X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 3106
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz zajęć dla dzieci 6 - letnich w oddziale integracyjnym, z wykorzystaniem metody C.Orffa

Temat: „Pokaż jak tańczą jesienne liście w rytm Mazurka F. Chopina a potem ułóż z liści jesienną kompozycję dla swojej mamy.”

Cele ogólne:
• Rozwijanie wrażliwości na muzykę klasyczną
• Rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowo- słuchowej
Cele operacyjne:
• Dziecko wysłucha Mazurka a-moll F. Chopina i określi nastrój utworu.
• Dziecko zapamięta schemat „tańca liści” – ruchy dłoni zademonstrowane przez N.
• Dziecko porusza liśćmi w rytm melodii.
• Dziecko rozpozna i nazwie rodzaje liści: klonu, dębu, brzozy, kasztanowca.
• Dziecko ułoży z zasuszonych liści kompozycję, naklei na kartkę.

Praca z dzieckiem niepełnosprawnym intelektualnie w stopniu umiarkowanym

Cele operacyjne:
• Dziecko wysłucha fragmentu Mazurka F. Chopina;
• Dziecko poruszy liśćmi w rytm melodii;
• Dziecko z pomocą N. ułoży kompozycję z zasuszonych liści, naklei na wazon;

Metody:
• Słowna
• Pokaz
• metoda C. Orffa

Formy organizacyjne:
• indywidualna,
• zbiorowa

Środki dydaktyczne: jesienne liście, odtwarzacz DVD, nagranie Mazurka a-moll F. Chopina, suszone liście, trawy, kwiatki, kartki o różnym kształcie z ramka, klej, pędzle

Przebieg:

1. Przywitanie dzieci piosenką „Wszyscy są witam Was”.

2. Dzieci siedzą w kole, nauczyciel prowadzi rozmowę na temat jesieni: „Za oknem mamy jesień, spada wiele liści. Gdy wiatr mocno wieje liście zaczynają tańczyć – czy chcecie nauczyć się patriotycznego tańca jesiennych liści?
- dzieci wysłuchują Mazurka F. Chopina, wypowiadają się na temat utworu, określają jego nastrój;
- nauczyciel rozdaje dzieciom liście do prawej i lewej ręki , następnie demonstruje bez muzyki schemat tańca liści – ruchy dłoni : do siebie, od siebie, przed siebie, pętelki.
- dzieci powtarzają taniec liści z nauczycielem, bez muzyki,
- następnie razem z nauczycielem wykonują jesienny taniec liści w rytm Mazurka F. Chopina.
- na znak nauczyciela dzieci zaczynają swobodnie poruszać się po Sali, wirując liśćmi, podrzucając je do góry, na znak nauczyciela dzieci powracają do koła.

3. Nauczyciel demonstruje dzieciom liście klonu, dębu, brzozy, kasztanowca, dzieci nazywają drzewa, z których pochodzą te liście.

4. Praca przy stolikach. Nauczyciel demonstruje kompozycje z liści, omawia kolejne etapy wykonania karty, rozdaje kolorowe kartki papieru oraz wycięte wazony.
- dzieci projektują kompozycję, naklejają wycięty wazon i kompozycję z suszonych liści.

5. Sprzątanie miejsca pracy

6. Podsumowanie zajęć, ocena pracy dzieci i zorganizowanie wystawy prac na dywanie.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.