Scenariusz zajęć logopedycznych
„ Wiosenna przygoda”
Temat: Wiosenna gimnastyka buzia i języka
dzieci : 4- letnie
Logopeda : Magdalena Żybura
Cel główny :
wspomaganie rozwoju mowy i komunikacji językowej.
Cele szczegółowe:
- rozwijanie uwagi słuchowej,
- rozwijanie koordynacji słuchowo- ruchowej,
- rozwijanie umiejętności wypowiadania się na zadany temat, budowania zdań poprawnych
logicznie i gramatycznie,
- usprawnianie aparatu artykulacyjnego,
- rozwijanie umiejętności wydłużania fazy wydechowej.
Cele operacyjne:
- dziecko uważnie słucha piosenki, wiersza i potrafi odtworzyć ich treść,
- dziecko poprawnie buduje zdania rozwinięte,
- dziecko wykonuje polecenia,
- dziecko precyzyjnie wykonuje pokazane ruchy artykulacyjne,
- dziecko potrafi wydłużać fazę wydechową,
- dziecko współdziała w zabawie z innymi.
Metody pracy: słowna, słuchowa, działań praktycznych
Środki dydaktyczne:
- treść piosenki „ Kolory wszystko ma”,
- treść wiersza „Roześmiana wiosna”,
- arkusze prasowanej bibuły w różnych kolorach,
- płyta z odgłosami ptaków i owadów.
Przebieg zajęć:
1. Przywitanie. Wprowadzenie piosenką „Kolory wszystko ma” – z repertuaru „Malowana muzyka”
W trakcie trwania refrenu, dzieci oddają rytm piosenki, klaskając lub klepiąc się po udach.
Logopeda : Jak myślicie dlaczego dzisiaj puściłam wam tę piosenkę? O czym będziemy rozmawiać na dzisiejszych zajęciach? Dzieci odpowiadają na pytania, budując poprawne wypowiedzi.
2. Słuchanie wiersza: „ Roześmiana wiosna”. Rozmowa na temat treści usłyszanego utworu.
Roześmiana wiosna, kwiaty malowała,
przechyliła kubek i farby wylała,
krokusy zmieniły białe swe okrycia,
a jak wyglądały zaraz zobaczycie.
Pierwszy krokus w łatki,
drugi w żółte ciapki,
trzeci fioletowy,
a czwarty bordowy,
piąty z żółte pasy,
szósty w zielone asy,
siódmy w żółte kreski,
a ósmy niebieski.
Pytania do wiersza:
- Kto pomalował kwiaty w wierszu?
- Jakie wiosna malowała kwiaty?
- Popatrzcie, na naszej kolorowej łące są krokusy różnego koloru, kto z was spróbuje
znaleźć takie, o których przeczytałam w wierszu?
Dzieci wybierają spośród papierowych kwiatów takie, jak występujące w wierszu.
Następnie tworzą wiosenną łąkę z krokusów, przypinając je do tablicy.
3. Opowieść ruchowa „ Wiosenny spacer”.
Logopeda opowiada, że już jutro zawita do nas Pani Wiosna. W wiosenne dni często
chodzimy na spacer. My teraz również wybierzemy się na spacer tutaj w naszej sali.
Rozdaje dzieciom arkusze prasowanej bibuły w różnych kolorach.
Przedszkolaki wyszły na spacer, słonko mocno przygrzewało, więc podskakiwały radośnie.
Nagle zerwał się wietrzyk (dmuchanie na bibułę) i pomknął po ogrodzie. Ten wietrzyk
przygnał chmury i zaczął padać deszcz ( dzieci kładą arkusze bibuły i stukają paluszkami),
słychać grzmoty. Dzieci chowają się pod parasolem (chowanie się pod chustą). Ulewa nie trwa długo, już zza chmury wygląda słońce (taniec z bibułą do muzyki „Walc” Brahmsa). W ogrodzie powstały kałuże, (kładziemy chusty na podłodze, dzieci przez nie przeskakują).Słońce tak mocno przygrzewa, że dzieci postanowiły trochę poopalać się w pierwszych promieniach wiosennego słońca. Rozłożyły kocyki na łące i słuchały odgłosów przyrody ( słuchanie muzyki relaksacyjnej). Jak przyjemnie leżeć na tej łące. Dzieci wdychały wiosenne powietrze noskiem i wypuszczały bardzo powoli ustami. Wsłuchiwały się w odgłosy przyrody jeszcze dokładniej.
A teraz wszyscy posłuchamy, jakie zwierzęta odwiedziły łąkę.
4. Rozpoznawanie i nazywanie dźwięków odtwarzanych z płyty . Odgłos: żaby, ptaka (słowik), bociana, pszczoły.
5. Opowiadanie logopedyczne z usprawnianiem aparatu artykulacyjnego.
6. Podsumowanie.
Dzieci wybierają kółka z uśmiechami lub smutnymi minami, w zależności od oceny atrakcyjności zajęć.
Logopeda : Jeśli dziś podobały wam zajęcia to wybierzcie uśmiechnięte buźki, a jeżeli wam się nie podobały zajęcia, to wybierzcie buźki smutne.