Numer: 30814
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zabawy nie tylko matematyczne z pisankami. Scenariusz zajęć dla 5,6 latków

ZABAWY Z PISANKAMI(zajęcia przewidziane na dwie jednostki dydaktyczne w ciągu dnia)

Cel główny:
Wspomaganie dzieci w rozwoju uzdolnień oraz kształtowanie czynności intelektualnych potrzebnych im w codziennych sytuacjach i w dalszej edukacji.
Rozwijanie umiejętności społecznych dzieci, które są niezbędne w poprawnych relacjach z dziećmi i dorosłymi.

Cele operacyjne
Dziecko:
-chętnie śpiewa znaną sobie piosenkę 8/1
-naśladuje ruchem słowa piosenki 8/3
-odpowiada na pytania związane z tekstem piosenki 3/3
-poznaje zwyczaje związane ze Świętami Wielkanocnymi 9/1
-utrwala pojęcia „przed”, „nad”, „pod” „za” „w” „obok” na płaszczyźnie i w przestrzeni 13/4
-liczy pisanki 13/1
-wyznacza wynik dodawania13/2
-porównuje liczebność zbiorów 13/3
-próbuje samodzielnie uzupełniać rytmy 13/6
- próbuje opowiadać historyjkę obrazkową z uwzględnieniem pojęć„dziś”, „wczoraj”, „jutro”3/3, 13/6
-utrwala z pojęcia „dziś”, „wczoraj”, „jutro” w piosence13/6
-poznaje nowa technikę plastyczną 9/2
- uczy się zgodnie współpracować z kolegą 1/2
-aktywnie uczestniczy w zabawie ruchowej 5/4
-mierzy długość za pomocą nici i stóp 13/5
-ćwiczy spostrzegawczość 14/2
-łączy w pary w logiczny sposób 4/2
-uważnie słucha instrukcji 1/1
-odczuwa radość z wykonywanej pracy 10/1

Metody pracy: słowna, oglądowa, działaniowa, elementy metody Edyty Gruszczyk -Kolczyńskiej

Formy pracy: indywidualna, zbiorowa, praca w parze

Pomoce dydaktyczne: nagranie piosenki, koszyczek z pisankami, czekoladowe pisanki, talerzyki, zestaw papierowych pisanek dla każdego dziecka, historyjka obrazkowa „Jak Kasia pisanki malowała”, równia pochyła, sznurek, łyżki stołowe, karta pracy, ilustracje koszyczka, baranka, kurczaczka i zajączka,

Przebieg zajęć:
1.Powitanie piosenką: „Kłótnia wielkanocna”
2.Pisanki, kraszanki jajka malowane- rozmowa o sposobach zdobienia jajek inspirowana zawartością wielkanocnego koszyczka
-dzieci próbują odgadnąć co jest ukryte pod serwetką
-oglądają pisanki i porównują ich wygląd
-rozmowa o tym jak wykorzystywano pisanki do zabaw w dawnych czasach

3.Znajdź pisanki –zabawa
Dzieci rozchodzą się po sali w poszukiwaniu ukrytych pisanek, czas poszukiwań wyznacza piosenka „Pisanki”. Po powrocie do koła każde dziecko mówi „gdzie znalazło swoją pisankę”

4.Pisankowa matematyka- zabawa matematyczna
a.dzieci liczą swoje pisanki
b.ustalają kto ma najmniej, kto najwięcej
c.porządkują talerzyki z pisankami rosnąco
d.sprawdzają po ile pisanek mają w parach
e.liczą ile brakuje im do 5

5.Pisankowe rytmy
nauczyciel układa na tablicy pisankowe rytmy, dzieci wśród swoich pisanek wyszukują jaka pisanka będzie następna
a.od największej do najmniejszej
b.od najmniejszej do największej
c.duża, mała, duża, mała, duża, ......
d.mała, średnia, duża, mała, średnia ......
e.ciemna jasna ciemna jasna ciemna.....

6.Wczoraj, dzisiaj, jutro- historyjka obrazkowa
a. Nauczyciel opowiada: „Kasia bardzo wcześnie wstała, bo dziś robi od rana pisanki.(nauczyciel przypina ilustrację) Jak myślicie skąd wzięła jajka? Kiedy je zebrała? (Kolejna ilustracja. Zwrócenie uwagi na miejsce w którym zostaje przypięta?) Jak myślicie co zrobi z tymi pisankami jutro?
b. Dzieci próbują opowiedzieć historyjkę używając terminów: wczoraj, dzisiaj jutro.

7.„Idzie czas...” zabawa ze śpiewem
„Idzie czas stary czas
kogo dziś wybierze z nas?
Gdy zatrzyma się przy tobie
JESTEM DZISIAJ
mu odpowiesz.

Kiedy cofnie się o noc
BYŁEM WCZORAJ
powie ktoś.
Gdy po nocy dzień nadejdzie
Dziecko powie:
JUTRO BĘDZIE”

8.Ozdabiamy pisankę- praca plastyczna w parach
Jedno z dzieci przykłada do swojej pisanki paski z ozdobnymi dziurkami, drugie dziecko je przytrzymuje żeby się nie przemieszczały. Następnie wałeczkiem nakłada kolor

9.Toczenie pisanek-
Dzieci toczą po desce pisanki i sznurkiem mierzą jak daleko poleciała.Następnie porównują która potoczyła się najdalej.

10.Wyścigi z pisanką – zabawa ruchowa w parach
Dzieci układają pisankę na łyżce i jak najszybciej biegną z nią do mety.

11.Skorupki do pary- praca z kartą pracy
Dzieci porównując wzory na skorupkach maja dobrać je w pary tak by tworzyły jedna całość.

12.Wielkanocny koszyczek
Dzieci przypinają wykonane wcześniej pisanki do tablicy zgodnie z instrukcją nauczyciela. Przyczep obok zająca, przed koszyczkiem, w trawce, za barankiem itp.

13.Nagrodzenie dzieci czekoladowymi pisankami za pracę na zajęciach.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.