mgr Małgorzata Chmielowiec
nauczyciel języka polskiego
Konspekt zajęć do lekcji języka polskiego kl.IV
Temat lekcji: Cechy bajki na podstawie bajki „Przyjaciele” Adama Mickiewicza.
Cele lekcji:
Po lekcji uczeń potrafi:
• Czytać ze zrozumieniem poetycki tekst niewspółczesny.
• Wyszukać w tekście potrzebne informacje.
• Wskazać cechy bajki.
Metody pracy:
• Metoda programowa: praca z tekstem poetyckim.
• Metoda aktywizująca burza mózgów, metaplan, dyskusja
Środki dydaktyczne:
• Tekst bajki umieszczony w podręczniku, przygotowany przez nauczyciela metaplan.
Przebieg zajęć:
1. Zapis tematu. Przygotowanie do zajęć.
2. Odczytanie przez nauczyciela tekstu bajki.
3. Analiza tekstu „Przyjaciele”
• Jaka sytuacja została opisana przez Mickiewicza?
• Gdzie dzieje się akcja bajki?
• Jak kończy się utwór?
• Co oznacza tytuł?
4. Burza mózgów. Uczniowie wypisują własne określenia dobrej i złej przyjaźni.
PRZYJAŹŃ
5. Na podstawie tekstu uczniowie samodzielnie starają się podać definicję bajki. Na tablicy nauczyciel zapisuje definicję:
BAJKA – utwór pisany wierszem, rymowany, w którym najczęściej pod postacią zwierząt ukazane są ludzkie przywary. Bajka kończy się morałem.
6. Uczniowie odnajdują w tekście morał, zapis do zeszytów:
„Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie”
7. Metaplan:
Jaka powinna być przyjaźń między ludźmi?
Jaka jest przyjaźń między Leszkiem i Mieszkiem?
Dlaczego „przyjaźń” między bohaterami nie jest taka, jaka powinna być?
8. Zapis pracy domowej:
Napisz opowiadanie, w którym należy udowodnić, że prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie.