X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 31020
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Owocowy zawrót głowy - zajęcia przyrodnicze dla 3-latków

Konspekt zajęć przyrodniczo-ekologicznych
w grupie 2 - 3-latków

Temat: Owocowy zawrót głowy – zabawa dydaktyczna.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
• rozpoznaje i nazywa wybrane owoce krajowe;
• świadomie używa zmysłów;
• próbuje wybranych owoców;
• aktywnie uczestniczy w zabawach;
• słucha w skupieniu opowiadania nauczyciela;
Metody:
• teatrzyk sylwet;
• zabawa badawcza;
• zabawa ruchowa;
• praca praktyczna;
Formy pracy:
• indywidualna;
• zbiorowa;
• zespołowa;
Środki dydaktyczne:
letnie owoce (maliny, borówki, poziomki lub truskawki), odgłosy lasu, ilustracja lasu, ilustracje krzewów owocowych, muzyka do zabawy ruchowej, sylwety Czerwonego Kapturka i wilka, sylwety koszyczków z wklejonymi owocami


Przebieg zajęć:
1. „Hej, zielona żabko” – zabawa na powitanie ("Śpiewanki pokazywanki do śpiewania, słuchania, nauki i zabawy w domu i w przedszkolu").
Dzieci ustawiają się w kole. Pod kierunkiem N ilustrują ruchem treść piosenki.
2. Las – zagadka słuchowa.

Dzieci siadają na dywanie. N włącza odgłosy lasu. Dzieci wsłuchują się w odgłosy i próbują wyobrazić sobie, gdzie się znajdują. N naprowadza ich na właściwą odpowiedź i zaprasza na leśną bajkę.

3. Przygoda Czerwonego Kapturka – opowiadania nauczyciela ilustrowane sylwetami.
N opowiada dzieciom bajkę ilustrując ją sylwetami Czerwonego Kapturka i Wilka.

Dawno, dawno temu, za górami i za lasami, w małej chatce mieszkała wraz z mamą mała dziewczynka. Czy wiecie, jak się nazywała?...Czerwony Kapturek!
Pewnego dnia mama wysłała Czerwonego Kapturka do chorej babci. Dała dziewczynce koszyczek, w który włożyła lekarstwa i smakołyki. Dziewczynka ruszyła w drogę przez las...
La, la, la... la, la, la... śpiewała dziewczynka biegając po lesie i wymachując koszyczkiem.
Nagle zza drzewa wyszedł wilk
- Ła, ła, ła...
-Cześć Zły Wilku – powiedział Czerwony Kapturek.
-Witaj dziewczynko. Nie bój się mnie, jestem stary, mam słabe zęby i nie zjem cię... Ale chętnie skosztowałbym tego, co niesiesz w koszyczku.
- To smakołyki dla babci – powiedziała dziewczynka, ale zrobiło jej się żal wilka i dała mu babcine słodkości – Co ja teraz dam babci? – zmartwiła się.
- Nie martw się. Jest w lesie coś, czego wilki nie lubią, ale twojej babci na pewno posmakuje. Chodź ze mną...
I ruszyli w las na poszukiwanie smakołyków dla babci.

• Jak myślicie, co rośnie w lesie?
• Co Czerwony Kapturek i Wilk mogą zerwać dla babci w lesie?

Wilk pomógł Czerwonemu Kapturkowi nazbierać cały kosz leśnych, smacznych, pachnących i zdrowych owoców. Szczęśliwy Czerwony Kapturek ruszył do babci.

4. Koszyczek Czerwonego Kapturka – zabawa badawcza.
N pokazuje dzieciom koszyczek z owocami. Dzieci poznają je wielozmysłowo: dotykają, wąchają, smakują. Porównują, wielkość owoców, określają ich kształt i kolor. Następnie N prezentuje dzieciom ilustracje owocowych krzewów.
5. Pomocnicy Czerwonego Kapturka – zabawa ruchowa.
N włącza muzykę. Dzieci maszerują w rytm muzyki. Na pauzę pochylają się i naśladują zbieranie owoców do koszyczka.
6. Owocowe koszyczki – przeliczanie.
N układa na dywanie trzy koszyczki wycięte z kartonu. Dzieci przeliczają owoce w koszyczkach.
7. Podziękowanie dzieciom za udział w zajęciach.
N dziękuje dzieciom za pomoc Czerwonemu Kapturkowi.
• Jakie owoce zbieraliśmy z Czerwonym Kapturkiem w lesie?
• Które wam najbardziej smakowały?
• Dlaczego należy jeść owoce?

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.