Scenariusz zabawy karnawałowej
oprac. scenariusza mgr Edyta Zegarlicka
Data: 01.2016
Prowadząca : Edyta Zegarlicka, Maja Sarzyńska
Temat: „ Czarownica czy czarodziejka?”
Cele operacyjne (dziecko):
• bierze aktywny udział w zabawach zorganizowanych i swobodnych
• uczestniczy w konkursach proponowanych przez prowadzącego
• potrafi współdziałać w zabawie z innymi dziećmi
• przełamuje lęk przed nieznanym
Środki dydaktyczne :
miotły z gałęzi, nagrania CD, złote monety czekoladowe, słoiki w skarpetach, galaretka, trociny, lód, wypełniacz styropianowy, piasek, ciasteczka z czekoladą
( ciastka z robakami), sok „Kubuś” zielony ( sok z żaby), kotyliony, ziarna grochu i fasoli, tacki papierowe, puzzle A4 z ilustracjami z bajek i podpisy z tytułami, klocki, szufelki, duże worki na śmieci, zamek dekoracja, pachołki
Przebieg zabawy:
1. Straszne powitanie gości – sprawdzanie „tłustości” paluszków, itp.
2. Wspólne czarowanie :
Czary mary, czary mary
Czary mary huu 2x
Tupnij, klaśnij, skocz 2x
Dookoła naszych czarów moc
3. Zabawy przy muzyce.
4. Zabawa „ Taniec z miotłą”
Dzieci stoją w 2- 3 kołach podając sobie miotłę. Na przerwę w muzyce dziecko, które otrzymało miotłę jako ostatnie tańczy z miotłą w kole a druga miotła dalej krąży. Na kolejną przerwę następuje zmiana.
5. Zabawy taneczne przy muzyce.
6. Sprzątanie – zabawa w parach z miotłami i klockami.
Zadaniem dzieci jest posprzątanie miotłami jak największej ilości klocków rozsypanych przez niezdarną czarownicę do worków. Dzieci współpracują w zespołach 3-4 osobowych . Jedno lub dwoje dzieci trzyma worek, kolejne trzyma szufelkę a następne zamiata miotłą klocki. Po sprzątnięciu wszystkich klocków zespoły liczą klocki, które udało się zebrać. Dzieciom w liczeniu mogą pomóc nauczycielki lub rodzice.
7. Zabawy taneczne przy muzyce.- taniec na hasło, np., tańczą tylko nogi, głowy, pupy, chłopcy, dziewczynki itp.
8. Nauka latania na miotle z omijaniem przeszkód - przeszkodami są dzieci lub pachołki.
9. Zabawa przy muzyce- kółeczka, pociągi, taniec swobodny
10. Wyszukiwanie monet w słoikach – monety pozwolą się wykupić od uwięzienia u czarownicy.
W czarnych skarpetach umieszczamy słoiki. Mankiet skarpety znajduje się nad otworem słoika tworząc tunel dla ręki. W słoikach umieszczamy wypełniacze , np. trociny, piasek, lód, galaretkę, kulki styropianowe. Pomiędzy wypełniacze wkładamy złote monety czekoladowe. Zadaniem dziecka jest włożenie ręki przez mankiet skarpety i odszukanie monety w jednym ze słoików. Dziecko bada kolejno każdy słoik, bo moneta znajduje się tylko w jednym. Skarpeta uniemożliwia dziecku zobaczenie zawartości słoika. Możemy zaprosić do zabawy dowolną ilość dzieci w zależności od ilości posiadanych monet.
11. Zabawa taneczna przy muzyce- „Samba przedszkolna”
12. Próba odwagi – wypicie napoju z żaby oraz zjedzenie ciastka z robakami, resztkami z podłogi itp.
Dzieci otrzymują do spróbowania ciastka z czekoladą oraz zielony sok „Kubuś”. Prowadzący skutecznie „zniechęca” do spróbowania opisując odpowiednio składniki użyte do wykonania ciasteczek i soku.
13. Zabawa – taniec z kotylionami.
Kotyliony oznaczone są znaczkami . Dzieci odszukują swoją parę i tańczą do muzyki.
14. Pomagamy Kopciuszkowi – oddzielanie na czas ziaren grochu od fasoli
( drużyny dwuosobowe)
Drużyny dwuosobowe otrzymują pojemniki z mieszanką ziaren oraz po dwie tacki papierowe. Zadanie polega na jak najszybszym oddzieleniu od siebie ziaren. Wygrywa zespół, który zrobi to najszybciej. Można wykonać tę konkurencję na czas.
15. Zabawa przy muzyce- „Chocolate”
16. Zabawa „Krasnoludek”
17. Układanie puzzli na czas oraz podpisu do układanej bajki .
W parach dzieci otrzymują koperty z puzzlami – ilustracje z bajek. Zadaniem dzieci jest jak najszybsze ułożenie puzzli oraz podpisów do nich ( jeśli dzieci potrafią czytać)
18. Zabawa taneczna swobodna.
19. Rozpoznawanie księżniczki po paluszku - księżniczkami są nauczycielki siedzące w zamku.
20. Zabawa taneczna - Karaoke „ Mam tę moc”- kraina lodu.
21. Podziękowanie za udział w zabawie i pożegnanie gości , odjazd pociągiem przy muzyce „Jedzie pociąg z daleka” w wyk. R. Rynkowskiego