko umiało ja rozpoznać.
II – ubrania na zmianę na wypadek sytuacji awaryjnej – powinna się tam znaleźć zapasowa koszulka, bluzeczka, majtki , skarpetki lub rajstopy, spodnie na zmianę.
III – kapcie – worek zostaje w I szatni obok głównego wejścia w pojemniku grupowym.
WAŻNE !!! Woreczki musza być czytelnie podpisane na zewnętrznej stronie !!!

2. Wyjścia do ogrodu i czas asymilacji
W 2 grupach najmłodszych dzieci wychodzą do ogrodu po okresie asymilacji ( koniec października ) Musimy dać dzieciom czas na poznanie nowego miejsca, otaczających je osób – Wychowawcy, woźne, pomoce, musza nauczyć się chodzić po schodach, w parach czy tez z wężem, muszą nauczyć się rozpoznawać swoje miejsce w szatni, reagować na polecenia i przywołania nauczyciela, pani pomocy, pani woźnej, przyzwyczaić się do nazwę swojej grup. Sa to umiejętności konieczne i umożliwiające bezpieczne korzystanie z ogrodu.

3. Zabawki w przedszkolu
W naszej placówce przyjęto zasadę, iż dzieci nie przynoszą zabawek do przedszkola. Pozwólmy dzieciom poznać zabawki w przedszkolu, nacieszyć się nimi. Jeżeli któreś z dzieci będzie miało trudności w procesie asymilacji to w wyjątkowych sytuacjach zezwalamy na przyniesienie zabawki, ale prośba z naszej strony, aby był to niewielki pluszak.
Nasza decyzja jest wynikiem wieloletnich doświadczeń. Dzieci często nie potrafią skoncentrować się na zajęciach, zabawie, bo ciągle myślą o zabawce, która leży na półeczce. Zdarzało się iż dzieci przynosiły do przedszkola zabawki tak małe, które posiadają drobne części – które mogły stworzyć ryzyko zadławienia. Prosimy nie przynosić zabawek mechanicznych, które mogą ulec zniszczeniu, zabawek bardzo kosztownych. Jest to tylko dodatkowy stres dla dziecka i kłopot w sytuacji kiedy ulegnie zniszczeniu.

4. Chore dziecko w przedszkolu, podawanie leków.
Rodzice najlepiej znają swoje dzieci, umieją ocenić zmianę w zachowaniu dziecka, kiedy zaczyna się choroba. Nie przyprowadzamy dzieci chorych do przedszkola. Katar jest infekcja. Dziecko zakatarzone rozsiewa bakterie i zaraża innych.
Zdarzają się sytuacje, iż dziecko ma rano stan podgorączkowy, zaś rodzice aplikują leki przeciwgorączkowe i przyprowadzają dziecko do przedszkola sądząc, ze dziecko poradzi sobie z rozwijająca się w organizmie chorobą. Po 2,3 godzinach dziecko gorączkuje, często dostaje torsji zwracając przyjęte leki... Dziecko się meczy, płacze i nie może uczestniczyć w zajęciach. Przedszkole nie posiada izolatki wobec czego nie ma jak go odizolować od pozostałych zdrowych dzieci, aby zapewnić jemu komfortowe warunki . Chore dziecko zaraża również pracowników. Brak wychowawcy wiąże się z zastępstwem, zaś małe dzieci źle znaszą brak obecności swojej pani do której się już przyzwyczaiły.

WAZNE !!! Prosimy o bezwzględną szczerość i podanie informacji dotyczących stanu zdrowia dziecka - ważnych chorób przewlekłych ( padaczka, tendencje do omdlenia, krwotoki z nosa ) alergie pokarmowych lub uczulenia, reakcji nietypowych na jakieś bodźce...np. plamy na skórze pojawiające się od promieni słonecznych.

5. Zdeklarowane godziny pobytu w przedszkolu, umowa
Prosimy o przestrzeganie zdeklarowanych godzin pobytu dziecka w przedszkolu ponieważ wiążę się to z organizacją naszej pracy. Grupy młodsze leżakują, wiec jeżeli dziecko zdeklarowane do godziny 13.00 nie zostanie odebrane jest to dla nas kłopot „logistyczny” – starsze grupy po obiedzie maja zajęcia dodatkowe jak angielski, rytmika przyroda, kółka plastyczne, chiliderki ...itd.

WAZNE !!! – W sytuacjach wyjątkowych ( wypadek na drodze, korek, sytuacja losowa ) prosimy o bezwzględny telefon, aby móc dziecko uspokoić i wytłumaczyć brak obecności rodzica.


6. Odbiór dziecka z przedszkola, upoważnienie i nr tel .kontaktowe

Na początku roku szkolnego rodzice otrzymują listy na które wpisują osoby upoważnione do odbioru dziecka. Proszę o podanie danych personalnych razem z nr. dowodu osobistego, aby mieć jak zweryfikować osobę odbierającą dziecko.
Jeżeli zdarzy się, iż dziecko musi zostać odebrane przez inna osobę niż wskazana w upoważnieniach, prosimy wcześniej o informacje i pisemne adnotacje zawierająca dane osoby upoważnianej do odbioru wraz z nr. dowodu osobistego.

