X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 30964
Przesłano:
Dział: Świetlica

Współpracuję... Scenariusz zajęć świetlicowych

Prowadzący zajęcia: Marzena Grzegorczyk
Temat: Współpracuję...
Cele:
• Uczeń przełamuje własne onieśmielenie w grupie.
• Uczeń doskonali umiejętność współpracy z partnerem i z grupą.
• Uczeń współtworzy atmosferę wzajemnej akceptacji, szacunku, zrozumienia.
• Uczeń uświadamia sobie, że jego własna postawa wpływa na jego pozycję w grupie i efekt końcowy działania całej grupy.
• Uczeń wie, że należy przestrzegać zasad dobrego zachowania.
• Uczeń nabywa umiejętność dostrzegania uczuć i potrzeb innych.
Metody:
• Podająca.
• Czynna - zadań stawianych do wykonania, samodzielnych doświadczeń.
• Eksponująca – ruch ciała
Formy:
• Zbiorowa
• Grupowa
• W parach
Parametry grupy: dzieci klas 0, I, II, III
Czas trwania: 30 - 45 minut
Miejsce zajęć: świetlica szkolna


Przebieg zajęć:

I. Część wstępna.

1. Zaproszenie dzieci do zgromadzenia się w sali.
2. Wspólne przywitanie się dzieci i nauczyciela w ustalony sposób:
Na sam początek dzieci ustawiają się w parach naprzeciwko siebie. A następnie wypowiadają słowa i wykonują gesty.
Cześć – przybicie piątki prawymi rękami
Hej – przybicie piątki lewymi rękami
Witam Cię – obrót i przybicie piątek obiema rękami.
Każde dziecko wita się z każdym oraz z nauczycielem.
3. Rozpoczęcie zajęć piosenką.
Dzieci wraz z nauczycielem stoją w kole, śpiewają i wykonują gesty:
Dzień dobry – machanie prawą ręką
Dzień dobry Wam – machanie lewą ręką
Pięknie witamy się – ukłon i rozpostarcie rąk
Podajmy sobie ręce – złapanie się za ręce
Obie – uniesienie rąk do góry
Dzień dobry, dzień dobry Wam – podejście do środka
Podajmy sobie, ręce – wycofanie się
Obie – uniesienie rąk do góry
Dzień dobry - machanie prawą ręką
Dzień dobry Wam - machanie lewą ręką
Piosenka wykonywana jest trzykrotnie w różny sposób, np.: normalnie, cicho, głośno, wolno, szybko itp.

4. Zapoznanie dzieci z tematyką zajęć, przypomnienie zasad wspólnej pracy oraz motywowanie i zachęcanie do działania.

II. Część zasadnicza.

1. Zabawa „Tunel”
Nauczyciel dzieli uczniów na dwie grupy. Dzieci ustawiają się blisko siebie i przybierają pozycję na czworakach, tworząc „tunel”. Członkowie grupy mają za zadanie po kolei przejść tym tunelem, pełzając (pierwszy po przejściu staje się ostatnim ogniwem tunelu). Wygrywa ta drużyna, która pierwsza ukończy zadanie.
Nauczyciel przypomina, że każdy w grupie jest ważny, że od niego zależy czy będzie wygrana, nie wolno nikogo obrażać i wyśmiewać.

2. Zabawa „Zbiórka na gazetach”
Nauczyciel dzieli dzieci na kilka małych grup. Każda grupa otrzymuje arkusz papieru, rozkłada go na podłodze. Wszyscy spacerują po sali a na hasło „Zbiórka na gazetach” jak najszybciej członkowie grup muszą udać się na swoją gazetę.
(Dzieci poruszają się po sali jak koniki, jak kotki, jak żółwie itp.)

3. Zabawa „Ślepe auta”
Nauczyciel prosi, by dzieci dobrały się w pary i stanęły jeden za drugim. Dziecko z przodu to „niewidome auto”, dziecko z tyłu to „kierowca”. Kierowca kieruje autem trzymając je za ramiona, auto na zamknięte oczy i wyciągnięte przed siebie ręce, które służą za zderzaki. Po pewnym czasie następuje zmiana.
Po zakończonej zabawie nauczyciel rozmawia z dziećmi jak się czuły w swoich rolach, jakie były trudności.

4. Zabawa z kostką
Dzieci poruszają się swobodnie po sali, na sygnał prowadzącego łączą się w grupy po tyle osób, ile oczek zostanie wyrzuconych. Wtedy nauczyciel wydaje też polecenia:
1 – szuramy nogami
2 – jedna osoba pokazuje miny, a druga ja naśladuje
3 – jedna osoba jest zepsutym samochodem a dwie pozostałe ją pchają
4 – jedna osoba trzyma koszyk a reszta zrywa do niego jabłka
5 – tańczymy jak baletnice
6 – robimy pociąg
Wygrywa ta grupa, która najlepiej wykona zadanie.

5. Zabawa „Minki”
Nauczyciel dzieli dzieci na zespoły i pokazuje obrazki z różnymi nastrojami (smutek, żal, złość, wstyd, strach itd.) Zadaniem grup jest naśladować daną minę oraz przedstawić sytuację, w jakiej dziecko może się znaleźć oraz jak może się wówczas czuć.
Następnie wszyscy zastanawiają się, co można zrobić by komuś pomóc.

III. Część końcowa.

1. Chwilowy odpoczynek na dywanie, wyrażenie swoich opinii.
2. Podziękowanie dzieciom za udział w zajęciach i nagrodzenie ich wesołymi buziami, które mogą wkleić do zeszytu.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.