KONSPEKT ZAJĘĆ
Termin: 16 grudnia 2015
Temat: Idą święta
Prowadzący: Alicja Plinta
Grupa wiekowa: 5-latki
Cele ogólne:
- nabycie i usystematyzowanie wiadomości związanych z obchodzeniem Świąt Bożego Narodzenia
- poznanie i utrwalenie wiersza i piosenek związanych z tematyką świąteczną
- wykonywanie poleceń nauczyciela
- aktywny udział w zajęciach.
Cele operacyjne:
1. zna zwyczaj ubierania choinki i kojarzy ją ze Świętami Bożego Narodzenia
2. bierze czynny udział w grze i uczy się godzić z przegraną
3. dziecko wykonuje polecenia nauczyciela
4. potrafi podzielić wyraz na sylaby oraz podać ich liczbę
5. starannie wykonuje pracę plastyczną
Przebieg zajęć:
1. Zebranie dzieci w kole
2. Rozmowa na temat zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia
• Jakie święta się zbliżają?
• W jaki sposób się do nich przygotowujemy?
• Jakie znacie zwyczaje związane z tymi świętami?
• Co można zawiesić na choince?
3. Dzieci śpiewają piosenkę „My jesteśmy choineczki” ilustrując ją ruchem.
4. Zagadki słowne:
- Z mroźnego lasu przywieziona,
w srebrzyste bombki ustrojona.
A kiedy płomień świec zaświeci,
cieszy dorosłych, cieszy dzieci.
(choinka)
- Bywają na choince,
w chmurze, na materiale,
a te co błyszczą stale,
nocą na niebie można znaleźć.
(gwiazdy)
- Te złote lubią nosić panie,
a papierowe choinka dostanie.
(łańcuchy)
5. Choinkowa gra planszowa – gra w specjalnie przygotowaną grę planszową (plansza w kształcie choinki, pola stanowią bombki).
6. Słuchanie wiersza T. Kubiaka „Wesoła choinka”; interpretacja ruchowa wiersza.
Na gałązce chinkowej
Wiszą dwa jabłuszka.
Przy jabłuszku pierwszym – pajac,
Przy drugim – kaczuszka.
Pajac biały jest jak piekarz,
Mąkę ma na brodzie.
A Kaczuszka – złota, jakby
Kąpała się w miodzie.
Popatrz mamo, mówi Krysia,
Jak ten pajac skacze.
A czy słyszysz – mówi mama –
Jak kaczuszka kwacze?
Pajac skacze, kaczka kwacze,
Posłuchajcie sami,
A zajączek tuż-tuż obok
Rusza wąsikami.
7. Zabawa dydaktyczna „Co słyszysz na początku nazwy obrazka?”
Każde dziecko dostaje 2 obrazki z przedmiotami kojarzącymi się ze świętami. Dzieci poruszają się po sali wykonując określone ruchy podane przez nauczyciela. Na hasło STÓJ! i podanie określonej głoski dzieci mające obrazek, którego nazwa rozpoczyna się wymienioną głoską oddają go nauczycielowi dzieląc nazwę obrazka na sylaby.
8. Śpiewanie piosenki „Strojnisia choinka”.
9. Wykonanie pracy plastycznej „Choinka”. Wycięcie elementów z kolorowego papieru. Łączenie ich zgodnie z instrukcją nauczyciela. Ozdabianie pracy plasteliną według własnego pomysłu.
10. Podziękowanie dzieciom za udział w zajęciach.