SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO – WYCHOWAWCZYCH W GRUPIE DZIECI 3 I 4 LETNICH
HASŁO PROGRAMOWE: „ W krainie muzyki”
TEMAT ZAJĘĆ: „ Z muzyką jest wesoło”
CEL GŁÓWNY: Rozwijanie uzdolnień muzycznych i muzycznych zainteresowań wśród dzieci. Rozwijanie wrażliwości słuchowej i muzycznej, kształtowanie poczucia rytmu poprzez liczne zabawy przy muzyczne.
CELE OPERACYJNE:
DZIECKO:
1.Doskonalenie umiejętności odczytywania swojego imienia z wizytówki.
2.Bierze udział w zabawach muzyczno – ruchowych.
3.Śpiewa piosenkę.
4.Potrafi wyklaskać rytm.
5.Wie, jakie odgłosy wydaje żaba.
6.Zna nazwy zwierząt jakie budzą się z zimowego snu.
7.Potrafi wydobyć odgłosy z gazet i słoików napełnionych woda.
8.Wie, jak wygląda pięciolinia.
9.Układa dowolne wzory z wykorzystaniem dostępnych materiałów.
FORMY PRACY:
-indywidualna i zbiorowa.
METODY PRACY:
aktywizujące
- słowne
- praktycznego działania
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
-muzyczne nutki, skrzynka muzyczna, pięciolinia, taśma kolorowa, narysowane buźki na szarym papierze, małe buźki, plansze do wyklaskiwania rytmów, plansze do ćwiczenia grafomotorycznego, kamyki, kwadraciki, słoiki, palki, worek na gazety, gazety, płyty, kosz.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1.Wprowadzenie do zajęć przez nauczycielkę:
„Witam wszystkie dzieci, pomachajcie do mnie rączką i zapraszam was do udziału w zajęciach.
Chciałabym Was zaprosić do muzycznej krainy, gdzie czeka na Was wiele zabaw i muzycznych niespodzianek. W zabawach będzie towarzyszyła nam Pani Wiosna, jednak aby wejść do tej krainy musimy wrzucić muzyczne nutki do muzycznej skrzynki. Ja mam nutkę z imieniem Renata i wrzucam ją do skrzynki. Teraz czas na Was - nutki mamy rozłożone na stoliku, każda nutka jest podpisana Waszym imieniem. Proszę znajdźcie swoją nutkę i wrzućcie do muzycznej skrzynki.
Dzieci szukają swojej nutki i wrzucają po kolei do skrzynki.
2.Zabawa ruchowa „ Tor przeszkód”
„Abyśmy zaczęli nasze zabawy musicie teraz przejść po pięciolinii, skacząc po nutkach albo na jednej nodze albo na dwóch”.
Dzieci próbują przeskoczyć na jednej nodze lub na dwóch nogach skacząc po nutkach umieszczonych na pięciolinii. Pięciolinia oznaczona jest napisami: start i meta.
3. „ Brawo! Wszystkim się udało. Pani Wiosna przygotowała dla Was niespodziankę. Popatrzcie tutaj mam worek i jak myślicie co znajduje się w tym worku” – dzieci dotykają worek z gazetami, określają czy jest ciężki czy lekkie, próbują wydobyć z niego dźwięk. Ustalają że są tam gazety i papiery i nauczycielka wyciąga gazety z worka i rozdają dzieciom.
Zabawa nr 1 –– każde z dzieci próbuje wydobyć, dźwięk z gazety, ale każdy w inny sposób ( darcie gazety, szarpanie, gniecenie, dmuchanie, robienie kulki). Wrzucanie zgniecionych kulek do kosza.
