KONSPEKT ZAJĘĆ
Temat: My w kosmosie
Prowadzący Alicja Plinta
Grupa wiekowa: 5-latki
Cele ogólne:
- utrwalenie znajomości figur geometrycznych
- utrwalenie przeliczania w zakresie 6
- zapoznanie się z pojęciami dotyczącymi układu słonecznego i kosmosu
- nauka piosenki „Trzej kosmici”
- rozwijanie zdolności twórczych
Cele operacyjne:
1. dziecko bezbłędnie rozróżnia i nazywa koło, kwadrat i trójkąt
2. przelicza w zakresie 6
3. wie, że planeta, na której mieszka to Ziemia
4. wie, do czego służy rakieta
5. uważnie słucha poleceń nauczyciela i stara się aktywnie włączyć w zajęcia
Przebieg zajęć:
1. Zebranie dzieci w kole
2. Układanie sylwety rakiety z kartoników w kształcie figur geometrycznych według wzoru ułożonego przez nauczyciela. Przeliczanie różnych figur, porównywanie ich liczby.
3. Rozmowa
• Do czego służy rakieta?
• Kto lata rakietą?
• Gdzie można zalecieć rakietą?
• Jak zachowują się ludzie w środku rakiety podczas lotu kosmicznego?
4. Oglądanie obrazka przedstawiającego układ słoneczny. Zapoznanie się z nazwami planet, utrwalenie nazwy naszej planety: Ziemi
5. Zabawa ruchowa „Układ Słoneczny”
Dzieci naśladują ruch Słońca oraz poszczególnych planet według wskazówek nauczyciela.
6. Rozwiązywanie zagadek tekstowych:
- Widzisz je we dnie,
nie widzisz w nocy,
zimą grzeje słabo,
latem z całej mocy.
(słońce)
- Pełno ich we wszechświecie,
na ziemi ich nie znajdziecie,
świecą mniej lub bardziej jasno,
bywa że i one gasną.
(gwiazdy)
Każde dziecko rysuje rozwiązania zagadek na swojej kartce.
7. Nauka piosenki „Trzej kosmici”.
8. Rozmowa na temat kosmitów:
• Czy kosmici istnieją naprawdę?
• Jak mogą wyglądać kosmici?
9. Zabawa twórcza „Na nieznanej planecie”
Nauczyciel opowiada zachęcając dzieci do wypowiedzi.
Lądujecie na nieznanej planecie, gdzieś w galaktyce w gwiazdozbiorze Oriona. Przyrządy wskazują, że w powietrzu jest tlen, więc macie czym oddychać. Wychodzicie, wasze buty zapadają się w grząskim piasku. Co wtedy robicie?
Nagle pojawiają się kosmici, mówią do was, ale wy tego języka nie rozumiecie. Co wtedy robicie?
Oni też nie rozumieją waszej mowy, a wy chcielibyście opowiedzieć im o Ziemi. Co wtedy robicie?
Jesteście głodni a nigdzie nie widać roślin ani żadnych domów. Co wtedy robicie?
10. Podziękowanie za udział w zajęciach.