Scenariusz zajęcia otwartego pt.
„Wesołe zabawy z dniami tygodnia” przeprowadzonego
w grupie dzieci 4, 5- letnich
CELE:
• Utrwalenie nazw i kolejności dni tygodnia,
• Dostrzeganie i kontynuowanie rytmu,
• Kształtowanie umiejętności przeliczania elementów w zakresie 10 (5l), 8 (4l),
• Doskonalenie umiejętności rozumienia i operowania podstawowymi pojęciami w jęz. angielskim,
• Operowanie pojęciami dotyczącymi położenia przedmiotów w przestrzeni (między, obok, na, pod, nad, w),
• Dekodowanie wg podanego schematu, próby rozpoznawania i nazywania liter (5), odszukiwania dwóch jednakowych liter (4l),
• Integracja rodziców, dzieci, przedszkola,
• Utrwalenie schematu ciała w piosence.
POMOCE: nagrania MP3, sylwety dni tygodnia, schematy korali, kolorowe koła- korale , przykłady rytmów, plansze z liczmanami 1-10, klamerki, flash cards, kartki z napisami YES i NO, kartki dla każdego dziecka z naklejonymi sylwetami (drzewo, dom, płot), obrazki do naklejania dla każdego dziecka (sowa, bocian, buda, pies, kogut, jeż) , kleje, podkładki, bębenek, wzór zagadki do dekodowania, literki, magnesy, koperty, magnetofon.
PRZEBIEG:
1. Powitanie rodziców- piosenka „Kwiatek- trzypłatek”.
2. Przedstawiam Wam wesołą rodzinkę- dni tygodnia. Powiedzcie, ile w tej rodzinie jest dzieci?, ile sióstr, ilu braci?
Jak wszystkie dzieci na świecie, dni tygodnia lubią się wesoło bawić. Posłuchajcie, do jakich zabaw i zadań zapraszają was kolejne dni tygodnia.
PONIEDZIAŁEK:
Poniedziałek jest bardzo zmartwiony, bo zapomniał o dniu mamy i nie przygotował jej żadnej niespodzianki. Pomóżcie mu wykonać korale, zgodnie z przedstawionym wzorem (dzieci dobierają się w 3, naklejają kółka w 4 kolorach zgodnie z podanym rytmem, prezentują swoje zadanie).
3. WTOREK:
Wtorek bardzo lubi się gimnastykować, dlatego zaprasza was do krótkiej gimnastyki w jęz. angielskim („Head, sholders, knnes and toes”).
4. ŚRODA:
Ta siostrzyczka bardzo lubi zabawy w liczenie i takie zadanie dla was przygotowała (dzieci otrzymują plansze z okienkami od 1-10 serduszek i cyframi oraz klamerki do bielizny, zaznaczają właściwą odpowiedź za pomocą klamerki):
• Ile słońc na niebie świeci?
• Ile w parze stoi dzieci?
• Ile dni w tygodniu jest?
• Ile łap ma każdy pies?
• Ile palców ręka ma?
• Ile to jest dwa i dwa?
• Wysłuchiwanie uderzeń w bębenek- odpowiedzi na pytania:
- Środa obchodzi urodziny, posłuchaj ile ma lat,
- Wskaż ilu gości środa zaprosiła na urodziny itp.
5. CZWARTEK:
Czwartek lubi zabawy z j. angielskim. Zaprasza Was do zabawy „Yes or no” (n-el pokazuje obrazki i wypowiada angielską nazwę, dzieci określają, czy jest to nazwa poprawna czy nie ustawiając się za odpowiednią kartką- zieloną yes, czerwoną no).
6. PIĄTEK:
Piątek z kolei lubi wycieczki, czasem nad rzekę, do lasu, na plac zabaw, do babci. Z ostatniej wyprawy zrobił rysunek, tylko coś na nim brakuje. Spróbujcie skończyć obrazek wg wskazówek Piątka (naklejanie sylwet wg poleceń: nad, pod, między, na, przed, w).
Gimnastyka dni tygodnia- wiersz z ilustracją ruchową
7. SOBOTA:
Sobota lubi łamigłówki i dla Was również przygotowała zagadkę. Rozwiążcie ją, a dowiecie się, na co sobota czeka z niecierpliwością (układanie liter wg kodu- próby odczytania hasła).
8. NIEDZIELA:
Niedziela lubi spędzać czas z rodziną. Dlatego zapraszamy do wspólnej zabawy (mamy odszukują dzieci na podstawie ich odpowiedzi- zabawa dzieci z rodzicami „Lustro”).
9. Pożegnanie- wspólny śpiew pląsu „Na pożegnanie wszyscy razem”.