Scenariusz zajęć otwartych w kl. I
(2 godziny lekcyjne)
Temat zajęć: Kwiaty dla mam
Cele - przewidywane osiągnięcia ucznia:
-zna datę Święta Matki
-z miłością i szacunkiem mówi o swojej mamie
-wymienia cechy swojej mamy
-proponuje sposoby uczczenia jej święta
Wie, jaka jest rola mamy biologicznej i mamy zastępczej w domach rodzinnych
-potrafi uzupełnić zdania wyrazami
-pisze czytelnie i estetycznie, dba o poprawność ortograficzną
-pisze tekst życzeń
-wie, że zwroty grzecznościowe piszemy z wielkiej litery
-nazywa i wyróżnia kwiaty majowe
-dodaje i odejmuje liczby w zakresie 20
-układa i rozwiązuje zadania tekstowe.
Metody:
- podające: pokaz, wyjaśnienie
- poszukujące: pogadanka
-operatywna: praca z tekstem, metoda ćwiczeń
-aktywizujące: „niedokończonych zdań”, „kosz i walizeczka”
Formy: indywidualna i zbiorowa
Przebieg zajęć:
1. Powitanie gości – serdecznie witam przybyłych gości i zapraszam do wspólnej zabawy.
Pomachają do mnie osoby , które spełniają pewne warunki:
-osoby, które mają jasne włosy (ciemne)
-osoby, które są w spodniach (spódnicy)
-osoby, które lubią się uśmiechać
2. Kim jest ta miła Pani? – słuchanie fragmentu wiersz „Mama” M. Terlikowskiej w formie zagadki.
Kim jest ta miła Pani,
zgadnijcie moi kochani.
Chorym poprawia poduszki,
choć nie jest pielęgniarką.
Smaży wspaniałe placuszki,
choć nie jest kucharką.
Uczy mnie różnych robótek,
choć nie jest panią ze szkoły.
I zna lekarstwa na smutek,
i jesteś przy niej wesoły.
A jak włoży sukienkę nową,
to aż oczy uśmiech jej rozjaśni.
I myślę, że może jest królową,
Co na chwilę wyszła z baśni.
Wypowiedzi na temat wiersza kierowane pytaniami nauczyciela:
-po czym poznaliście, że rozwiązaniem zagadki jest „mama” (mama opiekuje się wami, gdy jesteście chorzy, mama gotuje wam obiady, przygotowuje śniadania, kolacje, wyprawia do szkoły, uczy was, pomaga odrobić prace domowe, pociesza, gdy jesteście smutni).
3. Czy domyślacie się dlaczego na dzisiejszych zajęciach będziemy rozmawiać o mamach (gdyż 26 maja będziemy obchodzić Dzień Matki). Abyście łatwiej mogli zapamiętać tę datę na tablicy umieszczę planszę z napisem. Odczytajcie co jest na niej napisane.)
4. Kiedy powstało to święto?
Dzień Matki zaczęto obchodzić w 1910 r. w Stanach Zjednoczonych. W Europie dzień poświęcony mamie pierwsza wprowadziła Austria. W jej ślady poszły inne kraje. W Polsce po raz pierwszy obchodzono to święto w 1923 r. czyli 92 lata temu. Obecnie życzenia z okazji Dnia Matki składamy 26 maja. Dzień ten ustalono po to, by uhonorować znaczenie święta Matki w rodzinie i w społeczeństwie.
5. Słowo mama jest jednym z pierwszych słów wypowiadanych przez dzieci na całym świecie. W wielu językach brzmi podobnie.
-po niemiecku Muti
- po rosyjsku mama
-po francusku maman
-po angielsku mather
-po włosku mamma
- po czesku maminka, mamićka
W j. polskim wyraz „matka” brzmi dość poważnie. Jak zwracacie się do niej czule, na co dzień(mama, mamusia, mateńka, mamunia). Dzieci wybierają kolorowe płatki kwiatu i układają je wokół koła z napisem matka. Te wyrazy pochodzą od jednego wyrazu, a więc możemy powiedzieć, że należą do rodziny wyrazów.
