Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców pt. „ Matematyka na wesoło”
Grupa: 4 latki „Smerfy”
Data:08.04.2015r
Prowadzący: Iwona Jaworska, Beata Orlik, Jadwiga Słabosz, Marta Woch
Cele ogólne:
• utrwalenie liczebników głównych i porządkowych w zakresie 6
• stwarzanie dzieciom sytuacji do osiągania indywidualnych sukcesów;
• tworzenie sytuacji doskonalących umiejętność określania wyniku dodawania;
• organizowanie warunków do rozwijania pamięci, logicznego myślenia, zdolności kojarzenia i skupienia uwagi;
• kształcenie umiejętności współdziałania w grupie.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
• używa nazw figur geometrycznych: koło, kwadrat, trójkąt, prostokąt
• przelicza liczebnikami głównymi i porządkowymi;
• rozumie polecenia nauczyciela;
• potrafi skupić uwagę na wykonywanym zadaniu;
• jest aktywne podczas zajęć;
• rozwija spostrzegawczość, pamięć i logiczne myślenie
Metody: samodzielnych doświadczeń, zadań stawianych do wykonania;
Formy pracy: grupowa z rodzicem
Pomoce: magnetofon, płyty CD, duża kostka, figury geometryczne Dienesa, kartoniki z cyframi, koła z narysowanymi zębami
Przebieg:
1. Witam wszystkich którzy... mają niebieskie oczy, przyjechali samochodem, mają coś niebieskiego, mają dobry humor, itp.
2. Kostka – indywidualny taniec przy muzyce. Na przerwę w muzyce prowadzący pokazuje dowolną liczbę oczek na kostce. Uczestnicy łączą się w tak liczne grupy, ile widzą oczek. Po utworzeniu grupek wykonują polecenia, np.:
Jedno - każdy jest kelnerem w restauracji
Dwa– skaczemy jak kangury
Trzy – jedna osoba jest samochodem, a dwie ją pchają
Cztery – wszyscy idą pod parasolem trzymanym przez jedną osobę
Pięć – tańczące „wężyki”
Sześć – jedna osoba to solenizant, pozostałe śpiewają jej 100 lat
3. Roztropek – grupa stoi w kręgu. W środku koła stoi Roztropek. Grupa mówi: „Hej Roztropku pomysłowy, co tam przyszło ci do głowy?” Pokaż nam to w jednej chwili, abyśmy się też bawili”. Roztropek wykonuje tyle ruchów, ile wskazuje cyfra na kartoniku. Wszyscy naśladują ruchy Roztropka, głośno przeliczając.
4. Walczyk z kostką – tańczymy w tak licznych zespołach, ile oczek wskazuje kostka.
5. Czarny Piotruś figurowy– liczba uczestników zabawy jest nieparzysta. Każdy ma klocek z figurą geometryczną. Chodząc po Sali wymieniamy się klockami. Na hasło „stop” szukamy partnerów i łączymy w pary. Osoba bez pary wykonuje działanie matematyczne podane przez prowadzącego.
6. Ząbkina wyciętych z kartek kołach narysowane są ząbki, każde dziecko dostaje swoje koło – jamę ustną. Prowadzący rzuca kostką, a zadaniem dziecka jest pokolorować tyle ząbków, ile jest oczek na kostce.
7. Magiczna liczba 7– czy znasz, czy znasz magiczną liczbę 7? Tak jest 1, ... dzieci kolejno wymyślają ruch do każdej liczby
8. Kucanka– działania w parach. Dzieci losują różne liczby i w rytm muzyki tańczą. Na przerwę w muzyce, łączą się w pary i mniejsza liczba kuca przed większą