Scenariusz zajęć z zakresu usprawniania narządów mowy
Temat zajęć : Zabawy dźwiękonaśladowcze- uwrażliwianie małego dziecka na język poezji
Cel główny- Usprawnianie narządów mowy
Cele szczegółowe
- ćwiczenia koordynacji wzrokowo- ruchowej pamięci i percepcji słuchowej
- zachęcanie do samodzielnej wypowiedzi
- aktywne uczestnictwo w zabawie ruchowej
- utrwalenie zwierząt domowych oraz pokolorowanie ich
Metody: czynne
• metoda samodzielnych doświadczeń
• metoda kierowania własną działalnością dziecka
• metoda zadań stawianych dziecku
Metody oglądowe
• obserwacja i pokaz
• osobisty przykład nauczyciela
Metody słowne
• objaśnienia i instrukcje
• metody żywego słowa
Formy : zbiorowa
Środki dydaktyczne: piórka, żelki, czekolada, słomki, kubek z wodą, świeczka, kolorowanka ze zwierzątkami domowymi, kredki
Przebieg zajęcia
1. Powitanie dzieci zabawą „ Gimnastyka na wesoło”
2. Ćwiczenia artykulacyjne
Ćwiczenia języka
• Wysuwanie języka daleko za brodę zabawa „zmęczony pies”
• Oblizywanie warg ruchem okrężnym (usta szeroko otwarte usta można posmarować dżemem, lub czekoladą)
• Wysuwanie języka do przodu i cofanie go w głąb jamy ustnej ( bez kontaktu z wargami)
• Kląskanie języczkiem- zabawa w konika
• Mycie ząbków górnych i dolnych- usta szeroko otwarte
• Wymawianie sylab la, la, la...lo, lo, lo... ...le, le, le....poruszanie jedynie języczkiem nie brodą- usta szeroko otwarte
• Dotykamy języczkiem prawego kącika ust oraz lewego
• Chomik-mocnym ruchem języka wypychamy raz prawy raz lewy policzek
Ćwiczenia warg i policzków
• Wymawianie samogłosek a- o przy szeroko otwartych ustach
• Przesyłanie całusków
• Parskanie wargami ( jak konik)
• Przerzucanie powietrza z jednego powietrza do drugiego ( zabawa w naśladowanie czynności płukania ust wodą)
• Wciąganie i nadymanie policzków ( zabawa w udawanie grubaska i chudzielca)
• Układanie dolnej wargi na górną i górnej na dolną
• Minki:
Naśladowanie min - wesołej - płaskie wargi, rozciągnięte od
ucha do ucha, uśmiech szeroki, smutnej - podkówka z warg,
obrażonej - wargi nadęte, zdenerwowanej - wargi wąskie.
• Rybka - wysuwanie warg do przodu i rozszerzanie na końcu
jak u ryb
• Oddalanie od siebie kącików ust, jak przy „i”
• Zbliżanie do siebie kącików ust (ściąganie warg) jak przy „u”
• Masujemy policzki dłońmi okrężnymi ruchami
Ćwiczenia oddechowe
• Dmuchanie na piórka
- zdmuchiwanie ze stołu, dłoni
- zabawa w formie konkursu- czyje piórko jak najwyżej się wzniesie
• Chuchanie na zmarznięte ręce, gorącą zupę
• Wąchanie kwiatów, zapachów, potraw, kosmetyków
• Robienie baniek z wody
• Zabawa „ Tańczący płomyczek”- delikatne dmuchanie na płomień świecy, tak aby się nie zgasł
• Chłodzenie gorącej zupy na talerzu-( ręce ułożone na kształt głębokiego talerza)
• Lokomotywa daje nadmiar pary:fff lub szszsz
• Wypuszczanie powietrza z balonika – długie sssssss
• Dmuchanie na "poparzony" ogniem palec.
• Pociąg stoi gotowy do odjazdu, lokomotywa sapie -pf, pf, pf, pociąg powoli rusza i jedzie coraz szybciej -cz, cz, cz,
• Chuchanie na zmarznięte ręce.
• "Misie" śpią, oddychają nosem (wdech i wydech nosem).
• Dzieci, stają w rozsypce, robią wdech, a następnie długi wydech ustami, naśladując dmuchanie wiatru.
Ćwiczenia usprawniające podniebienie miękkie
• Ziewanie z opuszczoną nisko dolną szczęką
• Kaszlanie z wysuniętym zewnątrz językiem
• Oddychanie wyłącznie przez usta lub przez nos
• Głębokie oddychanie wdech nosem wydech ustami- usta cały czas otwarte
• Przenoszenie skrawków papieru lub ryżu za pomocą rurki
3. Wiersz „Co mówią zwierzaki”
Co mówi bocian, gdy żabę zjeść chce?
Kle kle kle
Co mówi żaba, gdy bocianów tłum?
Kum kum kum
Co mówi kaczka, gdy jest bardzo zła?
Kwa kwa kwa
Co mówi kotek, gdy mleczka by chciał?
Miau miau miau
Co mówi kura, gdy znosi jajko?
Ko ko ko
Co mówi kogut, gdy budzi w kurniku?
Ku ku kukuryku
Co mówi koza, gdy jeść jej się chce?
Mee mee mee
Co mówi krowa, gdy brakuje jej tchu?
Mu mu mu
Co mówi wrona, gdy wstaje co dnia?
Kra kra kra
Co mówi piesek, gdy kość zjeść by chciał?
Hau hau hau
Co mówi baran, gdy jeść mu się chce?
Bee bee bee
Co mówi ryba, gdy powiedzieć chce?
Nic! Przecież ryby nie maja głosu. ( źródło Internet)
4. Wyodrębnianie oraz kolorowanie zwierząt mieszkających w gospodarstwie domowym na podstawie wiersza
5. Podsumowanie zajęć podziękowanie za wspólną zabawę