Rodzina czyli familia, a my znamy piosenkę „Familijny blues”
6. Zabawa w niedokończone zdania.
• Kocham moją mamę, bo jest..... (cierpliwa, dobra, kochana, wyrozumiała, wesoła uczciwa, opiekuńcza...)
• Jak mogę uczcić jej święto? (wiersz, piosenka, prezent, życzenia, laurka, poczęstunek, kwiaty)
Na tablicy uczniowie tworzą kwiaty. Środek kwiatka wypełnia zdanie, dzieci wpisują na płatkach odpowiednie wyrazy i doczepiają je do tablicy.
7. Nauka pisania życzeń z okazji Dnia Matki. Z wykorzystaniem pomocniczych pytań i wyrażeń.
8. Przerwa śródlekcyjna. Zabawa ruchowa „Znajdź swoją mamę”. Scenki dramowe – chętne dziecko zaczyna zdanie „Moja mama lubi...”i ruchem pokazuje ulubione zajęcia swojej mamy, a pozostałe dzieci zgadują nazwę tej czynności.
9.Słuchanie tekstu „Portret mamy”. Udzielenie odpowiedzi na pytania sprawdzające rozumienie tekstu. Omówienie funkcji rodzin zastępczych w życiu małych dzieci. Próba wyciągnięcia wniosku dotyczącego zakończenia opowiadania.
10. Indywidualna karta pracy – rachunek pamięciowy w zakresie 20.
Polecenie: Oblicz działania. Pokoloruj kwiaty zgodnie z kodem. Uporządkuj wyniki od najmniejszego do największego i wpisz odpowiadające im sylaby do tabeli. Odczytaj hasło.
11. Rozpoznawanie i nazywanie kwiatów majowych.(stokrotka, żonkil, tulipan, bratek, mak, konwalia)
Dzień Matki obchodzimy wiosną w maju. Kwitnie wtedy dużo kwiatów. Kwiaty wręczamy naszym mamom, kwiaty rysujemy na laurkach.
Umieszczenie na tablicy kwiatów majowych. Uczniowie dopasowują odpowiednią nazwę, dzielą wyrazy na sylaby, głoski i liczą litery.
Omówienie wyglądu kwiatów i miejsca ich występowania.
12. Rozmowa na temat roślin chronionych.
-czy wszystkie kwiaty można zrywać ?
-co to są rośliny chronione? (nie wolno ich zrywać deptać, niszczyć, rośliny chronione rzadko występują i grozi im wyginięcie)
-które z tych kwiatów są pod ochroną ( te dziko rosnące w lasach na łąkach, kwiaty uprawiane w naszych ogródkach nie są pod ochroną)
13. Łamigłówka matematyczna. Każdy kwiatek to ta sama liczba. Jaka liczba ukryła się pod kwiatkiem?
TULIPAN(10) + TULIPAN(10)=20
20-STOKROTKA(7)=13
TULIPAN(10) +KONWALIA(8)=18
BRATEK(9)+TULIPAN(10)=19
20-BRATEK(9)=ŻONKIL(11)
14. Rozwiązywanie zadań tekstowych.
Emilka kupiła w kwiaciarni 12 czerwonych tulipanów i 5 żółtych tulipanów. Ile kwiatów kupiła Emilka?
Kacper ułożył w wazonie bukiet z 20 kwiatów. 6 kwiatów zwiędło. Ile kwiatów zostało w wazonie.
Analiza zadań na tablicy i przepisanie do zeszytu.
15. Podsumowanie zajęć „Kosz i walizeczka”
Co wam się podobało na zajęciach i zabralibyście do domu, a co wam się na nich nie podobało i wyrzucilibyście do kosza.
16. Piosenka i wspólne życzenia dla mam. Wręczenie prezentów.