X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 30991
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz do zajęć całodziennych w grupie 4- latków - Edukacja matematyczna "Kolorowe piramidki"

Konspekt do zajęć w grupie 4- latków

1.Grupa: 4- latki


RANEK
Zabawy ruchowe przy muzyce – zaspokojenie naturalnej potrzeby ruchu. Rozwijanie spostrzegawczości i orientacji.
„Samochody”- Zabawa orientacyjno- porządkowa. Bieg w jednym kierunku, reagowanie na zmianę tempa podawanego przez prowadzącą na bębenku- powoli, szybciej, szybko, wolniej, stop.

ZAJĘCIA I
Temat: Edukacja matematyczna „Kolorowe piramidki”.
Cel główny: Rozpoznawanie figur geometrycznych.
Cele operacyjne (Dziecko):
doskonali liczenie liczebnikami porządkowymi;
posługuje się określeniami: od góry, od dołu.
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa
Metody słowne: rozmowa
Metody czynne: zadania stawiane dziecku do wykonania, aktywność własna
Metody oglądowe: w oparciu o pokaz piramidki.
Środki dydaktyczne: klocki miękkie, piramidka- zabawka.

PRZEBIEG ZAJĘCIA I:
I.
Powitanie dzieci: Dzieci siedzą w kole. N. mówi: Gdy rączki się spotkają, odrazu się witają- dzień dobry. N. wita się uściskiem dłoni z dzieckiem siedzącym obok. Dzieci kolejno przekazują sobie powitanie. Ostatnie dziecko wita się z N.
II.
1. „Kolorowe piramidki”- N. prezentuje dzieciom piramidkę z klocków, która składa się z 4 poziomów. Dzieci nazywają kolory kolejnych klocków- pierwszy/ drugi/ trzeci/ czwarty od góry i od dołu. Po kolei każde dziecko wykonuje polecenie N.: np: pokaż drugi klocek od dołu, jaki ma kolor?
2. Rozmowa z dziećmi na temat poziomów piramidki, powtórzenie określeń: od góry, od dołu.
3. „Gdzie jest twój kolor”- zabawa orientacyjno- porządkowa. Przygotowanie: Dzieci zakładają szarfy przez głowę i lewe ramię. N. Rozkłada klocki w różnych miejscach sali. Przebieg: Dzieci biegają. Na hasło: Gdzie jest twój kolor? Szukają kręgla w takim samym kolorze jak szarfa. N. Sprawdza czy wszyscy stanęli przy odpowiednim kolorze. Powtarzamy zabawę, zmieniając miejsca klocków.
4. Przeliczanie klocków liczebnikami porządkowymi w zakresie dostępnym dziecku.
III.
1. Wdrażanie do przestrzegania zasady sprzątania po zakończonej zabawie.
2. Powtórzenie określeń: od góry i od dołu.
3. Praca w kartach pracy „Piramidki”- wykonanie zadania z wyprawki.
*„Figurowy tor przeszkód”- zabawa bieżna. Nauczyciel rozkłada na dywanie w sali miękkie kolorowe klocki w kształcie: koła, kwadratu, trójkąta, prostokąta; powstaje tor przeszkód. Dzieci ustawiają się w kolejce, na sygnał N. np. klaśnięcie, biegnie pierwsze dziecko itd.

ZAJĘCIA II
Temat: Zestaw ćwiczeń gimnastycznych nr 3
Cel główny: Rozwijanie sprawności fizycznej u dzieci.
Cele operacyjne (Dziecko):
ustawia się w rzędzie;
reaguje na sygnał słowny;
ćwiczy zgodnie z poleceniem nauczyciela.
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa
Metody : zabawowa, naśladowcza.
Środki dydaktyczne: Zestaw ćwiczeń gimnastycznych – zestaw nr 3, krążki kolorowe.

