Konspekt zajęć w klasie II
Temat zajęć: Mieszkańcy majowej łąki.
Data: 10.05.2016
Czas trwania zajęć: 45 minut
Przedmiot: Funkcjonowanie w środowisku.
Cele ogólne:
- utrwalanie nazw i mieszkańców łąki,
- utrwalanie i rozpoznawanie odgłosów majowej łąki,
- rozwijanie spostrzegawczości wzrokowej w oparciu o materiał obrazkowy i literowy,
- rozwijanie wrażliwości na dźwięki,
- wdrażanie do aktywnego uczestnictwa w zajęciach.
Cele operacyjne:
- uczeń zna nazwy mieszkańców łąki i potrafi je rozpoznać, wskazać na zdjęciu,
- uczeń potrafi rozwiązywać zagadki słowne dotyczące mieszkańców łąki,
- uczeń potrafi rozwiązywać zagadki słuchowe, dotyczące odgłosów wydawanych przez mieszkańców łąki ( klekot bociana, rechot żaby, granie świerszcza itd.),
- rozpoznaje mieszkańców łąki po odsłanianych fragmentach zdjęcia,
- potrafi złożyć kilkuelementowe puzzle zdjęć mieszkańców łąki,
- potrafi zgodnie współpracować w zespole klasowym,
Formy pracy:
- indywidualna,
- zespołowa.
Środki wspomagające działanie:
Zdjęcia i ilustracje, przedstawiające mieszkańców łąki, zagadki, etykiety- podpisy do obrazków, indywidualne karty pracy, puzzle z kolorowych zdjęć mieszkańców łąki, płyta CD z nagranymi odgłosami majowej łąki, odtwarzacz CD.
Przebieg zajęć:
- przypomnienie wiadomości na temat zwierząt zamieszkujących na łąkach wiosną,
- rozwiązywanie zagadek słownych i słuchowych dotyczących mieszkańców łąki,
- dopasowywanie etykiet- podpisów do kolorowych zdjęć zwierząt,
- wyodrębnianie głosek w nazwach poszczególnych zwierząt i dzielenie ich na sylaby z wyklaskiwaniem,
- rozpoznawanie mieszkańców łąki po charakterystycznym dla niego fragmencie budowy ciała,
- gra w memory- „Mieszkańcy łąki”
- poszukiwanie określonych gatunków zwierząt na kolorowej planszy przedstawiającej majową łąkę, z jednoczesnym wskazywaniem tego gatunku na zdjęciu,
- słuchanie muzyki z odgłosami łąki- relaksacja i wyciszenie po zajęciach.