Numer: 31230
Przesłano:
Dział: Przedszkole

"W Krainie Bajek" - scenariusz zajęć czytelniczych w przedszkolu

SCENARIUSZ ZAJĘĆ CZYTELNICZYCH w przedszkolu
w grupie 4-latków
Autor scenariusza: Alfreda Rogalska
TEMAT ZAJĘĆ: W krainie bajek.
CEL OGÓLNY:
-rozwijanie zainteresowań czytelniczych
-doskonalenie umiejętności wypowiadania się pełnym zdaniem
- aktywizowanie wszystkich dzieci

CELE OPERACYJNE:
-dziecko uważnie słucha prezentowanych tekstów.
- potrafi podać cechy charakterystyczne bajkowych postaci
-zna tytuły popularnych bajek i baśni
-potrafi podzielić tytuły bajek na sylaby przy użyciu
-dokonuje syntezy bajkowych postaci
-wzbogaca słownik mowy: bierny i czynny
- myśli logicznie, chętnie się wypowiada
- współpracuje z innymi rówieśnikami
-ujawnia swoje cechy charakteru: śmiałość, pewność siebie, wiarę we własne siły

METODY:
-czynna
-słowna
-oglądowa

FORMY PRACY: zbiorowa, grupowa, indywidualna

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
książeczki w twardych okładkach, fragmenty bajki, postacie bajkowe, klucz w kolorze niebieskim, zielonym, żółtym i czerwonym, zagadki bajkowe, tunel, cztery sztuki hula-hop, uśmiechnięte i smutne buźki , płyta CD z nagraniem piosenki pt. „ Bajeczki” i „Krasnoludki’, bajkowe puzzle, zakładka do ozdabiania, naklejki, kuferek, obrazki do kolorowania, dwa załączniki, rekwizyty ze znanych bajek (strój czerwonego kapturka, koszyczek)



PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Powitanie dzieci.
Witam wszystkie dzieci, a szczególnie te ,które przyszły do przedszkola uśmiechnięte i które lubią bajki.
2. Iskierka przyjaźni (powitanie w kręgu).
3. Słuchanie piosenki pt. „Bajki”.
Zamknijcie oczy i posłuchajcie piosenki.
4. Przeniesienie się w świat bajek – wypowiedzi dzieci ukierunkowane pytaniami:
-Gdzie mieszkają bajeczki? Gdzie idziemy kupować książeczki?
-Kto najczęściej wam czyta bajki?
-Jakie są wasze ulubione bajki (dzielenie nazw na sylaby ).
-Czy chcecie dzisiaj znaleźć się w krainie bajek? ( TO WSPANIALE)
Do tej krainy będzie nas prowadzić dobra wróżka. Czy mój strój przypomina dobra wróżkę/
5. Otwarcie przesyłki i odczytanie listu (załącznik nr 1).Wyjaśnienie kolejnych zadań do pokonania.
6. Przeniesienie się w świat bajek poprzez wspólne zaklęcie „czary mary”.
7.Zdobywanie niebieskiej „Komnaty ” – klucz koloru niebieskiego.
Najpierw przechodzą dzieci, których imię zaczyna się głoską „m”, następnie głoską „k” itd.
8. Wykonanie zadania do zielonej „Komnaty”.
„My jesteśmy krasnoludki” – zabawa w kole – dzieci ilustrują ruchem treść piosenki.
9.Wykonanie zadania do żółtej „Komnaty”.

Rozwiązywanie zagadek:
• Jakie imiona mają braciszek i siostrzyczka, którzy w lesie spotkali chatkę zrobioną z piernika? (Jaś i Małgosia)
• Kto, za siedmioma górami i za siedmioma lasami mieszkał w chatce maleńkiej z siedmioma krasnoludkami? (Królewna Śnieżka)
• Chociaż kłopot z wilkiem miała, wyszła z opresji zdrowa i cała. (Czerwony Kapturek)
• Kto wybiegając z pałacu zgubił pantofelek? (Kopciuszek)


10.Wejście do „Czerwonej Komnaty”. Sprawdzenie znajomości bajki Czerwonego Kapturka z tajemniczego rękopisu do którego wkradł się psotnik i pozamieniał niektóre wyrazy w bajce. Jeśli rozpoznacie, że coś się nie zgadza, klaśnijcie głośno w dłonie gdy ja będę czytać.
-Słuchanie tajemniczego rękopisu bajki „Czerwony Kapturek”.

11. Praca plastyczna w dwóch zespołach – wykonanie zakładki do książki.

12. Wypożyczenie książki z Przedszkolnej Biblioteczki Bookcrossingowej.

13. Podsumowanie zajęć.
Książka to nasz przyjaciel i wielki skarb.
Zachęcanie wychowanków do codziennego korzystania z literatury dziecięcej i szanowania książek.

14.Ewaluacja zajęć – ocena aktywności dzieci.


Załącznik nr 1

Treść listu:

Witajcie Dzieci!

Jesteśmy rodzicami Jasia i Małgosi. Mieszkamy w pięknym lesie. Do niedawna byliśmy bardzo szczęśliwą rodziną, ale jakiś czas temu nasze dzieci wyruszyły do lasu nakarmić zwierzęta, zabłądziły w nim
i zostały porwane przez Baba Jagę. Baba Jaga uwięziła ich w swojej chacie. Jest tam bardzo zimno. By móc ich uwolnić musimy rozwiązać kilka zadań. Dlatego bardzo prosimy o waszą pomoc? Gdy to uczynicie zdobędziecie kilka kluczy, które pozwolą nam otworzyć drzwi do chatki. Zadania zostawiłam Wam na sznureczku oznaczone kolorami. Słuchajcie uważnie Pani Alfredy, ona przeczyta Wam wszystkie instrukcje do zadań. Pamiętajcie, zadania muszą być przeprowadzone szybko i sprawnie inaczej nie uda wam się zdobyć kluczy, a my nie uwolnimy naszych dzieci, za którymi bardzo tęsknimy.

Powodzenia i dziękujemy!
Rodzice Jasia i Małgosi

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.