Scenariusz zajęć w klasie II
Cykl tematyczny: Projekt „Pogoda”.
Temat: „Umiemy obserwować przyrodę”
Cele operacyjne:
uczeń umie i potrafi:
- samodzielnie czyta i rozumie tekst,
- potrafi wymienić elementy pogody,
- umie za pomocą symboli oznaczyć pogodę,
- potrafi wyjaśnić pojęcia; meteorolog, synoptyk, prognoza pogody,
- wyjaśnia znaczenie prognozy pogody dla człowieka,
- umie wypowiadać się na podany temat z próbą argumentacji,
- umie współpracować w grupie, w celu jak najlepszego wykonania zadania,
- wskazuje na mapie kierunki z jakich wieją wiatry,
- rozwiązuje zadania z treścią, wykorzystując umiejętności praktyczne,
- zaśpiewać piosenkę z elementami ruchu.
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa, grupowa.
Metody: słowna, czynna, oglądowa, praktyczne działanie.
Środki dydaktyczne: magnetofon, płyta z nagraniem piosenki, dziecięce parasolki, koło fortuny, koperty z zagadkami, wykreślanka, karty obserwacji pogody, karta pomiaru temperatury, przyrządy zrobione przez uczniów: termometr, wiatromierz, barometr, deszczomierz, papierowe symbole pogody, konturowa mapa Polski, prezentacja zdjęć z wycieczki do Ogródka Meteorologicznego, tekst Marii Kownackiej „O czterech synach mamy pogody”, karta z mapką konturową Polski, strzałki zaznaczające kierunek wiatru, rzutnik, metodniki, patyczki z imieniem i nazwiskiem dziecka, kartki: niebieska- „cisza”, żółta - „szept”, kartonik zielony – rozumiem, kartonik żółty – powtórne wytłumaczenie, kartonik czerwony – nie rozumiem, zadania matematyczne, tabelki do zadań, motywatory – słoneczka, nagranie prognozy pogody prezentowanej przez uczennicę kl. II.
Przebieg zajęć:
1. Piosenka - rymowanka na powitanie.
2. Dzieci na kole fortuny losują zagadki przyrodnicze. Po przeczytaniu wykreślają hasła z dużego diagramu zawieszonego na tablicy. Pozostałe litery utworzą hasło „Pogoda”, które wprowadza do tematu (wykorzystanie patyczków z imieniem i nazwiskiem dziecka).
3. Rozmowy w kręgu na temat pogody:
Co to jest pogoda?
Jakie znacie elementy pogody?
Skąd dowiadujemy się, jaka pogoda ma być następnego dnia?
Czy pogoda jest dla nas ważna?
Jak nazywają się naukowcy, którzy badają pogodę?
Jak nazywają się osoby, które zajmują się przewidywaniami pogody?
4. Rozmowa nt. obserwacji pogody prowadzonych przez dzieci w ostatnim tygodniu.
5. Zaznaczenie wyników obserwacji dzieci na wykresie temperatury.
6. Prezentacja na rzutniku zdjęć przypominających wycieczkę do Ogródka Meteorologicznego.
7. Nazywanie przyrządów do pomiaru pogody zgromadzonych w klasowej Stacji Meteorologicznej.
8. Praca w czterech grupach. Rozwiązywanie zadań tekstowych z wykorzystaniem przyrządów meteorologicznych wykonanych przez dzieci, oraz tabel. (Obliczanie różnicy temperatur, ciśnienia, ilości wykonanych barometrów, prędkości wiatru w różnych miastach Polski).
9. Inscenizacja ruchowa piosenki „Lubię kiedy wieje wiatr” (St. Karaszewski) z wykorzystaniem parasolek.
10. Przypomnienie kierunków na mapie. Czytanie tekstu Marii Kownackiej „O czterech synach mamy pogody” („Nasz elementarz” MEN kl. II cz. 2) (wykorzystanie patyczków z imieniem i nazwiskiem dziecka).
11. Naklejanie na mapie konturowej kolorowych strzałek zgodnie z kierunkiem wiejącego wiatru.
12. Obejrzenie nagranej przez uczennicę kl. II prognozy pogody.
13. Przypinanie przez dzieci do mapy Polski, symboli pogody zgodnie z treścią prognozy.
14. Piosenka - rymowanka na pożegnanie.