PRZEBIEG ZAJĘCIA II:
I.
1. Marsz swobodny po obwodzie koła.
II.
1.- „Koniki”- zabawa bieżna. Swobodne poruszanie się po sali. Na hasło stop! Koniki zatrzymują się, parskają i grzebią kopytkiem- uderzanie palcami stóp o podłogę, raz jedną, raz drugą nogą.
- „Wiatraczki”- w siadzie skrzyżnym poruszanie ramionami. Duże wiatraczki- ramiona szeroko rozłożone, małe wiatraczki- ręce w skurczu pionowym. Zataczanie kół w jedną i w drugą stronę.
- „Pluszowe niedźwiadki”- Dzieci poruszają się powoli z szeroko rozłożonymi ramionami, nogi proste w kolanach. Chodzą, kołysząc się z nogi na nogę, przenosząc ciężar ciała z jednej strony na drugą.
- „Samochody”- Bieg w jedną stronę w tempie podanym przez N. Na hasło stop! Samochody zatrzymują się, trąbią, pompują koła- wykonanie przysiadu z jednoczesnym wypuszczeniem powietrza- pssss, kładą się na plecach i odkręcają śróbki.
- „Pieski na spacer”- zabawa z czworakowaniem. Dzieci chodzą na czworakach w różnych kierunkach. Siad klęczny- pieski służą, pieski odpoczywają- siad klęczny, ręce oparte na przedramionach.
- „Piłki”- zabawa z elementem podskoku. Podskoki obunóż- piłka skacze, piłka obraca się- podskoki z obrotem wokół własnej osi w jedną i w drugą stronę.
- „Gramy na bębenkach”- Leżenie na brzuchu, ramiona uniesione w górę, uderzanie dłońmi o podłogę jak o bębenek, w rytmie podanym przez N.
- „Rowery”- Leżenie na plecach, wykonywanie ruchów naśladujących jazdę na rowerze.
- „Baloniki”- ćwiczenie oddechowe. Nadmuchiwanie balonika- wdech nosem, wydech ustami psss.
- „Zabawki idą spać”- ćwiczenie relaksacyjne. Leżenie tyłem, ręce pod głową, nogi krótkie- ugięte w kolanach, oczy zamknięte. Pozostanie w takiej pozycji do czasu aż N. da znak do budzenia się.
III.
1. Marsz swobodny po kole.
*„Znajdź swoją figurę”- Zabawa orientacyjno- porządkowa. N. rozkłada w różnych miejscach sali: kwadrat, trójkąt, koło. Każde dziecko otrzymuje jedną figurę geometryczną. Na sygnał N. dzieci szukają i stają obok figury, którą otrzymały od N.

ZAJĘCIA POPOŁUDNIOWE:
Temat: Poznajemy przyrodę „Zmieniający się kształt wody”.
Cel główny: Określenie czy woda zmienia kształt po przelaniu do naczynia oraz określenie jaka jest woda.
Cele operacyjne (Dziecko):
obserwuje wodę w pojemnikach o różnych kształtach;
wie, jak wygląda woda.
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa
Metody słowne: rozmowa
Metody czynne: zadania stawiane dziecku do wykonania, aktywność własna
Metody oglądowe: w oparciu o pokaz rzeczy użytkowych.
Środki dydaktyczne: naczynia szklane w różnych kształtach, woda, farbki plakatowe.

PRZEBIEG ZAJĘCIA POPOŁUDNIOWEGO:
I.
1. Zabawa integracyjna „Wszyscy są, witam was”.
II.
1. Dzieci siedzą w kole N. zaprasza dzieci do obserwowania eksperymentu.
2. Komentarz N. dotyczący przygotowanych przez niego materiałów.
3. Przed N. i dziećmi rozłożone są naczynia szklane o różnych trzeckształtach. N. nakazuje dzieciom patrzeć gdy on nalewa wodę do każdego z nich i wyrażenie swojego zdania na temat czy woda przybiera kształt naczynia w którym się znajduje. Aby umilić dzieciom eksperyment N. bierze farbkę plakatową (wcześniej rozpuszcza ją w wodzie) i nalewa do naczyń (każde naczynie z wodą może być zakolorowane na inny kolor); Dzieci obserwują jak farbka miesza się z wodą. Powtórzenie znajomości kolorów podstawowych.
4. Zwrócenie uwagi na:
- dokładną obserwację wody w naczyniach;
- nie dotykanie rzeczy przygotowanych przez N.
III.
1. Sprzątanie po zakończonych zajęciach.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.