X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 31163
Przesłano:

Poznajemy owoce i warzywa

Temat : POZNAJEMY WARZYWA I OWOCE
scenariusz zajęć przeprowadzonych w klasie I


CELE:
• uświadomienie dzieciom ich możliwości poznawczych (zmysły: wzroku, węchu, dotyku i smaku)
• zapoznanie dzieci z wartościami odżywczymi warzyw i owoców
• uświadomienie dzieciom roli warzyw i owoców w codziennej diecie
• zachęcenie dzieci do codziennego jedzenia warzyw i owoców
• uczenie dzieci zasad koleżeńskiej współpracy potrzebnej do osiągania zakładanych celów.
UCZEŃ :
• rozróżnia owoce i warzywa
• zna wartości odżywcze owoców i jarzyn
• umie współpracować
• wypowiada się na określony temat
• stosuje zwroty grzecznościowe

METODY : pokazowa, słowna, problemowa
FORMY : zbiorowa, indywidualna jednolita, indywidualna zróżnicowana
POMOCE DYDAKTYCZNE : komputer, rzutnik, magnetofon, płyta cd z piosenką „Olimpiada w Jarzynowie”; surowe warzywa i owoce, karteczki z nazwami warzyw i owoców, brystole, worek (nauczyciel wkłada do worka przyniesione owoce lub warzywa), szaliki lub chusteczki do zawiązania oczu dzieciom ( będą potrzebne do przeprowadzenia zabawy „Zgadnij kim jestem ?”), plansze owoców i warzyw z e-podręcznika http://www.epodreczniki.pl/reader/c/236925/v/1/t/student-canon/m/KL1_ORE_V7_JESIEN_1_1_5_25_p2


Przebieg zajęć :

1. Wysłuchanie wiersz "Witaminowe abecadło" – Stanisława Karaszewskiego
2. Rozmowa na temat treści wiersza (burza mózgów)
Jaka jest różnica między owocem a warzywem?
Co powinniśmy jeść, żebyśmy byli zdrowi?(warzywa, owoce)
Dlaczego trzeba jeść dużo warzyw i owoców?(zawierają witaminy)
Co można przyrządzać z warzyw i owoców? (sok, surówki, sałatki)
A czy są produkty, których jedzenie wpływa niekorzystnie na nasze zdrowie?(tak)
Jakie to produkty?(tłuste mięso, tłuszcze zwierzęce, słodycze, napoje gazowane)
W jaki jeszcze inny sposób niż zdrowe odżywianie możemy zadbać o swoje zdrowie. (ruch, higiena osobista)
3. Przeprowadzenie zabawy „Zgadnij kim jestem?”
4. Praca w zespołach / w tle słychać piosenkę pt. „Olimpiada w Jarzynowie”
Dzieci podzielone na zespoły otrzymują po 2 brystole oraz napisy – nazwy warzyw i owoców. Ich zadaniem jest pogrupować osobno owoce i warzywa. Następnie zespoły prezentują swój podział.
5. Zabawa edukacyjna: „Zagadki o warzywach”.
Nauczyciel czyta wierszyki-zagadki, dzieci odgadują. Nauczyciel prosi dzieci o wypowiedzi na temat prezentowanych warzyw, a następnie uzupełnia wypowiedzi uczniów.
6. Podsumowanie zajęć:
• zabawa multimedialna : http://www.epodreczniki.pl/reader/c/236925/v/1/t/student-canon/m/KL1_ORE_V7_JESIEN_1_1_5_25_p5
• rozmowa na temat wiadomości zdobytych przez dzieci w czasie lekcji oraz możliwości wykorzystania ich w życiu codziennym, wykonanie pracy plastycznej „Jedzmy zdrowo”

"Witaminowe abecadło" - Karaszewski Stanisław

Oczy, gardło, włosy, kości
zdrowsze są, gdy A w nich gości.
A w marchewce, pomidorze,
w maśle, mleku też być może.
B - bądź bystry, zwinny, żwawy
do nauki i zabawy!
W drożdżach, ziarnach i orzeszkach,
w serach, jajkach B też mieszka.
Naturalne witaminy
lubią chłopcy i dziewczyny.
Bo najlepsze witaminy
to owoce i jarzyny.
C - to coś na przeziębienie
i na lepsze ran gojenie.
C: porzeczka i cytryna,
świeży owoc i jarzyna!
Zęby, kości lepiej rosną,
kiedy D dostaną wiosną.
Zjesz ją z rybą, jajkiem, mlekiem.
Na krzywicę D jest lekiem.
Naturalne witaminy
lubią chłopcy i dziewczyny.

Zagadki :

Chrupie ją zajączek,
Schrupie ją i Ewka,
Bo smaczna i zdrowa
Jest właśnie ......... (marchewka)

Pęk zielonych włosów,
Długa biała nóżka,
Mama wkłada ją do zupy,
A to jest............. (pietruszka)

Zielone ma liście,
W środku głowa pusta,
Czy to jest sałata?
Czy może ........... (kapusta)

Lecz zamiast zgadywać,
Chyba ruszę głową,
Zjem jedną i drugą
Sobie na surowo.
Kroiła ją mama,
A płakała Ula,
Chociaż szczypie cię w oczy,
Zdrowa jest .......... (cebula)

Czy chcesz być silny?
Odpowiesz, że tak.
Oto jedzie na talerzu
Czerwony Pan......... (burak)

Czerwieni się ze wstydu.
Dojrzewa na słonku.
Wśród zielonych listków
wisi na ogonku (wiśnia)
Skórka fioletowa,
a miąższ pod nią złoty,
smakuje wybornie,
wszyscy wiedzą o tym (śliwka)

Skórka jak aksamit,
miąższ soczysty wielce.
Gdy ugryziesz trochę,
zaraz zechcesz więcej (brzoskwinia)

Niedaleko od drzewa pada,
każdy je z ochotą zjada.
Okrąglutkie i rumiane,
na słoneczku dojrzewane. ...(jabłko)

Z grządki w ogródku
zrywamy je co rano,
Najlepiej nam smakują
z bitą śmietaną. ...(truskawki)
Ładnie pachnie żółta skórka.
Chociaż kwaśne są, i tak, pokrojone
na plasterki, herbaty poprawią smak. ...(cytryny)

Wyrosły w ogródku na krzaczkach,
kuleczki małe, okrągłe.
Są czarne, czerwone lub białe.
Ze smakiem spożywasz dojrzałe (porzeczki)

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.