SCENARIUSZ ZAJĘCIA HOSPITACYJNEGO
Data: 08.04.2014.
Grupa: 4-5 latki.
Nauczyciel: Magdalena Pietrynicz.
Dominujące obszary edukacyjne:
1. Obszar z zakresu przygotowania do nauki pisania.
2. Obszar edukacji ruchowej.
Temat kompleksowy: „Krajobrazy Polski”
Temat zajęcia: „Wielka wyprawa”.
Cele ogólne:
1. Doskonalenie koordynacji wzrokowo-ruchowej.
2. Rozwijanie płynności ruchów ręki a w konsekwencji tego usprawnianie motoryki małej.
3. Utrwalanie wzoru graficznego linii falistej i zygzakowatej.
4. Kształcenie współdziałania operacji myślowych z ruchem.
Cele szczegółowe:
1. Dziecko potrafi wyrysować wzór graficzny linii falistej i zygzakowatej w powietrzu, na tablicach kredą, oraz na kartach pracy.
2. Dziecko potrafi wykonywać ćwiczenia manualne rak zgodnie z instrukcją nauczycielki.
3. Dziecko potrafi wykonywać ćwiczenie gimnastyczne zgodnie z instrukcją nauczycielki.
4. Dziecko potrafi powiązać logiczne myślenie z zadaniem ruchowym.
5. Dziecko stara się samodzielnie i dokładnie wykonać zadania w pracy indywidualnej (na kartach pracy).
6. Dziecko stara się w skupieniu wysłuchać zadań jakie będzie miało wykonywać.
Metody: Czynna- zadań stawianych do wykonania, słowne- rozmowa, list, objaśnienia i instrukcje.
Formy: Indywidualna, z całą grupą.
Pomoce: Magnetofon, płyta CD, treść krótkich wierszyków, tablice, ściereczki, kreda, tacki, kasza manna, sznurek, włóczka, szarfy, skakanki, duże brystole, markery, karty pracy, ołówki, treść listu, piłeczki.
Przebieg zajęcia:
1. Przywitanie zabawą muzyczną „Taniec palców”
2. Wprowadzenie do tematyki zajęcia poprzez przeczytanie listu od Misia Krzysia.
3. Rozmowa z dziećmi na temat zadań jakie dzieci będą musiały wykonać, aby uratować Misia z rak złego Czarnoksiężnika.
4. Wykonywanie pierwszego zadania z piłeczkami: ugniatanie, wkładanie do prawej i do lewej reki, pod prawą i lewą nogę itp.
5. Pokazywanie na mapie pierwszego celu wyprawy-góry.
6. Kreślenie w powietrzu górskich szczytów ( linia zygzakowata).
7. Przechodzenie przez szczyty górskie- ćwiczenia ruchowe.
8. Rysowanie na tablicach linii zygzakowatej do wierszyka: „Szczyty gór wzywają nas, bo już przyszedł na to czas”.
9. Pokazywanie na mapie kolejnego celu wyprawy- morza.
10. Kreślenie fal w powietrzu.
11. Układanie linii falistej indywidualnie przez każde dziecko za pomocą włóczki.
12. Rysowanie linii falistej do wierszyka: „Burza na morzu, burza wśród fal, a statek ciągle płynie w dal”.
13. Zabawa ruchowa „Burza na morzu”.
14. Kreślenie linii falistej na piasku- zadanie z użyciem kaszy manny.
15. Wykonywanie kart pracy: 2 poziomy czterolatki po śladzie, pięciolatki- w liniaturze.
16. Zakończenie zajęcia piosenką.