Scenariusz zajęcia otwartego z rodzicami
w grupie dzieci 3- 4 letnich
Prowadząca: Magdalena Kasznia
Data:14.04.2016 r.
Temat: „ Dziwne rozmowy”- kształtowanie mowy dzieci i poprawności wymowy z wykorzystaniem odpowiedniej literatury, ćwiczeń i zabaw.
Cele ogólne:
- Rozwijanie percepcji słuchowej
- Ćwiczenia narządów artykulacyjnych
- Czerpanie radości ze wspólnej zabawy z rodzicami
Cele szczegółowe: Dziecko:
- nazywa, rozpoznaje i naśladuje głosy wybranych zwierząt
- uważnie słucha wiersza
- naśladuje odgłosy burzy
- naśladuje zachowanie pieska
- odtwarza dźwięki
- odpowiada na pytania
- reaguje na sygnał dźwiękowy
- współdziała w zespole
Metody pracy:
- czynna- zadań stawianych do wykonania ćwiczeń
- słowna- żywego słowa, objaśnienia i instrukcji
- oglądowa- obserwacji i pokazu
Formy pracy: z całą grupą, zespołowa, indywidualna
Pomoce dydaktyczne: płyta CD, wieża ,odgłosy zwierząt, wiersz i piosenka „Dziwne rozmowy”, obrazki do wiersza, obrazki symbolizujące zjawiska pogodowe ,białe kartki, sznurek z przywiązanymi sercami, słomki, talerzyki z płatkami kukurydzianymi, opaski dla kapitanów drużyny, bańki mydlane.
Przebieg:
1. Powitanie piosenką „ Maszerują przedszkolaki”.
2. Słuchanie wiersza Anny Aleksandrowicz „ Dziwne rozmowy”
„ Dziwne rozmowy ”
W chlewiku mieszka świnka i trąca ryjkiem drzwi
Gdy niosę jej jedzenie to ona „ kwi, kwi, kwi”
Opodal chodzi kaczka co krzywe nóżki ma
Ja mówię jej „Dzień dobry” a ona „ kwa, kwa, kwa”
Na drzewie siedzi wrona od rana trochę zła
Gdy pytam „Jak się masz” to ona „kra, kra, kra”
Przed budą trzy szczeniaki podnoszą straszny gwałt
Ja mówię cicho pieski a one „hau, hau, hau”
Analiza wiersza; rozmowa kierowana pytaniami nauczyciela:
- Jakie zwierzątka wystąpiły w wierszu?
- Gdzie mieszka świnka?
- Jaki dźwięk wydaje świnka?
- Jakie nóżki ma kaczka?
- Jaki dźwięk wydaje kaczka?
- Jaki ptak siedział na drzewie?
- Jaki dźwięk wydaje wrona?
- Ile było szczeniaczków?
- Jaki dźwięk wydają szczeniaki?
3. Ćwiczenia słuchowe „ Jakie to zwierzę ?”- rozpoznawanie odgłosów zwierząt. Wybrane dziecko wskazuje odpowiedni obrazek na tablicy.
4. Zabawa przy piosence” Dziwne rozmowy”-w sali umieszczone są obrazki ze zwierzątkami występującymi w wierszu. Dzieci podzielone na 4 grupy: świnki, kaczki, wrony ,pieski. Każda grupa wybiera kapitana , który będzie miał opaskę z reprezentowanym zwierzątkiem. Grupy ustawiają się przy odpowiednich obrazkach, słuchają piosenki, w odpowiednim momencie poszczególna grupa wydaje głosy danego zwierzątka.
5. Zabawa dla rodziców „ Wesoła orkiestra”- rodzice podzieleni na 4 grupy: świnki, kaczki, wrony ,pieski. Każda grupa wybiera kapitana. Zadaniem rodziców jest naśladowanie odgłosów przydzielonych zwierząt na melodię piosenki „Wlazł kotek na płotek”.
6. Zabawa ruchowa przy muzyce.
„Zmęczony piesek” –pieski spacerują przy dźwiękach muzyki, w przerwie dzieci naśladują pieska, który głośno oddycha i język ma mocno wysunięty na brodę.
7. Ćwiczenie percepcji słuchowej- „ Odgłosy deszczu”.
Zadaniem dzieci będzie naśladowanie odgłosów burzy poprzez poruszanie kartką papieru w określony sposób. Nauczyciel pokazuje symboliczne obrazki ilustrujące określone zjawiska pogodowe
8. Zabawa przy stoliczkach z pomocą rodziców pt. „ Kuchenna logopedia”.
Przysysanie i przenoszenie za pomocą słomki płatków kukurydzianych z jednej miseczki do drugiej
9. Wspólna zabawa na dywanie „Dam Ci serce”- ćwiczenia oddechowe. Nauczyciel przygotowuje długi sznurek, na którym wiesza małe serduszka z papieru ( serca wiszą na sznurkach). Pary( dziecko –rodzic) siadają naprzeciw siebie( tak aby pomiędzy nimi było jedne serce). Zadaniem dziecka i rodzica jest dmuchanie w serce, tak aby znalazło się po przeciwnej stronie . Ćwiczenie powtarzamy kilka razy.
10. Podziękowanie za udział w zajęciach: Rodzic- dziecko stoją naprzeciw siebie i przesyłają do siebie całuski.
11. Poinformowanie rodziców o materiałach umieszczonych na stronie internetowej- dotyczących wspierania rozwoju mowy dzieci.
12. Wyjście z dziećmi i rodzicami na ogród przedszkolny- puszczanie baniek mydlanych.