X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 30984
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz do zajęć całodziennych w grupie 4- latków - Edukacja muzyczna "Do przedszkola"

Konspekt do zajęć w grupie 4- latków

1.Grupa: 4- latki

RANEK
Zabawy stolikowe – układanie puzzli, drewnianych układanek.
Zestaw ćwiczeń porannych nr 2:
„Kto silniejszy”- ćwiczenie dużych grup mięśniowych. W parach, siad skrzyżny naprzeciwko siebie, podanie sobie rąk, kolana dotykają kolan kolegi. Przeciąganie się raz w jedną, raz w drugą stronę.

ZAJĘCIA I
Temat: Edukacja muzyczna „Do przedszkola”- nauka I zwrotki piosenki.
Cel główny: Rozwijanie muzykalności u dzieci.
Cele operacyjne (Dziecko):
słucha włączonego nagrania;
powtarza słowa piosenki za nauczycielem;
próbuje śpiewać zapamiętany tekst piosenki.
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa
Metody słowne: rozmowa
Metody czynne: zadania stawiane dziecku do wykonania, aktywność własna
Metody oglądowe:w oparciu o pokaz ruchowy
Środki dydaktyczne: Piosenka „Do przedszkola” na płycie CD, wiersz „Witające się rączki”.
PRZEBIEG ZAJĘCIA I:
I.
Powitanie dzieci: „Witające się rączki”- zabawa ilustrująca ruchem treść wiersza Krzysztofa Sąsiadka. Kształtowanie umiejętności słuchania i obserwowania. Rozwijanie sprawności manualnej. Wdrażanie do używania zwrotów grzecznościowych: Dzień dobry, do widzenia.
II.
1. „Do przedszkola”- Osłuchanie z I zwrotką piosenki.
2. Udzielanie odpowiedzi na pytania N.:
- Gdzie chodzą co dzień dzieci?
- Co czeka na nie w przedszkolu?
- Co robią dzieci w przedszkolu?
- Jakie są wasze ulubione zabawy w przedszkolu?
3. Powtarzanie słów piosenki za N.
4. „Piłka do kolegi”- zabawa z elementem toczenia. Przygotowanie: Dzieci dobierają się parami, każda para otrzymuje po jednej piłce. Przebieg: dziecko z piłką siada z jednej strony sali. Nogi w rozkroku. Drugie dziecko w tej samej pozycji siada naprzeciwko. Toczą do siebie piłkę, kładąc na niej obie dłonie i mocno wypychając do przodu.
5. Dzieci siedzą przed N. i powtarzają słowa piosenki za nim.
6. Wspólny śpiew piosenki.
III.
1. Śpiew indywidualny chętnego dziecka lub w parach.
*„Omiń klocek”- zabawa z elementem czworakowania. Przygotowanie: N. rozkłada na środku sali duże klocki. Przebieg: Dzieci chodzą na czworakach między klockami. Starają się iść tak, aby nie potrącić żadnego z nich. Zatrzymują się, podnoszą jeden klocek i pokazują go, unosząc wysoko do góry. Następnie kładą z powrotem i dalej idą na czworakach.
ZAJĘCIA II
Temat: Edukacja plastyczna „Rakieta kosmiczna”- wydzieranie z kolorowego papieru.
Cel główny: Doskonalenie sprawności manualnej.
Cele operacyjne (Dziecko):
wydziera elementy papieru kolorowego;
wykleja kontur rakiety kosmicznej;
sprząta swoje stanowisko pracy.
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa
Metody słowne: instrukcja wykonania pracy plastycznej.
Metody czynne: zadania stawiane dziecku do wykonania, aktywność własna
Metody oglądowe: w oparciu o pokaz gotowej pracy plastycznej
Środki dydaktyczne: kontur rakiety kosmicznej dla każdego dziecka, papier kolorowy w różnych kolorach, klej, duże miękkie klocki.
PRZEBIEG ZAJĘCIA II:
I.
1. Zabawa integracyjna „Przesyłam Ci uśmiech na dobry dzień”.
II.
1. Dzieci siedzą w kole. Omówienie przez N. co to jest rakieta, jak wygląda, do czego służy rakieta.
2. „Rakieta kosmiczna” - Omówienie sposobu wykonania pracy. Wydzieranie z papieru kolorowego i naklejanie go na konturze rakiety kosmicznej.
3. Zwrócenie uwagi na:
- poprawne wydzieranie z papieru;
- wyklejanie koonturu rakiety kosmicznej;
- utrzymywanie porządku w miejscu pracy.
4. Samodzielna praca dzieci.
III.
1. Sprzątanie po zakończonych zajęciach; zorganizowanie wystawki prac w sali przedszkolnej
*„Lot kosmicznym statkiem”- zabawa ruchowa. Ułożenie przez N. toru przeszkód dla dzieci z dużych miękkich klocków. Zadaniem dzieci jest jak najszybsze przebiegnięcie toru wydając odgłosy lecącej rakiety: szu, szy, fu.

ZAJĘCIA POPOŁUDNIOWE:
Temat: Zabawa temetyczna „Co to za zabawki?”
Cel główny: Rozwijanie spostrzegawczości słuchowej.
Cele operacyjne (Dziecko):
nazywa zabawki;
wie, jakie dźwięki wydają zabawki;
potrafi je nazwać.
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa
Metody słowne: rozmowa
Metody czynne: zadania stawiane dziecku do wykonania, aktywność własna
Metody oglądowe: w oparciu o pokaz zabawek.
Środki dydaktyczne: zabawki, które wydają dźwięk podczas obijania się o siebie.

PRZEBIEG ZAJĘCIA POPOŁUDNIOWEGO:
I.
1. Zabawa integracyjna „Iskierka”.
II.
1. Dzieci siedzą w kole N. opowiada co dzieci będą robiły. N. wyciąga zabawki: lalka, piłka, klocki drewniane i plastikowe, samochód.
2. Komentarz N. dotyczący rozpoznawania i nazywania dźwięków. Które dzieci będą musiały przyporządkować zabawkom, któe leżą na dywanie.
3. Zaprezentowanie przez N. jednej zagadki słuchowej.
4. Zwrócenie uwagi na to, że w czasie zabawy wybrane dzieci mówią N. na ucho rozwiązania zagadek słuchowych. Dopiero po kilku odpowiedziach wybrane dziecko wskazuje na zabawkę i nazywa ją.
5. Wypowiedzi dzieci na temat czy podobają im się zagadki słuchowe, czy było ciężko zgadnąć, któa zabawka jaki wydaje dźwięk.
III.
1. Sprzątanie po zakończonych zajęciach.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.