Scenariusz zajęć z zakresu edukacji przyrodniczej
Grupa wiekowa: 5-latki
Data: 30.03.2016r.
Temat: Spotkanie z wiosną.
Cele ogólne:
• Wzbogacanie słownictwa dzieci.
• Rozwijanie umiejętności formułowania dłuższych wypowiedzi.
• Uważne słuchanie utworu i udzielanie odpowiedzi na pytania dotyczące jego treści.
• Rozpoznawanie i nazywanie wybranych gatunków ptaków, powracających do kraju na wiosnę.
• Rozpoznawanie i nazywanie wybranych gatunków kwiatów wiosennych.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- rozpoznaje i wymienia wybrane gatunki ptaków, powracających do kraju na wiosnę
- rozpoznaje i wymienia wybrane gatunki kwiatów wiosennych
- wzbogaca zasób słownictwa
- z uwagą słucha tekstu literackiego, analizuje, wyciąga wnioski
- udziela odpowiedzi na pytania dotyczące jego treści
- czerpie radość ze wspólnej zabawy
-wyodrębnia głoski w nazwach obrazków
Metody:
- słowne: rozmowa, objaśnienia
- czynne: praktycznego działania
- oglądowe: prezentacja, obserwacja
Formy pracy:
- zbiorowa
- indywidualna
Pomoce:
- opowiadanie Agnieszki Galicy „Chomik szuka wiosny”, ilustracje do opowiadania, puzzle skowronek, CD - piosenki, obrazki kolorowe – skowronek, bocian, jaskółka, szpak, kos, przebiśnieg, krokus, zawilec, sasanka, wykonane przez dzieci sylwety ptaków - jaskółka, skowronek, bocian oraz kwiatów - krokusy, przebiśniegi, zawilce, sasanki, a także bazie, namalowany farbami na szarym papierze obrazek przedstawiający wierzbę, klej, tamburyn
Realizacja podstawy programowej:
3.1 Zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym i składniowym.
3.2 Mówi płynnie, niezbyt głośno, dostosowując ton głosu do sytuacji.
3.3 Uważnie słucha, pyta o niezrozumiałe fakty i formułuje dłuższe wypowiedzi o ważnych sprawach.
12.1 Wymienia rośliny i zwierzęta żyjące w różnych środowiskach przyrodniczych, np. na polu, na łące, w lesie.
12.3 Potrafi wymienić zmiany zachodzące w życiu roślin i zwierząt w kolejnych porach roku; wie, w jaki sposób człowiek może je chronić i pomóc im, np. przetrwać zimę.
14.5 Słucha np. opowiadań, baśni i rozmawia o nich; interesuje się książkami.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie w kręgu:
Wszyscy są witam was
Zaczynamy już czas,
jestem ja, jesteś ty,
raz, dwa, trzy.
2. Zagadka obrazkowa „Skowronek”.
Nauczyciel recytuje wiersz „Powrót ptaków” H. Ożogowskiej.
Przyleciały ptaki już zza dalekich siwych mórz,
pierwszy z nich pan skowronek, co ma głosik niby dzwonek,
za bocianem jaskółeczka, przyleciała do gniazdeczka
lecz jaskółka nie próżnuje tylko gniazdko reperuje.
Dzieci układają w całość obrazek, przedstawiający skowronka i odgadują jego nazwę.
3. Zabawa przy piosence „A ty ptaszku, spiesz się, spiesz”
Dzieci trzymając się za ręce, idą po obwodzie koła, wybrane dziecko- ptaszek, chodzi wewnątrz koła.
Lata ptaszek po ulicy,
szuka sobie ziarn pszenicy.
A ja sobie stoję w kole i wybieram kogo wolę.
A ty ptaszku, spiesz się, spiesz, spiesz się, spiesz, spiesz się, spiesz,
kogo lubisz tego bierz, tego bierz!
Na słowa:
A ty ptaszku, spiesz się, spiesz, spiesz się, spiesz, spiesz się, spiesz,
kogo lubisz tego bierz, tego bierz!
Dzieci zatrzymują się i klaszczą rytmicznie w dłonie. Ptaszek wybiera dziecko, kolejnego ptaszka.
4. N. czyta dzieciom opowiadanie Agnieszki Galicy „Chomik szuka wiosny”.
5. Analiza opowiadania. N. zadaje pytania związane z jego treścią:
- Czego szukał Chomik?
- Co siedziało na gałązkach wierzby?
- Co robiły ptaki?
- Jakiego ptaka spotkał chomik na łące?
- Dlaczego Chomik nie spytał bociana o wiosnę?
- Czy bocian miał dziób i nogi czerwone, bo był zmarznięty?
- Co świadczyło o tym, że jest już wiosna?
6. Zabawa ruchowa „Klej” z elementem biegu.
Dzieci biegają po Sali przy dźwiękach tamburyna, gdy nauczyciel przestaje grać na instrumencie wypowiada słowo „Klej” wówczas dzieci starają się dotykać częściami ciała, które wymienił nauczyciel np. „Klej – łokcie”.
7. Śpiewanie piosenki „Wkrótce wiosna”.
8. Rozpoznawanie na obrazkach zwiastunów wiosny.
Rozmowa na temat ptaków powracających na wiosnę do kraju oraz kwiatów wiosennych.
Nauczyciel rozkłada na dywanie obrazki ptaków powracających do kraju i kwiatów wiosennych. Wybrane dziecko nazywa kwiat lub ptaka i przypina na tablicy.
Wyodrębnianie głosek w nazwach obrazków, które zostały umieszczone na tablicy.
9. Wykonanie wiosennego obrazka.
Przyklejanie do szarego papieru, gdzie znajduje się namalowana farbami wierzba oraz trawa ze śniegiem, obrazków tzn. symboli wiosny, które zostały zrobione wcześniej przez dzieci tj. sylwety ptaków -jaskółki, skowronka, bociana oraz kwiatów- krokusów, przebiśniegów, zawilców, sasanek, a także bazi.
10. Pożegnanie w kręgu „Przesłanie iskierki” – uśmiechu do kolegi.
Opracowanie: E. Trzebińska