X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 3114
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Tak wiele już potrafimy. Scenariusz zajęcia przekrojowego dla nauczycieli i rodziców

Grupa 6 - latków

Cele operacyjne:

DZIECKO:
• swobodnie porusza się w przestrzeni podczas tańca i zabaw ruchowych;
• potrafi zaśpiewać znaną piosenkę i ułożyć do niej akompaniament na instrumentach perkusyjnych;
• dokonuje analizy i syntezy słuchowo – wzrokowej wyrazów
( układanie modelu wyrazu, czytanie ze zrozumieniem –dobieranie obrazków do odczytanych wyrazów i zdań);
• dokonuje klasyfikacji jakościowej klocków wg 3 cech jakościowych jednocześnie z zastosowaniem przeczenia „ nie”, podejmuje próbę rozkodowania klocka wykorzystując umowny kod graficzny;
• zna wprowadzone cyfry 0 – 6;
• wykonuje działania na liczbach – dodawanie w zakresie 6;
• sprawnie wykonuje ćwiczenia graficzne rysując po śladzie, utrudnienie – bez odrywania ręki;

Ćwiczone umiejętności społeczne:

DZIECKO:

• nawiązuje bliski kontakt z kolegą i rodzicem podczas tańców oraz masażu relaksacyjnego;
• odczuwa radość oraz poczucie partnerstwa ze wspólnej zabawy z rodzicem;
• nabędzie pewności siebie i poczucia bezpieczeństwa;

Metody pracy:
• ekspresyjna – tańce, zabawa ruchowa;
• problemowa – rozkodowanie klocków; odczytywanie wyrazów i zdań, dobieranie do nich odpowiednich obrazków;
• ćwiczebna – klasyfikacja klocków, układanie modelu wyrazu;

Formy pracy: indywidualna, zbiorowa;

Środki dydaktyczne: instrumenty perkusyjne, kolorowe cegiełki do układania modeli wyrazów, wyrazy i zdania o różnym stopniu trudności, obrazki dla każdego dziecka, klocki geometryczne, kod graficzny dla n- la i dziecka, karta pracy – dodawanie liczb, kalka techniczna.

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

1. Powitanie gości śpiewem:

„Witaj mamo! Witaj tato, pośród nas, pośród nas!
Wszyscy cię witamy, wszyscy cię witamy!
Bądź wśród nas, bądź wśród nas!”

2. „Powitanie z autoprezentacją” – ustawienie w kole.

Każda osoba w kolejności przedstawia się, wymieniając sylaby swojego imienia, akcentując to klaskaniem, tupaniem lub podskokami itp.

3. Instrumentalizacja piosenki „ Sanna”.

4. Układanie modelu wyrazu.

Na każdym stoliku stoją w pojemnikach podpisane pudełeczka po jajkach – niespodziankach. Dziecko wyszukuje pudełeczka ze swoim imieniem i sprawdza, co jest w środku.

• każde dziecko wybiera sobie jeden lub dwa obrazki i układa model wyrazu;
• dz. odczytuje wyrazy z pudełeczka i dobiera do nich odpowiednie obrazki;
• dz. zdolne odczytuje zdanie i dobiera do niego odpowiedni obrazek;

5. Taniec „Grozik” z udziałem rodziców.

• rodzice przygrywają do tańca na instrumentach perkusyjnych,
• partnerują dzieciom podczas tańca,

6. Masaż relaksacyjny wg W. Sherborne

• dz. w siadzie skrzyżnym odwrócone jest plecami do rodzica,
• rodzic wykonuje czynności wg poniższych instrukcji:

Pisze pani na maszynie,
(lekkie uderzanie palcami w plecy)

A, B, C,
(na „przecinek” delikatne pociągnięcie za ucho)

Tutaj płynie rzeczka,
(Krawędzią dłoni przejeżdżamy wzdłuż kręgosłupa)

Idzie pani na szpileczkach,
(palce wskazujące uciskają sztywno plecy)

Potem przeszło stado słoni,
(ugniatanie dłońmi w łódeczkę)

A za nimi stado koni,
(stukanie pięściami)

Potem przeszła szczypaweczka,
(lekkie szczypanie)

Zaświeciły dwa słoneczka,
(masaż okrężny łopatek)
Spadł drobniutki deszczyk,
(lekkie uderzanie pleców palcami)

Czy poczułeś dreszczyk?
(dotyk szyi)

7. Klasyfikacja jakościowa klocków z zastosowaniem przeczenia „nie”

• rozkodowywanie klocków wg umownego kodu graficznego;

8. Zabawa ruchowa „Liczbowe kółeczka”.

• dz. poruszają się po sali w rytm muzyki,
• na przerwę w muzyce tworzą koła z tylu osób, ile wskazuje podniesiona przez n-la cyfra.

9. Dodawanie liczb naturalnych w zakresie 6.

• karta pracy utrwalająca cyfry oraz dodawanie liczb;

10. Taniec „Szewc”

• dz. prezentują rodzicom poznany taniec wielkopolski,

11. Ćwiczenia grafomotoryczne –rysowanie po śladzie przez kalkę techniczną.

• utrudnienie: bez odrywania ręki.

12. Zabawa improwizowana ruchem przy piosence „Bałwankowa rodzina” – wspólnie z rodzicami.

• dz. wraz z rodzicami tworzą koło,
• rodzice naśladują ruchy dzieci podczas śpiewanej przez nich piosenki,

EWALUACJA

Wybrane dziecko odczytuje początek zdania, reszta dz. ma za zadanie rozwinąć myśl.

• Cieszę się, że dzisiaj ..................................
• Najbardziej podobało mi się .........................
• Najtrudniejsze było .....................................
• Kto jest dzisiaj z siebie zadowolony?
• Komu z was coś nie wyszło?

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.