Scenariusz uroczystości przedszkolnej: „Koci świat”
OBSZARY EDUKACYJNE Z PODSTAWY PROGRAMOWEJ:
• Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: obdarzania uwagą rówieśników i dorosłych, zgodne funkcjonowanie w zabawie i w sytuacjach zadaniowych.
• Wspomaganie rozwoju mowy dzieci.
• Wychowanie przez sztukę – muzyka i śpiew, pląsy i taniec.
• Wychowanie zdrowotne i kształtowanie sprawności fizycznej dzieci.
• Wychowanie dla poszanowania roślin i zwierząt.
Cele:
- wyrabianie szacunku do zwierząt, uwrażliwienie na ich potrzeby
- rozwijanie aktywności twórczej: językowej, ruchowej, muzycznej
- rozwijanie sprawność ruchowej w oparciu o zabawy ruchowe i muzyczno-ruchowych
- nawiązywanie kontaktów interpersonalnych w czasie wspólnych zabaw
- rozwijanie u dzieci poczucia przynależności do społeczności przedszkolnej
- przybliżenie literatury dziecięcej
Metody :
czynna – zadań stawianych do wykonania;
słowna – rozmowa
poglądowa – pokaz, obserwacja.
Formy :
zbiorowa, indywidualna
Pomoce :
Pluszaki – koty, różne przedmiot (mleko, posłanie dla kota, koc, śrubokręt, młotek, pomadka, garnek, kocyk, karma, zabawka kocia, książka, lizak itp.), gadżety do inscenizacji wierszy (maska kota, fartuch lekarski, stetoskop, miseczka) płyty CD z muzyką (płyta „Zwierzaki”)
Przebieg:
1. Powitanie dzieci, ogłoszenie celu spotkania ( Światowy Dzień Kota) i zaproszenie do wspólnej zabawy.
2. „Kotki dwa” (autor nieznany) - zabawa ruchowo–naśladowcza do piosenki.
My jesteśmy kotki dwa każdy z nas dwa uszka ma
Aaa kotki dwa każdy z nas dwa uszka ma.
My jesteśmy kotki dwa każdy z nas dwa oczka ma
Aaa kotki dwa każdy z nas dwa oczka ma.
My jesteśmy kotki dwa każdy z nas wąsiki ma
Aaa kotki dwa każdy z nas wąsiki ma.
My jesteśmy kotki dwa każdy z nas pazurki ma
Aaa kotki dwa każdy z nas pazurki ma.
My jesteśmy kotki dwa każdy z nas dwie łapki ma
Aaa kotki dwa każdy z nas dwie łapki ma.
2. „O koty trzeba dbać” – zabawa dydaktyczna – wśród wielu przedmiotów wybieramy te potrzebne do opieki nad kotem np. mleko, włóczka, karma dla kota, kocyk, kocia zabawka.
3. „Kocie bajki” – inscenizacja wybranych wierszy o kotach wykonana przez nauczycielki np.
Wiersz S. Jachowicza „Chory kotek”
Wiersz J. Tuwima: „Kotek”
4. „Kocie życie” – zabawa ruchowa przy muzyce
(dowolnej, wesołej). Dzieci – kotki budzą się, przeciągają, wyginają (koci grzbiet), myją się, jedzą, spacerują, łapią myszkę, wchodzą na płot – dzieci naśladują zachowanie kota.
5. „List do babci” – masażyk
(zabawa czeska lekko zmieniona w oparciu o opracowanie
M. Bogdanowicz w pozycji: „Przytulanki, czyli wierszyki na dziecięce masażyki”).
Dzieci dobierają się w pary, wykonują masażyk na plecach kolegi.
Kochana babciu. Kropka. Mamy w domu kotka. Kropka.
(naśladujemy pisanie, stawiamy kropkę)
Kotek chodzi. Kotek skacze.Kotek drapie. Kotek chrapie.
(Wykonujemy dłońmi odpowiednie ruchy)
O! babciu Ciiiiiiiiii Kotek już śpi.
(kładziemy delikatnie głowę na placach dziecka, udajemy że śpimy)
6. Zabawa z kłębkiem wełny. Dzieci grupami siedzą w kołach. Podają kłębek wełny, na przerwę w muzyce (z płyty „Zwierzaki” śpiewa Janusz Radek piosenka „Kot”) osoby trzymające kłębek wełny wykonują zadanie: np. 3 podskoki, 4 przysiady.
7. „Pomożemy!” – rozpoczęcie akcji „Zbiórka dla schroniska”. Impreza przedszkolna „Koci Świat”, może zapoczątkować akcję charytatywną zbierania karmy dla schroniska. Jest dobrą okazją do rozmowy z dziećmi na temat losu zwierząt, które nie mają swojego domu.
8. Podziękowanie dzieciom za udział w uroczystości.