Proszę o podanie aktualnych nr telefonu komórkowego. Jeżeli ktoś wie, ze pracuje w takim zakładzie pracy, gdzie nie zawsze może mieć telefon przy sobie ( szpital – przy aparaturze, linia produkcyjna ) to proszę o podanie dodatkowo takiego nr telefonu, pod którym możemy się z Państwem skontaktować, numer telefonu do babci, dziadka lub najbliższej cioci lub zakładu pracy, przełożonego. Bardzo często zdarza się, iż wychowawca nie możemy się skontaktować, gdyż nikt nie odbiera podanych telefonów.

7. Informacje na gazetkach i stronie internetowej

Prosimy sprawdzać informacje zawarte na stornie internetowej przedszkola oraz gazetkach informacyjnych przy głównym wejściu. Sa tam bieżące informacje a na stronie fotorelacje z uroczystości.

8. Informacje i ważne sprawy załatwiamy z wychowawca, dyrektorem...
Prosimy aby ważne sprawy, wątpliwości wyjaśniać w pierwszej kolejności z nami, wychowawca, vice - dyrektorem czy dyrektorem. Prosimy o nie załatwianie spraw istotnych z woźnymi. Obsługa przedszkola nie jest upoważniona do udzielania jakichkolwiek informacji dotyczących dziecka. Jednym z istotnych powodów jest fakt iż nie zawsze posiadają wiedzę na temat dziecka, bowiem wykonują swoje obowiązki, nie są cały czas na sali i trudno im ocenić sytuacje Chcemy również uniknąć sytuacji jakichkolwiek zakłóceń porozumienia i wzajemnej współpracy na linii wychowawca – rodzic.
Prosimy również nie załatwiać spraw po za terenem placówki. Jesteśmy otwarci i chętnie podejmiemy rozmowę w celu rozwiązania występujących problemów.
9. Zajęcia w przedszkolu – charakterystyka zajęć w grupie młodszej

Dzieci w wieku 3 lat szybko się męczą, dekoncentrują dlatego zajęcia w przedszkolu organizowane przez nauczyciela odbywają się poprzez zabawę. Nie oznacza to jednak, iż dzieci przychodzą do przedszkola i zabierają zabaweczki z półki i bawią się aż do obiadu. Zajęcia, które organizuje nauczyciel to zajęcia ruchowe, muzyczne, twórcze, zabawy konstrukcyjne, plastyczne i wszelkiego rodzaju obserwacje czy elementy gimnastyki. Oczywiści w ciągu dnia dzieci maja czas na swobodną zabawę. Odbywają się w naszym przedszkolu cykliczne audycje muzyczne, raz w miesiącu przyjeżdża do nas teatrzyk z przedstawieniem. Organizowane sa również imprezy z udziałem rodziców, babć i dziadków, a także takie uroczystości jak pasowanie, dzień pluszowego misia, dzień babci, dzieci rodziny, dni kolorowe czy tak jak w br dni z przyroda – dzień żabki, wróbelka czy jeżyka – sa to wybrane dni, w których wszystkie grupy realizują określony temat z uwzględnieniem możliwości i umiejętności dzieci w poszczególnych grupach. Co roku organizowane są : Spotkanie z Mikołajem, Bal przebierańców, Wiosenny spacer połączony z poszukiwaniem Pani Wiosny czy Festyn rodzinny. Wszystkie zajęcia dostosowane sa do określonej grupy wiekowej, a co za tym idzie - do możliwości poznawczych dziecka.

10. Zajęcia dodatkowe
W grupie najmłodszej dzieci będą miały dwa razy w tygodniu angielski oraz elementy rytmiki. Jezyk angielski ma również charakter krótkich zabaw muzycznych gdzie dzieci osłuchują się ze słówkami w języku angielskim. Zajęcia z rytmiki w grupach najmłodszych nie zawsze będą się odbywały w sali, gdzie znajduje się pianino, ponieważ jest to sala, w której pracują starszaki i wiąże się to z pewnymi ograniczeniami „logistycznymi”.
Grupy starsze mają angielski, gimnastykę ogólnorozwojową prowadzaną przez w-f-ste –rehabilitanta, zajęcia przyrodnicze, rytmikę, kółko plastyczne, kółko chiliderek.
Wszystkie dzieci biorą udział w zajęciach doświadczalno – eksperymentalnych prowadzonych przez wykładowców Uniwersytetu Rozwoju

11. Raz w miesiącu przynosimy chusteczki suche i mokre ( duże opakowania po 100 sztuk.), które są ogólnie dostępne dla każdego dziecka.

12. Na terenie placówki w określonych godzinach pracuje również psycholog, logopeda. W sytuacjach tego wymagających współpracujemy z Poradnia psychologiczno – pedagogiczną w Chorzowie

13. Zajęcia adaptacyjne

Od kilku lat w ostatnich dniach sierpnia organizujemy zajęcia adaptacyjne kierowane do nowo -przyjętych dzieci. Serdecznie zapraszamy rodziców wraz z pociechami. Jest to okazja aby przy wspólnej zabawie poznać sie bliżej, oswoić malucha z nowym miejscem i osobami, przełamać lęk i ułatwić proces adaptacji.
Tegoroczne zajęcia adaptacyjne odbędą się ....................................



Opracowanie :

mgr Katarzyna Sadowska Szczepańska

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.