Konspekt zajęć w przedszkolnych w grupie dzieci 5- letnich
Temat zajęć :”Wiosenne kwiaty„
Cele ogólne :
-rozpoznawanie i nazywanie wybranych gatunków wiosennych kwiatów , -rozwijanie sprawności rachunkowych , -doskonalenie analizy i syntezy słuchowej , wspomaganie rozwoju mowy ,
Cele operacyjne :
Dziecko : -wymienia nazwy wiosennych kwiatów , -przelicza w zakresie dziesięciu , wymienia liczebniki główne i porządkowe , -rozwiązuje zadania z treścią – dodaje i odejmuje w zakresie dziesięciu , ustala gdzie jest więcej i o ile , -dzieli wyrazy na sylaby i głoski , wyodrębnia pierwszą i ostatnią głoskę , -wypowiada się na dany temat ,
Metody : -podająca ( instruktaż nauczyciela ) -zabawowo- zadaniowa (zadań stawianych dziecku do wykonania ) -aktywizująca , -okazjonalnych ćwiczeń ,
Formy :
-praca z całą grupą , -praca indywidualna ,
Środki dydaktyczne : tekst wiersza b. Szelągowskiej „ Wiosna ogrodniczka „ , liczmany dla każdego dziecka ( 3 tulipany , 4 krokusy , 2 stokrotki i 1 bratek ) , chusta KLANZY , tamburyno , sylwety wiosennych kwiatów : bratki , róże , bzy , stokrotki , tulipany , żonkile , krokusy , przebiśniegi ,
Przebieg zajęć :
1.Powitanie dzieci z nauczycielem zabawą „ Iskierka „ – zabawa w kole . 2.Wprowadzenie N. do tematu pytaniami : -jakie zmiany zaszły w ogródkach i na rabatach , -jakie prace wykonuje się na tych ogródkach i rabatach , -jak to się dzieje że rośliny wzrastają , Dzieci odpowiadają na pytania , N. uzupełnia ich wypowiedzi . 3.wysłuchanie wiersza B. Szelągowskiej „ Wiosna ogrodniczka „ „ Przyszła do nas wiosna ; Nasiona posiała. Ogrzała je słoneczkiem ; Deszczykiem podlała. Na łąkach i w ogrodach zakwitły śliczne kwiatki : krokusy , przebiśniegi , żonkile i bratki....” Analiza wiersza N. pyta -jakie kwiaty zakwitły na łąkach i w ogrodach ? -czy znacie jeszcze jakieś inne kwiaty wiosenne poza tymi wymienionymi w wierszu ? Dzieci wymieniają nazwy kwiatów wymienione w wierszu i nazwy innych kwiatów wiosennych . 4. N. rozdaje dzieciom liczmany i wyjaśnia zasady dalszej zabawy. N. prezentuje plansze z poszczególnymi kombinacjami kwiatów i podaje treść zadań :
I : Ogrodniczka na rabatach posiała nasionka , na pierwszej rabacie wyrosły 3 tulipany a na drugiej 4 krokusy
-ile kwiatów wyrosło na obu rabatach ? -na której rabacie wyrosło więcej kwiatów i o ile ?
II : W ogrodzie przed domem rosło 10 kwiatów , mama zerwała 5 kwiatów
-ile kwiatów zostało w ogrodzie ? -gdzie było więcej kwiatów na ogrodzie czy w wazonie mamy ?
III : Na grządce wyrosło 10 kwiatów : najpierw trzy tulipany , potem dwie stokrotki , następnie cztery krokusy i na końcu bratki .
-ile bratków wyrosło na grządce ? -które z kolei wyrosły tulipany ( bratki , krokusy , stokrotki )? -których kwiatów na grządce było najwięcej ( najmniej ) ?
5. Zabawa ruchowa z chustą KLANZA , N. wyjaśnia zasady zabawy : dzieci biegają po sali N. gra na tamburynie i wydaje komendę : kolor np. niebieski , dzieci szukają danego koloru na chuście lub na sali i podają nazwę kwiatu w tym kolorze (np. bratek )
6.Podział nazw kwiatów na sylaby z wyklaskiwaniem ( cała grupa ) N. zadaje pytanie -jaką głoskę słyszymy na początku ( na końcu ) wyrazu ? -podziel na głoski wybraną nazwę kwiatu ( np. bez , róża , krokus itp. ) -co słyszysz ? ( N. dzieli na sylaby a następnie na głoski nazwy wiosennych kwiatów)
N. pyta dziecko sygnalizujące podniesioną ręką chęć odpowiedzi na pytanie .
7. Układanie zdań na podstawie obserwacji ilustracji tematycznej - chętne dzieci .
8. Wspólna zabawa przy piosence „ Wiosenna cha-cha „ przewodnik MAC
Wiosna radosna , uśmiechnięta zazieleniła cały świat . Rozsiała kwiaty kolorowe pośród zielonych , świeżych traw .
Refren : I nuci cha – cha – cha wesoły wiatr , i tańczą cha – cha – cha młodziutkie kępy traw . I śpiewa cha – cha – cha w sadzawce stado żab , dzięcioł na sośnie wystukuje rytm cha - cha , cha-cha
Budzą się ze sny zimowego : niedźwiedź , wiewiórka , suseł , jeż . Z dalekich stron już powracają bociany do swych starych miejsc .