Scenariusz zajęć dla 5-latków pt: „Rafa koralowa”
Cele ogólne:
- wzbogacenie wiadomości na temat życia w oceanie,
- prezentacja rafy koralowej na ilustracjach i zdjęciach,
- doskonalenie umiejętności wypowiadania się na podany temat.
Cele operacyjne:
- wypowiada się na temat,
- estetycznie wykonuje pracę plastyczną,
- dba o estetykę swojej pracy,
- potrafi odtworzyć ruchem określone zwierzę, oraz ruch i melodię w muzyce,
- bierze udział w zabawie przy muzyce, kształci poczucie rytmu i barwy.
Przebieg zajęć:
1.Prezentacja ilustracji i zdjęć przedstawiających życie w oceanie.
Dzieci opowiadają o zwierzętach i roślinach morskich na podstawie tych ilustracji i zdjęć.
2.Piosenka „żeglarze”.
Nauczycielka zachęca dzieci do zabawy ruchowej przy muzyce z wykorzystaniem instrumentów perkusyjnych. Nauczycielka wybiera kapitana, który wydaje komendy muzyczne: "Na lewą burtę" - bębenek, dzieci chwytają za wiosła i wiosłują. "Na pokład" - tamburyno, dzieci wracają na środek i naśladują wciąganie masztu. Można zmienić polecenia coraz szybciej i zmienić ich kolejność. Ten, kto się pomyli odpada, a zwycięzca zostaje kapitanem.
3.Prezentacja wiersza Jana Brzechwy pt; „Ryby, żaby, raki”.
Ryby, żaby i raki
Raz wpadły na pomysł taki,
Żeby opuścić staw, siąść pod drzewem
I zacząć zarabiać śpiewem.
No, ale cóż, kiedy ryby
Śpiewały tylko na niby,
Żaby
No, aby - aby,
A rak
Byle jak.
4.Zabawa pantomimiczna.
Nauczycielka recytując krótkie wierszyki prosi dzieci, aby na jej sygnał przedstawiały, jak poruszają się: raki, ryby, żaby, ślimaki, żółwie.
Na każdej lśni srebrna łuska
Blisko nich możesz się pluskać,
ale pogadać nie sposób,
bo one nie mają głosu.
Choć posiada pancerz,
wcale nie wojuje.
Choć ma cztery nogi,
wolno spaceruje.
Choć jestem zwierzak, co na jednej nodze
W podróże sobie chodzę
Dom na grzbiecie dźwigam
I ślimak się nazywam.
Raz żaba na łące z rakiem się kłóciła,
kto zgrabniej w rzece pływa.
Mój styl żabką się nazywa
A twój trudno nazwać,
bo do tyłu pływasz.
5.Wykonanie pracy plastycznej "Akwarium".
Dzieci wydzierają z zielonego papieru paski, z których wykonują trawę morską, i naklejają je na niebieską kartkę. Z kół przygotowywanych przez nauczycielkę wykonują rybki, składając każde koło na połowę i nakładając je na siebie. Z trzeciego koła dzieci mogą zrobić płetwę ogonową, składając koło w wachlarzyk. Dzieci przyklejają ryby między paskami morskiej trawy.
6.Wysłuchanie utworu muzycznego K. Saint-Saensa: „Akwarium” z cyklu „Karnawał Zwierząt”. Na jego tle improwizacja ruchowa - dzieci ruchem starają się naśladować poruszającą się wodę i pływające rybki.
7.Wystawa prac plastycznych. Sprzątanie swoich miejsc pracy.