Konspekt do zajęć w grupie 4- latków
1.Grupa: 4- latki
RANEK
„Który owoc zniknął”- zabawa dydaktyczna. Dzieci siedzą w kole na dywanie, wewnątrz koła na tacy leżą owoce (4-6 w zależności od możliwości dzieci). Wybrane dziecko zasłania oczy opaską, a N. chowa jeden owoc. Po odsłonięciu oczu dziecko, określa, któy owoc został schowany.
Zestaw ćwiczeń porannych nr 4:
„Przeskocz przez płotek”- zabawa z elementem skoku. Przeskakiwanie przez nisko zawieszoną linkę, skakankę. Wykonywanie ćwiczenia kolejno przez wszystkie dzieci.
ZAJĘCIA I
Temat: Edukacja muzyczna „Dwa jabłka”- nauka I zwrotki piosenki.
Cel główny: Rozwijanie zainteresowań muzycznych.
Cele operacyjne (Dziecko):
słucha włączonego nagrania;
powtarza słowa piosenki za N.;
próbuje śpiewać zapamiętany tekst.
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa
Metody słowne: rozmowa
Metody czynne: zadania stawiane dziecku do wykonania, aktywność własna
Metody oglądowe: -----------
Środki dydaktyczne: piosenka na płycie CD „Dwa jabłka”, skakanki, karty pracy.
PRZEBIEG ZAJĘCIA I:
I.
Powitanie dzieci: „Powitanie”- zabawa ruchowa. Dzieci poruszają się po sali w rytm wygrywany przez N. (marsz, bieg, podskoki). Na przerwę w grze dobierają się parami i witają: głowami, ręką, nogą, plecami, brzuchami, nosami, brodami itd.
II.
1. „Dwa jabłka” - osłuchanie z I zwrotką piosenki. N. w czasie trwania I zwrotki piosenki ilustruje jej słowa ruchem, dzieci mają za zadanie powtarzać ruchy za N.
2. Rozmowa z dziećmi na temat piosenki kierowana pytaniami:
- O jakich owocach była mowa w piosence?
- Jakiego koloru było duże jabłko?
- Co robiło czerwone jabłko?
- Jakiego koloru było małe jabłko?
- Co wystawało spod listka zielonemu jabłku?
- Co będą robić jabłka w sadzie?
3. Ponowne słuchanie piosenki połączone z rytmicznym klaskaniem przy słowach: Hopsa, hopsa, na trawę umyka; Ojejejej, widać mu ogonek.
4. „Pajacyki skaczą po jabłuszko”- zabawa z elementem podskoku. Na hasło N. Pajac skacze – dzieci wykonują podskoki rozkroczne z jednoczesną pracą rąk- podskok i klaśnięcie nad głową. Na hasło: Pajac odpoczywa – nogi złączone, ręce przyklejone do tułowia.
5. Zabawa naśladowcza do piosenki.
6. Wspólny śpiew piosenki.
III.
1. Śpiew indywidualny chętnego dziecka lub w parach.
*„Po wąskiej ścieżce”- zabawa z elementem równowagi. N. układa ze skakanek na podłodze ścieżkę ograniczoną dwiema liniami, tak aby zmieściła się na niej stopa dziecka. Przebieg: Dzieci ustawiają się w szeregu i po kolei, stawiając stopę za stopą, pokonują ścieżkę. Po przejściu wracają na koniec kolejki. Zabawa trwa do wygaśnięcia zainteresowania dzieci.
ZAJĘCIA II
Temat: Edukacja plastyczna „Jabłka, jabłuszko”- malowanie farbami.
Cel główny: Ćwiczenie ruchów ręki, spostrzegawczości, koordynacji wzrokowo-ruchowej.
Cele operacyjne (Dziecko):
prawidłowo trzyma pędzel;
swobodnie dobiera farby do malowania.
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa
Metody słowne: instrukcja słowna, rozmowa.
Metody czynne: zadania stawiane dziecku do wykonania, aktywność własna
Metody oglądowe: w oparciu o pokaz prawidłowo wykonanego zadania.
Środki dydaktyczne: Karty pracy dla dzieci s. 5, pędzle, paletki, farby, kubeczki z wodą
PRZEBIEG ZAJĘCIA II:
I.
1. Zabawa integracyjna „Jabłko do jabłuszka”.
II.
1. Omówienie jak wygląda jabłko, gdzie rośnie, jakiego jest koloru.
2.„Jabłko i jabłuszko”- wykonanie zadania z wyprawki. Malowanie większego jabłka na czerwono, a mniejszego na zielono. Pokaz N. - pędzelek maczany najpierw w wodzie potem w farbie.
3. Zwrócenie uwagi na prawidłowe trzymanie pędzla i prawidłowe dobieranie farb plakatowych.
4. Samodzielna praca dzieci
III.
1. Sprzątanie po zakończonych zajęciach, zorganizowanie wystawki w sali przedszkolnej.
* „Czrodziejski worek”- zabawa dydaktyczna. Rozpoznawanie dotykiem owoców schowanych w worku. Dziecko wkłada do worka obie dłonie, wybiera jeden owoc, nazywa i po wyjęciu z worka sprawdza trafność swojej odpowiedzi.
ZAJĘCIA POPOŁUDNIOWE:
Temat: Zabawa tematyczna „Jabłka, jabłuszka”.
Cel główny: Doskonalenie spostrzegawczości wzrokowej.
Cele operacyjne (Dziecko):
porządkuje jabłka według wybranej cechy;
przestrzega reguł zabawy.
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa
Metody słowne: rozmowa
Metody czynne: zadania stawiane dziecku do wykonania, aktywność własna
Metody oglądowe: w oparciu o pokaz prawidłowo wykonanego zadania.
Środki dydaktyczne: jabłka w dwóch kolorach, małe i duże, dwa kosze.
PRZEBIEG ZAJĘCIA POPOŁUDNIOWEGO:
I.
1. Zabawa integracyjna „Iskierka”.
II.
1. Dzieci siedzą w kole słuchają jak należy prawidłowo wykonać zadanie.
2. Komentarz N. dotyczący poprawnego układania jabłek w koszykach.
3. „Jabłka, jabłuszka”- Oglądanie jabłek, określanie różnic w ich wyglądzie: wielkość, kolor. Wszystkie dzieci jednocześnie układają jabłka do dwóch koszyków wg wielkości, kolorów.
4. Zwrócenie uwagi na:
- poprawną klasyfikację jabłek w koszach;
5. Umieszczenie koszy w kąciku przyrodniczym w sali.
III.
1. Sprzątanie po zakończonych ćwiczeniach.