KONSPEKT ZAJĘĆ W GRUPIE DZIECI SZEŚCIOLETNICH
Temat: Bohater, czy przegrany?- rozmowa na podstawie historyjki obrazkowej.
Cele:
Poznawczy:
Zapoznanie dzieci z zasadą fair play;
Poszerzenie wiedzy na temat dyscyplin sportowych.
Kształcący:
Rozwijanie umiejętności wykrywania zależności przyczynowo- skutkowych między zdarzeniami.
Rozwijanie umiejętności właściwego stosowania określeń związanych z chronologią( teraz, najpierw, potem, na początku, na końcu, zanim to się stało);
Rozwijanie sprawności fizycznej poprzez uczestniczenie w grach zespołowych
Kształtowanie właściwych zachowań wobec własnego zdrowia;
Wychowawczy:
Rozumienie znaczenia takich cech jak uczciwość, wytrwałość, systematyczność;
Rozumienie sensu istnienia zasad i norm grupowych
Radzenie sobie z własnymi emocjami w przypadku porażki i sukcesu.
Utrwalenie nawyku cierpliwego oczekiwania na swoją kolej;
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna, zespołowa;
Metody:
podające: pokaz, objaśnienie, opowiadanie, opis,
problemowe: rozmowa w oparciu o historyjkę obrazkową, burza mózgów
eksponujące: żywego słowa, przykładu osobowego;
praktyczne: zadań inspirujących, swobodnej ekspresji, zadań stawianych dziecku
Środki dydaktyczne: medale, puchary, dyplomy za osiągnięcia sportowe, zdjęcia znanych polskich sportowców, ilustracja znicza olimpijskiego, nagranie hymnu olimpijskiego, flaga olimpijska, znicz, historyjka obrazkowa, przybory do ćwiczeń( 2 piłki, szarfy w dwóch kolorach, 2 obręcze), medale za aktywny udział w zajęciach.
Przebieg aktywności dzieci i nauczyciela
1. Nauczyciel prosi dzieci, aby odszukały ukryte w sali niezwykłe przedmioty( medale).
- Z czym wam się kojarzą?( ze sportem)
- W jaki sposób można je zdobyć? Czy można je kupić w sklepie?
- Co trzeba robić, żeby być sprawnym i zdrowym?
- Co by było, gdyby ludzie nie uprawiali sportu?
- A czy wy lubicie ćwiczenia gimnastyczne i zabawy ruchowe?
Uzasadnienie poczynań nauczyciela i dzieci:
Zaciekawienie dzieci.
Pobudzenie sfery emocjonalno- motywacyjnej.
Zachęcanie do spontanicznych wypowiedzi.
Badanie osobistej wiedzy dzieci.
2. Nauczyciel skupia uwagę dzieci na wyrazie sport i prosi , żeby dzieci wymieniły znane im dyscypliny sportu oraz to, z czym się port kojarzy które następnie zapisuje na tablicy, tworząc siatkę pojęciową.
Uzasadnienie poczynań nauczyciela i dzieci:
Poszerzenie wiedzy dzieci.
Zobrazowanie wiedzy w formie schematu( mapy pojęciowej)
3. Nauczyciel przedstawia dzieciom niekompletną historyjkę obrazkową( pierwszy i ostatni obrazek) i prosi, aby dzieci omówiły poszczególne obrazki.
- Kto biegnie najszybciej waszym zdaniem?
- Kto ma największe szanse na zwycięstwo?
- Jak myślicie, dlaczego nasz faworyt nie wygrał?
- Dlaczego nie jest tym zasmucony?
- Co się mogło wydarzyć?
Następnie dzieci próbują dopowiedzieć brakującą część, snują przypuszczenia.
Uzasadnienie poczynań nauczyciela i dzieci:
Dostrzeganie chronologii, związków przyczynowo- skutkowych.
4.Nauczyciel odsłania brakujące fragmenty i prosi, aby dzieci spróbowały ocenić zachowanie chłopców
- Ilu chłopców brało udział w biegu?
- Co się stało przed metą?
- Kto pomógł chłopcu, który upadł?
- Kto wygrał zawody?
- Jak myślicie, kto zwyciężyłby w biegu?
- Dlaczego chłopiec pomógł koledze?
- Jak postąpiłbyś na jego miejscu?
Uzasadnienie poczynań nauczyciela i dzieci:
Dostrzeżenie problemu przez dzieci o charakterze społecznym( jak zachować się w sytuacji trudnej)
Analiza złożonej sytuacji problemowej
Formułowanie sądów.
5. Nauczyciel prosi dzieci, aby spróbowały nadać tytuł tej historyjce obrazkowej
- Wyścig;
- Przygoda na boisku;
- Dobry kolega;
- Wypadek na boisku;
- Bohaterskie zachowanie
Uzasadnienie poczynań nauczyciela i dzieci:
Wytwarzanie pomysłów
6. Opowieść ruchowa przy muzyce relaksacyjnej pt. Wspinaczka górska ( tekst własny)
Uzasadnienie poczynań nauczyciela i dzieci:
Odprężenie, zaspokojenie naturalnej potrzeby ruchu.
Rozwijanie wyobraźni.
7. Nauczyciel zapowiada wizytę gościa:
- Dzisiaj odwiedzi nas ktoś niezwykły. A kto to będzie, dowiecie się, gdy zajrzycie do tej tajemniczej skrzynki.
