SCENARIUSZ ZAJĘĆ REWALIDACYJNO - WYCHOWAWCZYCH
Temat: „Lato nad morzem” - stymulacja polisensoryczna z elementami terapii ręki
Cel główny:
Kształtowanie poczucia sprawczości i celowego działania.
Cele szczegółowe:
Doskonalenie sprawności manualnej.
Koncentracja uwagi na zadaniu.
Wykonanie pracy plastycznej z wykorzystaniem elementów metody F. Affolter.
Metody pracy:
„Poranny krąg”- z wykorzystaniem żywiołu OGIEŃ
Terapia ręki z użyciem ciepłego piasku i ciepłej wody
Elementy metody F. Affolter - wykonanie pracy plastycznej „Lato nad morzem”
Elementy metody behawioralnej
Alternatywne Metody komunikacji - Album komunikacyjny
Forma pracy: indywidualna, grupowa
Środki dydaktyczne: lampka zapachowa- różana, świeca, balsam, czerwone chusty, piach, woda, czerwony papier, klej, magnetofon, płyta CD z muzyką relaksacyjną.
Tok zajęć:
A)Część pierwsza
1)Powitanie dzieci w kręgu na materacu: śpiew piosenki „Witaj”, witanie kolejno każdego dziecka, podchodzenie do wszystkich dzieci, przytulanie ich, nawiązanie kontaktu wzrokowego, używanie w piosence imion każdego dziecka.
2)Użycie lampki zapachowej (zapach różany), masowanie dzieciom dłoni balsamem, opowiadanie o lecie nad morzem.
3)Grzanie dłoni każdego dziecka przy świecy.
4)Zajęcie miejsca przy stoliku.
B)Część druga - wprowadzenie nowych zabaw, sprawności.
1) Prezentowanie ciepłego piasku, ciepłej wody, foremek do piachu jako symboli lata nad morzem.
a) Próba czynnej zabawy piaskiem zanurzonym w wodzie:
- dotykanie,
- przelewanie pomiędzy palcami,
- klepanie,
- wąchanie,
- wyciskanie dłońmi wody z piasku,
- ugniatanie,
- robienie babek z mokrego piasku,
-odciskanie własnych dłoni na mokrym piasku.
b) Próba czynnej zabawy suchym piaskiem:
- przesypywanie piasku pomiędzy palcami,
-„rysowanie po piachu” wykorzystując po kolei palce dłoni.
2) Przyjęcie właściwej, wygodnej pozycji ciała zarówno dla wychowanka jak i dla nauczyciela i wykonanie pracy plastycznej pt. „Nad morzem” metodą F. Affolter z wykorzystaniem suchego piasku i kleju.
W trakcie trwania zajęć nauczyciel prowokuje wychowanków do koncentrowania uwagi na ich dłoniach podczas zabaw manualnych z użyciem ciepłego piasku i wody.
3) Gaszenie lampki zapachowej.
4) Czynności higieniczne, porządkowanie sali.
5) Wyeksponowanie pracy plastycznej, głośne chwalenie dzieci za wykonanie pracy.
6) Rozdanie nagród.