X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 30989
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz do zajęć całodziennych w grupie 4- latków - Edukacja muzyczna "Jakie to zabawki?"- rozwiązywanie zagadek słuchowych

Konspekt do zajęć w grupie 4- latków

1.Grupa: 4- latki


RANEK
„Zgadnij którą zabawkę schowano”- zabawa dydaktyczna. Doskonalenie spostrzegawczości wzrokowej.
„Kto silniejszy”- ćwiczenie dużych grup mięśniowych. W parach, siad skżyżny naprzeciwko siebie, podanie sobie rąk, kolana dotykają kolan kolegi. Przeciąganie się raz w jedną, raz w drugą stronę.

ZAJĘCIA I
Temat: Edukacja muzyczna „Jakie to zabawki?”- rozwiązywanie zagadek słuchowych.
Cel główny: Rozwijanie spostrzegawczości słuchowej u dzieci.
Cele operacyjne (Dziecko):
odgaduje zagadki słuchowe;
czerpie radość z zabawy.
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa
Metody słowne: rozmowa
Metody czynne: zadania stawiane dziecku do wykonania, aktywność własna
Metody oglądowe: w oparciu o pokaz rzeczy użytkowych.
Środki dydaktyczne: odgłosy zabawek na płycie CD.

PRZEBIEG ZAJĘCIA I:
I.
Powitanie dzieci: Dzieci siedzą w półkolu. N. życzliwie zwraca się do dzieci, wyklaskując rytmicznie: Dobre humory mamy, więc się do siebie uśmiechamy. Dzieci powtarzają słowa powitania i się uśmiechają.
II.
1. „Jakie to zabawki?”- ćwiczenia słuchowe. Rozpoznawanie i nazywanie dźwięków oraz oraz łączenie ich z zabawką, która wydaje taki odgłos. W czasie zabawy dzieci najpierw słuchają wszystkich odgłosów: lalki, piłki, klocków drewnianych i plastikowych, samochodu z napędem. Następnie wskazują do usłyszanego dźwięku zabawkę, która go wydaje.
2. Rozmowa z dziećmi na temat odgłosów zabawek, sprawdzanie czy odgłos z płyty rzeczywiście przypomina odgłos zabawek znajdujących się w przedszkolu.
3. „Samochody do garażu”- zabawa bieżna. Bieg z całą grupą w jednym kierunku, bez potrąceń, reagowanie na sygnał dźwiękowy. Na hasło! Samochody do garażu! Dzieci parkują przy ścianie, plecy prosto.
III.
1. Powtórzenie omawianych dźwięków.
* „Żabki”- zabawa z elementem skoku. Dzieci- żabki, stoją na brzegu dywanu. Na hasło:
Bocian! Żabki wskakują do stawu. Wykonują skoki obunóż i przy zeskoku podpierają się
rękami.

ZAJĘCIA II
Temat: Edukacja plastyczna „Wieża z klocków”.
Cel główny: Rozwijanie sprawności manualnych i inwencji twórczej.
Cele operacyjne (Dziecko):
układa wieżę z papierowych figur geometrycznych;
wie jak wygląda kwadrat, trójkąt;
układa wieżę w całość;
wie jak prawidłowo przykleić elementy wieży.
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa
Metody słowne: instrukcja słowna, rozmowa.
Metody czynne: zadania stawiane dziecku do wykonania, aktywność własna
Metody oglądowe: w oparciu o pokaz prawidłowo wykonanego zadania.
Środki dydaktyczne: karta pracy, 4, klej, klocki, szarfy, 2 kosze.

PRZEBIEG ZAJĘCIA II:
I.
1. Zabawa integracyjna „Iskierka”.Dzieci ustawione w kole w siadzie po turecku, przesyłają sobie z ręki do ręki małą piłeczkę, aż wróci do nauczyciela.
II.
1. Omówienie co to jest wieża, jak wygląda, gdzie można ją spotkać.
2. „Wieża z klocków” -Wykonanie zadania z wyprawki. Wyjmowanie z tekturki potrzebnych figur geometrycznych i układanie ich na budowli w odpowiednich miejscach. Nazywanie figur geometrycznych, z których zbudowana jest wieża. Dzieci siedzą przy stolikach. N. pokazuje figury i nazywa figury geometryczne, dzieci powtarzają za N.
3. Zwrócenie uwagi na:
- prawidłowe wypychanie elementów z kart pracy;
- prawidłowe ułożenie wypchniętych figur na wzorze wieży;
- należyte posługiwanie się klejem podczas przyklejania elementów.
4. Samodzielna praca dzieci.
III.
1. Sprzątanie po zakończonych zajęciach; zorganizowanie wystawki dla rodziców.
* „Celuj klockiem do kosza”- Zabawa z elementem rzutu. Dzieci otrzymują klocki i stają w dwóch rzędach przed koszami w odległości 2 m, oznaczonej szarfą. Celują i próbują wrzucić klocek do kosza. Po oddaniu rzutu dziecko wraca na koniec kolejki. Zabawę powtarzamy 3, 4 razy.

ZAJĘCIA POPOŁUDNIOWE:
Temat: Zabawa temetyczna „Sprzątamy zabawki”.
Cel główny: Doskonalenie współdziałania ze wszystkimi dziećmi oraz wdrażanie do systematycznego sprzątania w sali.
Cele operacyjne (Dziecko):
podejmuje działanie w porządkowaniu sali;
wie, gdzie należy odłożyć zabawki;
rozumie potrzebę porządkowania sali;
zanosi zabawki na wyznaczone miejsce.
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa
Metody słowne: rozmowa
Metody czynne: zadania stawiane dziecku do wykonania, aktywność własna
Metody oglądowe: w oparciu o pokaz zabawek.
Środki dydaktyczne: zabawki.

PRZEBIEG ZAJĘCIA POPOŁUDNIOWEGO:
I.
1.Zabawa integracyjna „Zabawka do zabawki”.

II.
1. Dzieci siedzą w kole słuchają N., który tłumaczy zasady zabawy.
2. Komentarz N. dotyczący przestrzegania zasad zabawy.
3. Przebieg zabawy: Na dywanie znajdują się zabawki. N. opisuje kolejno wygląd każdej zabawki i określa, w jaki sposób można się nią bawić, a dzieci odgadują nazwę zabawki i odkładają ją na jej stałe, wyznaczone wcześniej miejsce.
4. Zwrócenie uwagi na:
- potrzebę sprzątania sali;
- zanoszenie zabawek na wyznaczone miejsce;
- działania w porządkowaniu sali.
5. Samodzielna praca dzieci.
III.
1. Sprzątanie po zakończonej zabawie.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.