Po otwarciu, dzieci wspólnie z nauczycielem przeglądają zawartość( kimono, kolorowe pasy, mata)
Dzieci odgadują, że to będzie karateka
Uzasadnienie poczynań nauczyciela i dzieci:
Zaciekawienie dzieci.
8. Spotkanie z absolwentem przedszkola, posiadaczem czarnego pasa w karate tradycyjnym. Gość opowiada o swojej pasji, sukcesach i jako „ekspert od sportu” wyjaśnia dzieciom pojęcie fair play
Uzasadnienie poczynań nauczyciela:
Zapoznanie z dyscypliną sportu- karate tradycyjnym
Wyjaśnienie pojęcia fair play( Fair play z ang. czysta gra– norma wartości w sporcie. Jest wyrazem postawy reprezentowanej na boisku, gdzie zwycięstwo nie jest celem, który należy osiągnąć za wszelką cenę. Postawa ta cechuje się przestrzeganiem przepisów gry i odrzuceniem korzyści wynikających z błędów sędziego oraz różnego rodzaju oszustw sportowych. Sportowca przestrzegającego zasad fair play można poznać po godnym zachowaniu zarówno w wypadku zwycięstwa jak i porażki.
9. Urządzenie w sali kącika sportu ze zgromadzonych wcześniej rekwizytów( flaga olimpijska,zdjęcia sportowców, medale, puchary, albumy o tematyce sportowej)
Uzasadnienie poczynań nauczyciela i dzieci:
Wzbogacanie doświadczeń dzieci.
Rozbudzanie zainteresowań sportem.
10. Wspólne z gościem tworzenie „ Kodeksu Sportowca”( nauczyciel spisuje je na wcześniej przygotowanym arkuszu papieru)
Uzasadnienie poczynań nauczyciela i dzieci:
Generowanie pomysłów przez dzieci.
Przetwarzanie zdobytych informacji.
12. Zajęcia ruchowe z elementami rywalizacji
Nauczyciel odtwarza z płyty nagranie hymnu olimpijskiego i zapala symboliczny znicz( lampion z latarki) zwracając uwagę na znaczenie symboliczne znicza oraz właściwe zachowanie podczas trwania hymnu.
Następnie dzieli dzieci na dwa zespoły, przypomina o zasadzie fair play, wyjaśnia reguły toru przeszkód, demonstruje osobiście kolejność zadań. Dzieci i zadania są dobrane w ten sposób, aby każdy z zespołów miał szansę wygrać.
Uzasadnienie poczynań nauczyciela i dzieci:
Przeniesienie zdobytej wiedzy na inną sytuację.
Rozwijanie pozytywnych postaw
Utrwalenie reguł i zasad.
Zaspokojenie potrzeby ruchu
13.Rozmowa końcowa: nauczyciel pyta dzieci- -Czego nauczyliście się na dzisiejszych zajęciach?
- Co nowego poznaliście?
- Jak pracowaliście na zajęciach?
- Co najbardziej podobało się wam w zajęciach?
- Co sprawiło wam najwięcej trudności?
Uzasadnienie poczynań nauczyciela i dzieci:
Formułowanie wniosków praktycznych
Ocena własnej pracy i pracy zespołu
Samodzielne zauważanie przez dzieci zmian w swojej dotychczasowej wiedzy.
14. Wręczenie dzieciom medali za aktywny udział w zajęciach
Uzasadnienie poczynań nauczyciela i dzieci:
Odczuwanie radości i zadowolenia z pokonywania trudności.
Sprawianie innym radości własnym zachowaniem.
Opowieść ruchowa „ Wspinaczka górska”( tekst własny)
Jest piękny, letni dzień...Słońce delikatnie głaszcze nas po twarzy. Jesteśmy radośni i pełni energii, bo rodzice obiecali nam wspólną wycieczkę w góry. Zakładamy spodnie, mocne buty, sweter i czapkę, pakujemy do plecaka kurtkę, wodę, kanapki i czekoladę i wyruszamy. Idziemy gęsiego wąską ścieżką, stopa za stopą, przeskakujemy po kamieniach przez górski strumyk i wchodzimy na piękną polankę pełną kwiatów. Idziemy ostrożnie, żeby ich nie podeptać...Oddychamy głęboko przez nos i zachwycamy się ich zapachem. Przeskakujemy przez zwalony pień drzewa i nagle...przykucamy w ciszy, bo zauważyliśmy sarenkę. Nie chcemy jej spłoszyć, więc skradamy się po cichu...Wchodzimy powoli pod górę. Idziemy żwawo, rozglądamy się podziwiając widoki. Droga łagodnie pnie się pod górę. Idziemy, ale jest nam coraz trudniej. Musimy coraz wyżej podnosić kolana, plecak robi się coraz cięższy...Jesteśmy coraz bardziej zasapani i zmęczeni. Zatrzymujemy się na odpoczynek. Wyciągamy z plecaka prowiant i zjadamy ze smakiem. Czujemy jak wraca nam energia. Wstajemy, wyciągamy ramiona do góry, zachwycamy się widokami i czystym, rześkim powietrzem. Oddychamy głęboko. Teraz zrobimy kilka zdjęć na pamiątkę. Pora wracać. Powoli, ostrożnie stąpając po kamieniach wracamy do domu i... siadamy na dywanie.
Opracowała: Anna Mazur, nauczycielka Przedszkola nr 5 w Lublinie