Scenariusz zajęcia z zakresu aktywności przyrodniczej
Opracowała: Agnieszka Lewicka
Data: 01.04.2016r.
Grupa: 3 – 4 – latki
Temat: „Wiosenne kwiaty” – zabawa dydaktyczna połączona z działaniem dzieci
Cel ogólny: Poszerzanie wiedzy i zainteresowań przyrodniczych dziecka poprzez aktywne działanie
Cele szczegółowe:
Dzieci:
- znają i wymieniają elementy potrzebne roślinom do życia i prawidłowego rozwoju (światło, temperatura, wilgoć) (12.2.)
- wiedzą, jaka jest budowa tulipana: cebulka, łodyga, liść, kwiat (12.2.)
- wykonują czynności potrzebne do posadzenia cebulki tulipana zgodnie z poleceniami nauczycielki (3.3.)
- wiążą przyczynę ze skutkiem zgodnie z chronologią rozwoju wydarzeń (4.3.)
- budują wypowiedź poprawną gramatycznie (3.1.)
- śpiewają piosenkę w grupie (8.1.)
- współdziałają w sytuacji zadaniowej (1.2.)
Metody:
M. Kwiatowskiej:
- czynne:
• samodzielnych doświadczeń
• zadań
- oglądowe:
• obserwacja i pokaz
• udostępnianie sztuki
- słowne:
• rozmowy
• objaśnienia
• instrukcje
Aktywizujące:
- Burza mózgów
Pedagogika Zabawy Klanza
Formy:
- indywidualna
- zbiorowa
Pomoce dydaktyczne:
płyta CD z nagraniem piosenki „Wiosna tuż, tuż” oraz z nagraniem walca
P. Czajkowskiego „Taniec kwiatów”, makieta tulipana, ilustracje przedstawiające etapy rozwoju tulipana, trójkąt, chorągiewki z imionami dzieci, plastikowe pojemniki, ziemia, cebulki tulipanów, chusta animacyjna, opaski na głowę z emblematem tulipana, karton z konturem tulipana, kolorowe skrawki bibuły, klej, ciasteczka w kształcie tulipanów
Przebieg:
I. Wstęp
1. Zabawa powitalna „Kwiatek do kwiatka”
Nauczycielka mówi wiersz, do którego dzieci dobierają odpowiedni ruch.
Dobieramy się parami – Witamy się oklaskami
Pocieramy się noskami- i stykamy się łokciami
Chwytamy ręce kolegi- trenujemy razem biegi
A teraz wszyscy kucamy-i swoje ręce puszczamy
A na podłodze parami –stopami się spotykamy
I za ręce się chwytamy –delikatnie się bujamy, delikatnie się bujamy
II. Część główna
1. Zabawa dydaktyczna „Od cebulki do tulipana”
Na tablicy umieszczone są ilustracje przedstawiające etapy rozwoju tulipana. Zadaniem dzieci jest ułożenie ilustracji zgodnie z kolejnością rozwoju rośliny.
2. Zabawa ruchowa „Zakwitają kwiaty”
Dzieci biegają w tempie podanym na trójkącie. Zatrzymują się i siadają na piętach w oddaleniu od siebie. Opuszczają nisko głowy i kładą ręce na kolanach. Na sygnał „Zakwitają kwiaty” – powoli podnoszą głowy i prostują się. Wstają, pokazują w górze ręce – płatki i biegają dalej.
3. Działanie dzieci „Sadzimy tulipany”
Dzieci przy stołach. Po założeniu gumowych rękawiczek, przystępują do sadzenia. Wsypują do doniczek/pojemników ziemię, wsadzają cebulki, obsypują ziemią. Nauczycielka podlewa każdą cebulkę, oznajmia, że roślinki będą stały na parapecie – gdyż do wzrostu potrzebne jest im światło. Każde dziecko wbija w ziemię chorągiewkę ze swoim imieniem. Nauczycielka zachęca dzieci do obserwacji i pielęgnowania swoich roślinek.
4. Zabawa z chustą animacyjną „Taniec kwiatów” przy muzyce P. Czajkowskiego
Dzieci ustawione wokół chusty wykonują taniec do muzyki.
III. Zakończenie
1. Ewaluacja – „Tulipan” – wyklejanie konturów tulipana kolorową bibułą
Nauczycielka utrwala z dziećmi budowę tulipana. Dzieci wspólnie wylepiają kontury tulipana, dobierają odpowiednie kolory bibuły.
2. Zabawa taneczna przy piosence „Wiosna tuż, tuż”
Dzieci w ustawieniu parami wykonują prosty układ taneczny, śpiewają piosenkę.
Poczęstunek w postaci ciasteczek – tulipanów za aktywny udział w zajęciach.
Literatura:
- Program wychowania przedszkolnego „Od przedszkolaka do pierwszaka” WSiP
- Podstawa Programowa Wychowania Przedszkolnego – Rozporządzenie MEN z dnia 30.05.2014r. (Dz. U. z dnia 18.06.2014r., poz. 803)
- „Kalendarz muzyczny w przedszkolu” – U. Smoczyńska – Nachtman