Scenariusz lekcji z matematyki w kasie IV
Temat lekcji: Obwód prostokąta.
Czas trwania lekcji: 45 minut.
Cele:
Uczeń:
- oblicz obwód prostokąta i kwadratu, gdy dane są długości boków tych figur,
- rozwiązuje zadania tekstowe, w których trzeba obliczać obwód prostokąta,
- wykonuje rysunki pomocnicze do zadań tekstowych.
Metody pracy
- film edukacyjny,
- ćwiczenia praktyczne.
Formy pracy
- praca w grupie,
- praca indywidualna.
Środki dydaktyczne
- podręcznik „Matematyka wokół nas”,
- film edukacyjny „Obwód prostokąta” wydawnictwa Operon,
- przyrządy do mierzenia (linijka, centymetr Krawecki, metrówka),
- kolorowe prostokąty,
- zeszyt.
Przebieg lekcji
1.Sprawy organizacyjne: powitanie, sprawdzenie obecności, sprawdzenie pracy domowej.
2. Nauczyciel przypomina informacje z poprzedniej lekcji dotyczące własności prostokąta i kwadratu.
3. Zapisanie tematu, podanie celów lekcji. Obliczanie obwodów figur ma duże znaczenie praktyczne. Jeśli chcemy uszczelnić okno, ogrodzić działkę czy oprawić obraz musimy znać ich obwody. W celu dokonania pomiaru wykorzystujemy różne przyrządy do mierzenia. Nauczyciel pokazuje przedmioty i przypomina jednostki w jakich dokonujemy pomiaru długości.
4. Projekcja filmu edukacyjnego „Obwód prostokąta. Omówienie filmu. Uczniowie zapisują w zeszytach:
Obwód prostokąta to suma długości wszystkich jego boków.
Na podstawie filmu nauczyciel zapisuje wzory na obliczanie obwodu prostokąta i kwadratu na tablicy. Zwrócenie uwagi, iż obwód można policzyć na różne sposoby, podanie każdego sposobu. Uczniowie zapisują je do tablicy.
Obwód kwadratu
Obwód = a+a+a+a Obwód = 4 x a
Obwód prostokąta
Obwód = a+a+b+b Obwód = 2x(a+b) Obwód = 2xa +2xb
4. Wspólne wykonanie zadania z podręcznika na obliczanie obwodu kwadratu a następnie na obliczanie obwodu prostokąta.
4. Uczniowie mierzą swoje zeszyty, ławki i obliczają ich obwody. Wybrani uczniowie mierzą tablice następnie wszyscy samodzielnie obliczają jej obwód. Uczniowie, którzy prawidłowo obliczyli odwód dostają plusa.
5. Uczniowie otrzymują od nauczyciela kolorowe prostokąty do wklejenia do zeszytu. Następnie uczniowie mierzą odpowiednie odcinki i obliczają obwody danych prostokątów. Uczniowie, którzy szybciej dokonują obliczeń dostają tych prostokątów więcej.
6. Podsumowanie lekcji. Nauczyciel prosi uczniów aby wybrali najłatwiejszy ich zdaniem sposób na obliczanie obwodu prostokąta.