SCENARIUSZ ZAJĘĆ PRZEPROWADZONYCH W DNIU 18.02.2009r.
PRZEZ ANNĄ KŁODA W GRUPIE II ,,ŻABKI”
CEL GŁÓWNY:
-kultywowanie tradycji walentynkowej:
-rozbudzanie u dzieci poczucia bezpieczeństwa, bliskości i miłości rodzinnej.
CELE OPERACYJNE:
-czuje się bezpieczne, potrzebne i kochane,
-potrafi współdziałać razem z rodzicami i innymi dziećmi,
-potrafi okazywać uczucia,
-umie wyrazić emocje za pomocą mimiki, gestów, słów,
- z pomocą rodziców wykonuje prace plastyczną.
METODY:
- czynna: zadań stawianych do wykonania,
kierowana własną działalnością dziecka,
-słowna: rozmowa, objaśnienia, instrukcje,
-oglądowa: pokaz, obserwacja
FORMY: praca z całą grupą, praca w małych zespołach.
POMOCE: Ciekawostki o Dniu św. Walentego, szablony serduszek walentynkowych wyciętych z czerwonego papieru, serduszka z papieru samoprzylepnego, , płyta CD z nagranymi piosenkami, słodki upominek dla każdego dziecka, wiersz ,,Walentynki”, materiały potrzebne do wykonania pracy plastycznej.
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1.Powitanie przy piosence ,,Wszyscy są”
2.Prezentacja dzieci i rodziców- zabawa z serduszkiem w kole.
Mam na imię...i lubię...
Przy tych słowach należy zrobić śmieszną minę, którą wszyscy naśladują.
3.Zabawa przy piosence ,,Nie chcę cię znać”
4.Wysłuchanie wiersza ,,Walentynki”
W dniu świętego Walentego
Nic nie może dziać się złego,
Nikt nie może się dziś złościć,
Bo dziś nadszedł dzień miłości...
Mamy dzisiaj walentynki,
święto chłopca i dziewczynki.
Takich co to się kochają
no i sobie też ufają..
Nawet słoniki porcelanowe,
Kotki, żyrafy całe pluszowe,
Dziś wysyłają swe Walentynki...
Ja wrzucam moją do Twojej skrzynki
Śląc w niej całusy takie gorące,
Jakby wysłało je samo słońce!
Złap je i spróbuj domyślić się
Kto tak szalenie pokochał Cię!
5.Rozmowa na temat wiersza
-Kogo kochamy?
-Jak okazujemy miłość?
-Pokaż jak kochasz rodziców i odwrotnie?
6.Zabawa przy piosence ,,Mam chusteczkę haftowaną”
7. Zapoznanie z historią i tradycjami obchodzenia "Dnia Św. Walentego"
Walentynki czyli święto zakochanych, obchodzone są 14 lutego. Nazwa pochodzi od św. Walentego – patrona zakochanych. W tym dniu ludzie wysyłają do ukochanych ,,walentynki”- czyli wierszyki, wyznania czy drobne upominki. Jest to święto , które przyszło do nas w latach 90-tych z krajów anglosaskich , a w szczególności ze Stanów Zjednoczonych.
8. Zabawa ruchowa przy muzyce ,,Taniec z sercem”
Dzieci z serduszkami przysłaniającymi twarze poruszają się w rytm muzyki. Podczas chwilowej pauzy w muzyce nawiązują kontakt ze spotkaną osobą , odsłaniają twarze kłaniają się i mówią słowa ,,lubię Cię” .
9. Rymowanka : ,,Kocham Cię! Kochasz mnie! Każdy dobrze o tym wie!- Wypowiadanie z różnym natężeniem głosu- cicho- głośno: szybko- wolno.
10. ,,Obdarowywanie walentynkami”- wymiana między dziećmi serduszkami.
Wypowiadanie słów rymowanki. Przyklejanie dzieciom otrzymanych serduszek.
11.,,Walentynkowa niespodzianka”- praca plastyczna wykonana z pomocą rodziców.
12. ,,Walentynkowa dyskoteka” . Zabawy ruchowe przy znanych dzieciom piosenkach.
13. ,,Słodkie serduszka” słodki poczęstunek dla dzieci i rodziców przy walentynkowej muzyce.
14. Pożegnanie piosenką ,,Przedszkole, drugi dom”