„Razem jest wesoło”” -scenariusz zajęć otwartych z rodzicami wg metody „Ruchu Rozwijającego” Weroniki Sherborne grupa 5 i 6 latków
Cele:
wzmacnianie więzi emocjonalnej pomiędzy dzieckiem a rodzicem poprzez wspólną zabawę
doskonalenie umiejętności współdziałania z partnerem
rozwijanie poczucia siły, delikatności, wrażliwości
rozwijanie sprawności ruchowej
Metoda: Ruchu Rozwijającego” W. Sherborne
Formy: grupowa, zespołowa
Pomoce:
Odtwarzacz CD, płyta CD z muzyką relaksacyjną, tablica z tekstem wierszyka – masażyka „Bajeczka”Bolesława Kołodziejskiego, kubeczki, dzbanki z wodą i cytryną.
Przebieg:
1. Powitanie: Wszyscy uczestnicy stoją w kole. Nauczyciel wita wszystkich różnymi zdaniami, kto czuje się powitany macha do wszystkich ręką.
„Witam tych, którzy.....
mają dobry humor
przybyli pieszo
przyjechali samochodem
lubią jeść truskawki
lubią lody
lubią owoce
lubią warzywa
lubią się bawić z innymi itp.
2. Dziecko i rodzic stai naprzeciwko siebie i wita się ze sobą: poprzez podanie ręki, obejmowanie się, poklepywanie się po plecach, ukłony, dotykanie czołem, nosem.
3. Współdziałanie i partnerstwo:
„Lustro” – dziecko z rodzicem siedzi naprzeciwko siebie: dziecko wykonuje dowolne ruchy, gesty, rodzic naśladuje jego ruchy. Po chwili należy dokonać zmiany ról.
,,Koncert - gra na plecach” – dziecko klęczy za rodzicem. Dziecko klęczące gra palcami na plecach rodzica. Najpierw lekko uderzając opuszkami palców, potem coraz mocniej,
a następnie kantami dłoni, pięściami i całymi dłońmi. W trakcie wykonywania ćwiczeń należy zmieniać siłę i ryty uderzeń. Po chwili należy dokonać zmiany ról.
4. Ćwiczenia kształtujące świadomość przestrzeni.
Zabawa pt. ,,Baczek”. Wszyscy siedzą na podłodze z nogami ugiętymi w kolanach i lekko uniesionymi. Odpychając się rękoma, każdy próbuje samodzielnie obracać się w miejscu wokół własnej osi.
5. Ćwiczenia oparte na relacji ,,z”
„Naleśniki”, czyli rolowanie po podłodze – rodzic klęczy na podłodze przy leżącym na plechach dziecku, które ma wyciągnięte ręce do góry ( nad głową). Rodzic stara się powoli
i lekko obrócić (przetoczyć) dziecko na brzuch. Po chwili należy dokonać zmiany ról.
6. Ćwiczenia rozwijające relacje ,,przeciwko”
„Przepychanki” – dzieci z rodzicami siedzą na podłodze plecami do siebie i próbują się przepychać.
„Paczka” – dziecko siedzi skulone na podłodze, rodzic klęcząc, próbuje go rozpakować. Po chwili należy dokonać zmiany ról.
7. Ćwiczenia oparte na relacji ,,razem”
„Rowerek” – dzieci z rodzicami leżą na plecach na podłodze z nogami uniesionymi w górę i ugiętymi kolanami. Dziecko i rodzic leżą tak, aby ich stopy były oparte o stopy partnera. Następnie wspólnie wykonują tzw. rowerek. Prowadzący powtarza rymowankę lub w rytmie tamburyna, różnicuje tempo:
„Jedzie Radek na rowerze,
a pan Romek na skuterze.
Raz, dwa, trzy,
jedz i ty”.
„Prowadzenie ślepca” – rodzic trzyma dziecko, (które ma zamknięte oczy) i prowadzi je po sali. (zmiana ról).
„Tunel” - rodzice w klęku podpartym tworzą tunel, dzieci przechodzą pod rodzicami.
8. Ćwiczenia relaksacyjne.
„Masażyk”- dziecko siada w siadzie skrzyżnym, rodzic w siadzie klęcznym siada za dzieckiem i na plecach dziecka wykonuje - wierszyk masażyk
„Bajeczka” Bolesław Kołodziejski
Tu ptaszka małego gniazdeczko.
Głaszczemy dziecko po głowie,
Tu się rozlało mleczko.
przesuwamy palce w dół po karku i kręgosłupie,
Tu żabka do wody wskoczyła.
delikatnie pukamy palcami,
A tędy mróweczka chodziła.
lekko kroczymy palcami,
I słoń przeszedł ciężko tamtędy.
kroczymy płasko położonymi dłońmi od pośladków do barków,
I słoń miał tu swoje wykręty.
kreślimy falistą linię w górę wzdłuż kręgosłupa,
I nawet skrobały skrobaki,
na świecie są dziwne dziwaki.
grabimy plecy rozstawionymi palcami od kręgosłupa na zewnątrz, posuwając się od pośladków w górę,
Teraz zaśnij, dziecinko miła,
głaszczemy dziecko po plecach.
bo bajeczka już się skończyła.
„Fotelik”- rodzic w siadzie skrzyżnym, dziecko siada opierając się plecami o rodzica, kołysanie dziecka przy dźwiękach muzyki klasycznej, relaksacja.
9. Zakończenie ,,Iskierka- Meksykańska fala”.
Cała grupa stoi lub siedzi w kole, trzymając się za ręce. Prowadzący zajęcia ,, puszcza iskierkę” na zasadzie tzw. meksykańskiej fali, czyli przez ściśnięcie i jednoczesne uniesienie dłoni sąsiada. Ten
z kolei przekazuje uścisk dalej, unosząc do góry dłoń osoby siedzącej z boku.
10. Pożegnanie, podsumowanie:
„Słoneczko szczęścia” - na dużym arkuszu namalowane, duże koło, każdy uczestnik zabaw, który czuje się szczęśliwy, zadowolony, radosny, maluje jeden promień słońca. Następnie zaproszenie wszystkich uczestników do picia wody z cytryną.