Numer: 30702
Przesłano:
Dział: Przedszkole

W krainie kolorów - scenariusz zajęć

Grupa wiekowa: 4 - latki
Temat zajęcia: W krainie kolorów.
Cele główne:
• Zachęcanie do obserwacji zjawisk fizycznych.
• Rozwijanie twórczej ekspresji słownej.
• Pogłębianie doświadczeń plastycznych.
• Rozwijanie wyobraźni dziecka i inspirowanie go do wyrażania słowem własnych wyobrażeń na temat abstrakcyjnych prac plastycznych.
o Kształtowanie umiejętności współpracy w grupie.
o Rozwijanie aktywności dziecka w grupie poprzez czynne uczestnictwo w zajęciach
Dziecko umie:
• Mieszać i nazywać barwy.
• współpracować z grupą.
• Tworzć pracę plastyczną rozdmuchując farbę na papierze.
• Wyrazić swoje zainteresowanie poprzez czynne uczestnictwo.
• Omawić swoją pracę.
Formy: Praca grupowa i indywidualna.

Pomoce dydaktyczne: Słoiki z wodą, roztwory farb: czerwonej, niebieskiej, żółtej, rysunek tęczy, brystol do malowania, pędzelki, słomki.


Przebieg zajęć:
Słuchanie opowiadania H. Zdzitowieckiej „Trzy farby Piotrusia”
Było ich trzy: czerwona, niebieska i żółta. Każda leżała w osobnej porcelanowej miseczce. “Farby”- ucieszył się Filip i zaraz zabrał się do malowania obrazka. Narysował domek i dwa drzewka po obu stronach. Nabrał czerwonej farby na pędzelek i pomalował nią dach domku. Potem opłukał pędzelek w wodzie i umoczył go w farbie niebieskiej. Przesunął nim kilka razy ponad domkiem. „Moje niebo jest takie niebieskie jak prawdziwe- pomyślał - Teraz trzeba pomalować drzewa i trawę”. Ba, ale jak zrobić trawę, kiedy nie ma zielonej farby? Filip pomyślał chwilę. “ Już wiem, zrobię jesień, bo w jesieni trawa jest żółta i liście na drzewach też...” Machnął pędzlem z takim rozmachem, że zajechał aż na brzeg nieba błękitniejącego za drzewem. Niebieska farba na niebie była jeszcze mokra i połączyła się z żółtą. Filip chciał ratować zamazujący się obrazek, gdy zobaczył, że z pomieszanych farb żółtej i niebieskiej zrobiła się – zielona! – Mam zieloną farbę! – ucieszył się – Już teraz mogę namalować trawę i listki na drzewie! A żółtą pomaluję słońce i dmuchawce kwitnące w trawie! Z zapałem zmieszał obie farby, gdy nowa myśl przyszła mu do głowy: “ A gdyby tak połączyć czerwoną z niebieską albo z żółtą?” Za chwilę na obrazku kwitły już ciemnoliliowe fiołki, a drzewa wychylały się zza pomarańczowego płotka. Potem Filip przekonał się jeszcze, że kiedy się weźmie więcej wody, to farby są bledsze i można tą samą niebieską malować i niebo i chabry, i niezapominajki. A znowu czerwona, jak ją dobrze z wodą rozmiesza, zastąpi różową i można nią pomalować policzki dziewczynki stojącej przed domem. Nie spodziewał się Filip, że jego trzy farby dadzą mu tyle kolorów.
Rozmowa na temat farb.
• Do czego służą farby?
• W jaki sposób należy się nimi posługiwać?
• Jakie kolory powstają z połączenia farb i ich rozcieńczenia?
Zwrócenie uwagi, że są różne rodzaje farb i wykorzystuje się je do różnych celów (np. malowanie pomieszczeń, budynków, przedmiotów drewnianych, metalowych, samochodów...).
Ćwiczenie w barwieniu wody.
Nauczyciel przygotowuje roztwory farb: żółtej, niebieskiej, czerwonej oraz trzy słoiki z wodą.
• Wlewa do pierwszego słoika trochę żółtej farby, a potem trochę niebieskiej. Dzieci określają, jaki kolor powstał.
• Do drugiego słoika wlewa trochę niebieskiej farby, a potem trochę czerwonej. Dzieci określają, jaki kolor powstał.
• Do trzeciego słoika – wlewa trochę żółtej i czerwonej farby. Dzieci nazywają powstały kolor.
Praca plastyczna.
Dzieci nanoszą na brystol kolorowe kropelki wody (pędzelkiem) i rozdmuchują je za pomocą słomki w fantazyjne kształty. Nauczyciel zwraca dzieciom uwagę na nowe kolory powstające w wyniku łączenia się kolorów podstawowych.
„Co to jest, co ci to przypomina?”
Wspólne oglądanie prac i wypowiedzi dzieci na ich temat.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.