X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 31189
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Poru roku - zajęcia logorytmiczne

Scenariusz zajęć logorytmicznych
dla dzieci 4 -letnich
„Pory roku”
Cele :
rozwijanie poczucia sprawczości w działaniu,
kształtowanie prawidłowego toru oddechowego,
doskonalenie sprawności artykulacyjnych,
rozwijanie poczucia rytmu,
kształcenie wrażliwości muzycznej,
motywowanie do aktywności i współpracy.
Metody:
logorytmika
zadania stawiane do wykonania
Środki dydaktyczne: sznurek a na nim supełki, nagranie A. Vivaldi „Cztery pory roku- Wiosna”, kolorowe wstążki dla każdego dziecka, kolorowe klocki, instrumenty : trójkąty, janczary, kastaniety, bębenki, dzwonki.


Przebieg zajęć:
1. Powitanie - nauczyciel zwraca się do kolejnych dzieci: Przywitać się potrafimy choć jesteśmy mali, dla Joli, Basi, Kuby itp. będziemy : klaskali, dmuchali, śpiewali, kląskali, tupali, cmokali itp.
2. Magiczna iskra – wszyscy stoją w kole i mówią : Magiczną iskrę puszczam w krąg, niech powróci do mych rąk”. Uczestnicy zabawy podają sobie kolejno uścisk dłoni.
3. Ćwiczenie artykulacyjne- nauczyciel wraz z dziećmi starannie wymawia głoski w kolejności: o, a, i, e – powoli i wyraźnie, potem przyspieszając.
4. Rytmizowanie tekstu – dzieci recytują rymowankę w sposób głośny, cichy, tupiąc nogami, klaszcząc, wykonując obroty wokół własnej osi : „Ęk pęk, balon pękł, a z balona wyszła wrona, bardzo mądra i uczona”.
5. Zabawa „Tydzień” - dzieci śpiewają dni tygodnia na melodię „Krakowiaczek jeden”
6. Pory roku – nauczyciel dzieli grupę na 4 części i rozdaje instrumenty muzyczne. Każda grupa ma jednakowe instrumenty i przyporządkowany kolor pory roku np. wiosna-zielony, lato-żółty, jesień-brązowy, zima-niebieski. Nauczyciel pokazuje odpowiedni kolor klocka i wtedy dzieci grają w rytm muzyki na swoich instrumentach. Najlepiej wybrać podkład dobrze znanej dzieciom piosenki.
7. Zabawa „Sznurek i głoska” - dzieci stoją w kręgu i trzymają sznurek, na którym powiązane są supełki. Sznurek powinien być związany, tak by tworzył koło. Dzieci trzymając sznurek w dłoni, przesuwają go, podając koledze obok. Nauczyciel wcześniej ustala komendę co mają robić dzieci, gdy napotkają na supełek np. mówimy „r”, „l”, „u”, „s” cmokamy, uśmiechamy się, zamykamy oczy, tupiemy, robimy rurkę z języczka itp.
8. Zabawa „Wiosna” - dzieci siedzą wygodnie w kole. Każdy ma w dłoni kolorowe wstążki. Słuchając muzyki „Wiosna” Vivaldiego, wymachują wstążkami z dowolną dla siebie ekspresją. Następnie dzieci wstają i tańczą jak pierwsze wiosenne motyle, ptaki w rytm słuchanej muzyki.
9. Pożegnanie – na komunikat werbalny nauczyciela np. nogi, ucho, kolano – dzieci żegnają się wybranymi częściami ciała.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.