SCENARIUSZ ZAJĘĆ „LUBIMY ZWIERZĘTA”
GRUPA: dzieci 3-letnie
CELE OGÓLNE:
• Poznanie różnych gatunków zwierząt.
• Rozwijanie wrażliwości słuchowej i pamięci.
• Rozwijanie aparatu mowy poprzez ćwiczenia dźwiękonaśladowcze.
• Kształtowanie umiejętności klasyfikowania.
• Doskonalenie umiejętności zgodnego współdziałania w trakcie różnorodnych zabaw.
• Kształtowanie poczucia rytmu i płynności ruchów przy muzyce.
CELE SZCZEGÓŁOWE – dziecko:
• zna i potrafi nazwać niektóre zwierzęta
• rozpoznaje odgłosy zwierząt z nagrania CD
• naśladuje głosy zwierząt stosując zwroty dźwiękonaśladowcze
• klasyfikuje zwierzęta według gatunku
• potrafi swobodnie wypowiadać się na określony temat
• aktywnie uczestniczy w zabawie ruchowej
• improwizuje ruchem muzykę instrumentalną;
METODY:
• słowna – rozmowa, instrukcje i objaśnienia
• oglądowa – pokaz, obserwacja
• czynna – rozwiązywanie zadań (klasyfikowanie, rozwiązywanie zagadek słuchowych, udział w zabawach ruchowych)
• aktywne słuchanie muzyki
FORMY:
• z całą grupą
• w małych grupach
• indywidualna
POMOCE DYDAKTYCZNE:
• Kolorowe ilustracje zwierząt, zwierzęta- pluszaki, piłka, „magiczne” pudełko, różdżka, płyta CD (odgłosy zwierząt, zabawy KLANZA, muzyka instrumentalna), odtwarzacz CD, kolorowe piórka, kolorowanka- papuga, medale.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Powitanie:
Zabawa integracyjna z piłką. Dzieci siedzą na dywanie w kole. Nauczycielka turla piłkę do każdego uczestnika, a zadaniem dziecka po otrzymaniu piłki jest powiedzieć jakie zwierzę najbardziej lubi.
2. „Magiczne pudełko” – dzieci razem z nauczycielką wypowiadają słowa zaklęcia i czarują, następnie nauczycielka wyjmuje z kolorowego pudełka książkę o zwierzętach i pluszaki – zwierzęta: koń, koza, owca, małpa, papuga itp. Nauczycielka pyta dzieci, czy już wiedzą o czym będziemy dziś rozmawiać. Dzieci odpowiadają, że o zwierzętach.
3. „Czyj to odgłos?” – zagadki słuchowe.
Dzieci siedzą na dywanie. Każdy trzyma kartonik z sylwetą zwierzątka. Dzieci słuchają odgłosów zwierząt z płyty CD. Które dziecko usłyszy głos swojego zwierzątka wstaje, a reszta dzieci dzieli odgadnięty wyraz na sylaby.
3. Zabawa naśladowcza „Na wiejskim podwórku”
Przebieg: Dzieci naśladują odgłosy zwierząt pokazywanych przez nauczycielkę w książce.
4. Zabawa ruchowa ze śpiewem zgodnie z KLANZA „Koza”. Dzieci śpiewają i ilustrują ruchem treść piosenki.
6. Zabawa doskonaląca pamięć i spostrzegawczość wzrokową „ Co się zmieniło?”
Nauczycielka układa w szeregu 4 zwierzęta – pluszaki, następnie prosi dzieci by zapamiętały kolejność ułożenia zwierząt. Jedno chętne dziecko odchodzi na bok, a inny uczestnik przestawia zwierzęta, a dalej cała grupa zaprasza ochotnika do siebie, jego zadaniem jest wykrycie zmian i ustawienie zwierząt ponownie w tej samej kolejności, co na początku.
7. Zabawy ruchowe ze śpiewem zgodnie z KLANZA: „Małpa Filomena”, „Myszka Franciszka”, „Papuga kolorowa”;
8. Zabawa „Taniec z kolorowym piórkiem”. Nauczycielka rozdaje dzieciom po jednym kolorowym piórku, włącza nagranie muzyki z płyty CD, zadaniem dzieci jest dmuchać na piórko i tak z nim tańczyć by nie spadło na podłogę.
9. Zabawa relaksacyjna „Piórkowy masaż”. Dzieci siedzą w siadzie skrzyżnym w parach naprzeciwko siebie i w rytm muzyki głaszczą ręce i twarz partnera kolorowym piórkiem.
10. „Magiczne pudełko” Czarowanie wspólnie z dziećmi. Okazuje się, że w pustym dotąd pudełku są kolorowanki i medale dla dzieci.
11. Podziękowanie za wspólną zabawę. Nauczycielka rozdaje dzieciom medale i karty z sylwetą papugi do pokolorowania.
Opracowała: Urszula Kaczyńska