Scenariusz zajęć pt. „ Dzień wróżb”
Grupa: 4 latki „Smerfy”
Data: 25.11.2014r.
Prowadzący: Iwona Jaworska, Beata Orlik, Jadwiga Słabosz, Marta Woch
Cele:
- Budzenie i rozwijanie zainteresowań tradycjami, obrzędowością i zwyczajami ludowymi.
- Wzbogacanie wiadomości na temat tradycyjnych wróżb i zabaw andrzejkowych.
- Wzmacnianie więzi emocjonalnych.
- Integracja rodziców i dzieci poprzez wspólną zabawę.
- Wytworzenie miłej i radosnej atmosfery.
Cele operacyjne (dziecko):
- zna zwyczaje i tradycje andrzejkowe;
- umie wyrażać uczucia i przeżywać radość zabawy z rodzicami;
- potrafi współpracować w grupie;
- umie odczuwać radość z własnej twórczości.
Pomoce do wróżb:
- „Trzy kubeczki”- trzy kubki, cukier, obrączka, różaniec.
- „Kim będę w przyszłości” - koperty z symbolami różnych zawodów.
- „Serduszka z imionami” - dwa kartonowe serca z imionami chłopców i dziewczynek
- „Buty” - kapcie dzieci
- „Lanie wosku” – wosk, klucz.
Dodatkowo: magnetofon, płyta CD z utworem „Taniec ognia”, stara księga, dekoracje sali.
Przebieg spotkania:
Wstęp – sala przygotowana na przyjęcie gości: dekoracje(nietoperze, klucze, czarownice), na stołach i parapetach zapalone świece, nauczycielki przebrane za wróżki i czarownice.
1. Powitanie zabawą muzyczno-ruchową do utworu „Taniec Ognia”.
2. Otwarcie wielkiej i starej księgi z wróżbami, wypowiadanie zaklęcia przez uczestników.
3. Recytacja wiersza przez dzieci dot. Andrzejkowych wróżb.
4. Zadania i wróżby:
a)„trzy kubeczki”- wróżba z wykorzystaniem trzech kubków.
Pod kubkami leżą: obrączka, cukier, różaniec. Nauczyciel-czarownica za każdym razem
" tasuje" kubki, a dzieci kolejno losują wybrany kubek. Wylosowany symbol oznacza:
- obrączka - rychłe zamążpójście;
- cukier- słodkie życie
- różaniec - pójście do klasztoru.
b) „Kim będę w przyszłości”.
W kufrze ukryte są obrazki charakteryzujące różne zawody. Dzieci kolejno losują obrazek. Po jego odkryciu wszyscy dowiadują się kim będzie dziecko w przyszłości np. fryzjerem, kierowcą, pielęgniarką itp.
c) „Serduszka z imionami” – dzieci wkłuwają szpilkę w tekturowe serce, wszyscy sprawdzają jakie imię wypadło na odwrocie – wylosowane imię to osoba w przyszłości bliska sercu.
d)„Wróżba buty” - dzieci ściągają swojego jednego buta i ustawiają jeden za drugim, który but pierwszy wyjdzie za próg, ta osoba pierwsza wyjdzie za mąż /ożeni się.
e) Lanie wosku – dzieci wraz z rodzicami leją rozgrzany wosk przez kluczyk, powstały kształt przykładają pod światło i odczytują co przedstawia woskowa figura.
5. Podziękowania za przybycie i ewaluacja.