X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 31175
Przesłano:

Praca plastyczna "Jesienne drzewo” - technika wydzieranki i wycinanki. Ćwiczenia manualne. Scenariusz zajęć rewalidacji indywidualnej

Temat: Praca plastyczna „Jesienne drzewo” – technika wydzieranki i wycinanki. Ćwiczenia manualne.

Cele główne:
• nabywanie umiejętności określania swoich stanów emocjonalnych;
• rozbudzanie wyobraźni.

Cele rewalidacyjne:
Uczeń:
• przedstawia swoją osobę;
• rozwija umiejętność czytania,
• rozpoznaje dźwięki;
• doskonali umiejętności manualne;
• wypowiada się na określony temat;
• analizuje zmiany zachodzące w przyrodzie;
• postawą ciała interpretuje utwór muzyczny;
• określa swoje samopoczucie.

Metody: relaksacja, praktycznego działania, opisowa, oglądowa, rozmowa, polisensorycznego poznawania świata.
Formy: indywidualna jednolita.
Środki dydaktyczne: kartoniki z niedokończonymi zdaniami, płyta CD z nagraniami (odgłosy szeleszczących liści, wichury, spokojnego wiatru), radiomagnetofon, kora drzew, liście, papier kolorowy, brązowa bibuła, klej, nożyczki, rurka z tektury, zegar uczuć.
Czas realizacji: 60 minut.


Przebieg zajęć:
1. Powitanie.
2. Kilka słów o sobie.
Nauczyciel proponuje uczniowi zabawę w dokańczanie zdań. Zadaniem ucznia jest losowanie kartonika zawierającego niedokończone zdanie i dokończenie go. W zabawie bierze udział nauczyciel. Zdania: Mam na imię ...; Bardzo lubię ...; Nie lubię ...; Moim ulubionym kolorem jest ... .
3. Zegar uczuć.
Nauczyciel pyta ucznia: Jak się dzisiaj czujesz? Prosi, aby chłopiec zaznaczył wskazówką
na zegarze to uczucie, które w tej chwili odczuwa.
4. Szeleszczące liście.
Nauczyciel prosi ucznia o zamknięcie oczu i włącza nagranie. Zadaniem chłopca jest uważne słuchanie odgłosów, a następnie nazwanie ich.
5. Jesienny krajobraz.
Nauczyciel pyta ucznia: Jaką mamy porę roku? Prosi, aby uczeń opowiedział o tym, co dzieje
się za oknami, jakie zmiany zaszły w przyrodzie.
6. Polisensoryczne poznawanie świata.
Nauczyciel pokazuje uczniowi kawałki kory drzew i liście. Uczeń ogląda i dotyka przygotowanych przedmiotów. Nauczyciel prosi, aby uczeń opisał to, co czuje dotykając korę, oraz to, co widzi oglądając liście.
7. Zabawa w drzewo.
Nauczyciel prosi, aby uczeń jeszcze raz zamknął oczy. Zadaniem ucznia jest zinterpretowanie ruchem słyszanych odgłosów: wichury i delikatnego wiatru.
8. Jesienne drzewo.
Nauczyciel układa przed uczniem przygotowane pomoce. Zadaniem ucznia jest wykonanie drzewa z materiałów, które leżą na ławce (liście, bibuła, papier kolorowy, klej, nożyczki, rurka
z tektury).
9. Jak się czuję?
Nauczyciel prosi ucznia, aby ponownie zaznaczył na zegarze uczuć buźkę, przedstawiającą jego samopoczucie.
10. Pożegnanie.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.