Scenariusz zajęć dydaktycznych w grupie 5-6-latków
Opracowanie i realizacja: Anna Oziembłowska
Temat: „Zdrowe ząbki mam i o nie dbam” – zajęcia z zakresu edukacji zdrowotnej podsumowujące tematykę kompleksową
Data: 19.02.2016r.
Cele:
- wypowiada się na wskazany temat posługując się zdaniami pojedynczymi i złożonymi
– poprawnie stosuje koniugację czasowników w mowie, czas teraźniejszy, przeszły i przyszły
- wskazuje produkty zdrowe dla zębów i produkty niewłaściwe
- wie jak należy myć zęby
- wie do czego służy szczoteczka, pasta, kubek
- dostrzega podobieństwa, łączy w pary
- współpracuje w zespole
Metody:
- słowne: rozmowa, opowiadanie, historyjka,
> oglądowe: pokaz, obserwacja,
> czynne: zadania stawiane dziecku, met. Pedagogiki zabawy, met. Mazlish Faber,
Formy: zbiorowa, indywidualna, zespołowa
Środki dydaktyczne:
zestaw do mycia zębów /kubek, pasta, szczoteczka/, bristol, pisak, tablica magnetyczna, zdjęcia lub obrazki, kim dotykowy z owocami i warzywami, arkusze z labiryntami, pionki z umieszczonym wewnątrz magnesem, magnes, różnej wielkości, kolorach szczoteczki do zębów, piłeczka
Przebieg:
1.POWITANIE
Nauczyciel trzyma w ręku zestaw do mycia zębów /kubek, pasta, szczoteczka do mycia zębów/, a następnie przekazuje dziecku po lewej stronie, a ono następnemu dziecku. rekwizyty wędrują tak długo, aż wrócą do nauczyciela.
„Zdrowy zestaw puszczam w krąg
niech wróci do moich rąk”
2. „Aby zęby były zdrowe...- burza mózgów
Nauczyciel zachęca dzieci do rozmowy co należy robić aby nasze zęby były zdrowe. Wypowiedzi zapisuje na Bristolu. W ten sposób powstaje plakat
3. „Raz, dwa trzy Robaczek patrzy” – zabawa ruchowa
Wybrane dziecko staje tyłem do reszty dzieci. Pozostałe dzieci stają w drugim końcu sali i powoli skradają się do wybranego dziecka. Wyznaczone dziecko mówi „raz, dwa, trzy, Robaczek patrzy” i odwraca się do dzieci, których zadaniem jest stanąć bez ruchu. To dziecko które się poruszy wraca na start.
4. Co to takiego? – kim dotykowy
Zabawa polegająca na rozpoznawaniu warzyw i owoców schowanych w worku. Dzieci po kolei podchodzą do worka i próbują odgadnąć co się w nim znalazło, jakie witaminy ma dany owoc lub warzywo
5. „Co jest zdrowe dla zębów – zabawa dydaktyczna
Na tablicy magnetycznej nauczyciel przyczepia zdjęcia lub obrazki różnych produktów. Zadaniem dzieci jest pozostawienie na tablicy tylko tych które są zdrowe.
6. „Labirynt” – zabawa na spostrzegawczość
Dzieci podzielone na zespoły otrzymują duże arkusze labiryntu. Dziecko prowadzi pionek za pomocą magnesu, który znajduje się na spodniej stronie labiryntu. Zadaniem jest zaprowadzić szczotkę do pasty do zębów. Przypomnienie informacji ile należy nałożyć pasty na szczoteczkę do zębów oraz jak długo należy myć żeby. /co najmniej 2 minuty/
7. „Szczotki” – zabawa dydaktyczna
Dzieci przyglądają się uważnie zgromadzonym szczoteczkom. Zadaniem jest dobrać jak najwięcej par. Następnie przeliczenie szczoteczek, przeliczenie par szczoteczek. Nauczyciel zachęca dzieci, aby przypomniały w jaki sposób myjemy zęby, jak często.
8. „Co dziś każde dziecko wiedzieć powinno?” – zabawa dydaktyczna
Nauczyciel mówi zdania, a dzieci jeśli to prawda wstają, jeśli fałsz siedzą na dywanie i kręcą głowami.
Przykładowe zdania:
Zęby należy myć co najmniej 2 razy dziennie – po śniadaniu i po kolacji
Zęby wystarczy myć tylko 1 minutę
Po umyciu zębów należy je przepłukać sokiem marchewkowym
Zęby powinno się myć także po zjedzeniu czegoś słodkiego
Robak, który zjada zęby to Próchnica
Jedna szczoteczka starczy nam na całe życie
O żeby mleczne nie trzeba dbać
Zęby mleczne wypadają i robią miejsce dla zębów stałych
9. „Moje zęby” – zabawa słowna
Nauczyciel przekazuje po kolei lub wyrywkowo piłeczkę, dziecko które ma piłeczkę dokańcza zdanie: Moje zęby są..... Moje zęby lubią....... Moje zęby....