4.Zabawa muzyczna „ Żabki”
„Pani Wiosna co roku przynosi wiele zmian w przyrodzie. Na drzewach pojawiają się listki, trawa się zieleni, słońce coraz mocniej grzeje, na dworze jest coraz cieplej, nie musimy nosić grubych czapek, kurtek i zimowych butów, dni są coraz dłuższe. Zwierzęta budzą się z zimowego snu. A jakie są to zwierzęta: niedźwiedzie, mrówki, żabki. Ja znam zabawę o żabkach i chętnie wam opowiem: pewnego razu spotkały się dwie żabki – koleżanki ( dzieci dobierają się w pary), te żabki bardzo lubiły ze sobą rozmawiać i długo rozmawiały( pokaz rozmowy żabek), ale jak to w przyjaźni bywa naraz żabki zaczęły się kłócić( pokaz kłótni żabek). Ale na szczęście w bajkach na końcu żabki się pogodziły ( taniec żabek). Zapraszam Was do tańca.
Taniec „ Żabki”
5. Zabawa 2 „ Żabie rytmy” Wystukiwanie dowolnych rytmów przez nauczyciela i próby odtwarzania go przez dzieci. Nawiązanie do opowieści o żabkach.
Jakie odgłosy wydaja żabki? ( rech – rech, kum – kum)
Popatrzcie mam tu na planszach narysowane zielone kółka. Przy każdym kółku którym wskażę będziemy mówili kum – kum. Pokaz różnych przygotowanych plansz i próby ich odtwarzania i wyklaskiwania.
6.Pani Wiosna odwiedziła nie tylko żabki, ale zawitała też do zoo. Tam spotkała zwierzątka egzotyczne, jak i z wiejskiego podwórka. Ale jakie to były zwierzątka dowiemy się po zaspawaniu piosenki.
Śpiewanie piosenki „ Na wiejskim podwórku”.
I
Na naszym podwórku zwierząt jest bez liku,
konik w stajni, mysz w spiżarni, a kurki w kurniku.
REF:
Ihaa - rży nasz konik,
me, me, me - z kózką w chórku,
Dobrze nam tu razem na naszym podwórku.
II
Na naszym podwórku jest bardzo wesoło,
kurki gdaczą, kaczki kwaczą, piesek biega wkoło.
REF:
Kwa,kwa, kwa kwacze kaczka,
Ko, ko, ko - kurki w chórku,
Bardzo nam wesoło na naszym podwórku.
III
Na naszym podwórku zwierzęta się czubią,
kot mysz łapie, piesek chrapie, lecz wszyscy się lubią.
REF:
Hau, hau, hau piesek szczeka,
Miau, miau, miau - z kotkiem w chórku,
Wszyscy się lubimy na naszym podwórku.
Rozmowa z dziećmi na temat: Jakie zwierzątka spotkała Pani Wiosna na podwórku ( konie, koty, psa, kózka) i jakie odgłosy wydają. Oprócz spotkania tych zwierząt Pani wiosna zaprzyjaźniła się w zoo ze strusiem. Żeby zobaczyć, jak porusza się struś, jak chodzi musimy zabawić się w zabawę pt. „ Zwierzęta z podwórka”.
Taniec „ Zwierzątka w zoo”
7.Zabawa ”Słoikowa muzyka” – Rozmowa z dziećmi na temat: Jakie znacie instrumenty muzyczne? Na czym można grać, czy tylko na instrumentach? Nauczycielka pokazuje przed dziećmi pusty słoik i pyta się czy można ze słoika wydobyć jakiś dźwięk. Następnie pokazuje dzieciom 6 takich samych słoików z różnym poziomem wody. Nauczyciel demonstruje – uderza pałeczkami od pełnego do prawie pustego. Tworzenie przez dzieci własnych kompozycji muzycznych z wykorzystaniem słoików.
8.Prezentacja grzechotek przyniesionych przez dzieci. Nauczyciel wydobywa z kilku z nich dźwięki i zaprasza do wspólnej zabawy przy piosence Africa Simona.
9.Zabawa „ Ułóż po linii” – ćwiczenie grafomotoryczne. Układanie po przygotowanych planszach kamyków, kwadracików.
10.Ewaluacja – na narysowanych dużych buźkach uśmiechniętych i smutnych dzieci odpowiednio przyklejają buźki.