KONSPEKT
zajęcia z zakresu edukacji regionalnej
Prowadząca zajęcie: Michalina Matlak
Grupa wiekowa: 2,5 - 4–latki
Data: 23.03.2016
Tematyka kompleksowa: Wielkanoc
Temat zajęcia: „Z jajkiem i zającem” - rozmowa na temat zwyczajów wielkanocnych: wykonywanie palm, ozdabianie pisanek, święcenie pokarmów, wieszanie wydmuszek na drzewach, oblewanie wodą.
Cele ogólne:
• Zapoznanie z regionalnymi zwyczajami wielkanocnymi.
Cele operacyjne:
Dziecko:
• Zna zwyczaje wielkanocne związane z regionem.
• Zna symbole wielkanocne: zajączek, baranek, jajko, kurczaczek.
• Wie, z czego wykonuje się palmę wielkanocną.
• Potrafi zaśpiewać piosenkę „Z jajkiem i zającem”.
• Wykonuje ćwiczenia oddechowe.
• Wykonuje ćwiczenia słuchowe.
Metody:
• Czynne: kierowanie działalnością dziecka, zadań stawianych do wykonania,
• Słowne: nauka piosenki, objaśnienie, instrukcja,
• Oglądowe: obserwacji i pokazu.
Formy pracy: grupowa, zbiorowa, indywidualna
Pomoce dydaktyczne:
Piórka, kurczaczek, koszyk z czekoladowymi jajkami, palma, zając, baranek, wiklinowy koszyk, serwetka, pokarmy do święcenia (chleb, sól i pieprz, ciasto, wędlina, jajko, chrzan), pisanki, spryskiwacz, wazon z gałązkami, wydmuszki, odtwarzacz, płyta CD z utworem „Z jajkiem i zającem”, odgłosy kurczaczka, ilustracje przedstawiające tradycje wielkanocne, rzutnik, zdjęcia przedstawiające tradycje i symbole wielkanocne, filmik „Śmigus dyngus”.
Przebieg zajęcia:
1. Powitanie.
2. Ćwiczenia oddechowe „Sprzątamy piórka”
Nauczyciel zwraca uwagę na rozrzucone po sali żółte piórka. Prosi dzieci, aby pomogły mu uprzątnąć piórka zdmuchujące je na środek dywanu. Wraz z dziećmi zastanawia się, kto mógł zgubić te piórka w sali. Dzieci wymieniają, jakie zwierzęta kojarzą się z Wielkanocą. Nauczyciel wyświetla zdjęcia zajączka, kurczaczka i baranka za pomocą rzutnika.
3. „Z jajkiem i zającem” – śpiewanie piosenki
Dzieci śpiewają pierwszą zwrotkę i refren piosenki.
4. „Koszyczek ze święconką” – rozmowa na temat święconych pokarmów
Nauczyciel wkłada do koszyka zajączka, kurcaczka i baranka. Pyta dzieci jakie jeszcze pokarmy powinny znaleźć się w koszyku. W uproszczony sposób podaje symbolikę wybranych pokarmów.
5. „Palma wielkanocna” – omówienie sposobu wykonywania palm wielkanocnych
Nauczyciel pyta dzieci o udział w obchodach Niedzieli Palmowej. Wyświetla zdjęcia różnych palm. Następnie pokazuje dzieciom palmę i wspólnie opisują, z czego jest wykonana. Nawiązuje także do innego zwyczaju świątecznego - umieszczania wydmuszek z jaj na drzewach, aby dobrze owocowały.
6. „Śmiergus” – rozmowa na temat tradycji związanej z poniedziałkiem wielkanocnym na podstawie krótkiego filmu.
Nauczyciel krótko omawia tradycję polewania się wodą w poniedziałek wielkanocny. Następnie delikatnie spryskuje wodą ponad głowami dzieci.
7. Zabawa ruchowa połączona ze śpiewem drugiej części piosenki „Z jajkiem i zającem”
Dzieci spacerują po sali śpiewając piosenkę. Podczas słów „...i dziewczynki łapią i wodą je chlapią...” chłopcy zatrzymują dziewczynki i naśladują polewanie ich wodą.
8. Ćwiczenia słuchowe „Gdzie jest kurczaczek?”
Nauczyciel zwraca uwagę na dźwięk piszącego kurczaczka rozlegający się w sali. Dzieci starają się odnaleźć kurczaczka podążając za słyszanym dźwiękiem.
9. Zakończenie zajęć
Po odszukaniu kurczaczka, nauczyciel częstuje dzieci znalezionymi przy nim czekoladowymi jajeczkami i dziękuje za zajęcia.