Konspekt zajęcia
Data: 03.10.2013.
Grupa: 4-5 latki.
Nauczyciel: mgr Magdalena Pietrynicz.
Dominujące obszary edukacyjne: obszar edukacji językowej, obszar edukacji plastycznej.
Temat kompleksowy: „Jesienne symbole”.
Temat zajęcia: Co nam niesie jesień?
Cele ogólne:
1. Doskonalenie zasobu słownictwa.
2. Rozwijanie słuchu fonematycznego.
3. Rozwijanie poczucia estetyki.
4. Doskonalenie czynności manualnych rąk.
5. Doskonalenie umiejętności tworzenia rytmów (schematy rytmiczne).
Cele szczegółowe:
1. Dziecko potrafi odpowiedzieć na treść zagadek słownych.
2. Dziecko potrafi przesylabować określone słowa.
3. Dziecko potrafi wyróżnić pierwszą głoskę w okreśa.lonym słowie.
4. Dziecko potrafi estetycznie i pomysłowo wykonać pracę plastyczną.
5. Dziecko potrafi właściwie zachowywać się na zajęciach.
6. Dziecko potrafi ułożyć schemat rytmiczny zgodnie z instrukcją nauczycielki.
7. Dziecko potrafi określić kształt, kolor i wielkość danego warzywa.
Metody: Czynna, słowna, pokazu.
Formy: Indywidualna i z całą grupą.
Pomoce: strój pani jesieni, warzywa, ilustracje warzyw, kartoniki z sylwetami szyszek, orzechów, grzybów i kasztanów, treść zagadek, magnetofon, płyta CD, pestki z dyni, słonecznik, goździki, cerata, kolorowe liście z papieru, parasol.
Przebieg zajęcia:
1. Przywitanie piosenką „Wiewióreczka”.
2. Wprowadzenie do tematyki zajęcia poprzez rozmowę z Panią Jesienią.
3. Wyszukiwanie przez dzieci zagadek ukrytych na sali.
4. Odgadywanie zagadek przez dzieci.
5. Analiza i synteza sylabowa.
6. Wyróżnianie głosek w nagłosie.
7. Określanie cech warzy przez dzieci (smaku, koloru, wielkości, kształtu itp.).
8. Odczytywanie nazw warzyw ze słownika obrazowo-wyrazowego.
9. Zabawa ruchowa „ Odszukaj liści”.
10. Układanie schematu rytmicznego przez dzieci.
11. Zabawa ruchowa z elementami biegu „Parasol Pani Jesieni”.
12. Zabawa paluszkowa.
13. Poinstruowanie dzieci na dywanie o sposobie wykonania pracy plastycznej.
14. Wykonywanie pracy plastycznej.
15. Ocena prac na dywanie.
16. Zakończenie zabawą „Podajmy sobie ręce”.