Scenariusz sytuacji edukacyjnych przeprowadzonych w grupie dzieci 4 letnich przeprowadzony przez Iwonę Szymczak.
Temat hospitacji- wspomaganie dzieci w rozwoju mowy i kształtowaniu umiejętności porozumiewania się z innymi.
Temat- pojazdy
Cel ogólny- rozwijanie umiejętności formułowania zdań na określony temat oraz rozróżniania środków lokomocji według podziału na wodne, lądowe i powietrzne.
Cele szczegółowe
- wypowiada się nt. temat wakacji na podstawie ilustracji oraz własnych doświadczeń.
- rozpoznaje i nazywa pojazdy ( samochód, statek, pociąg, samolot) na podstawie zagadek słownych.
- segreguje pojazdy według podziału na wodne, lądowe, powietrzne w zabawie dydaktycznej.
Metody
- słowna- wiersz, zagadka, rozmowa.
- oglądowa- ilustracja, pokaz.
- czynna- zadań stawianych do wykonania.
Formy organizacyjne- z całą grupą, w parach, indywidualna.
Środki dydaktyczne- wiersz, obrazki pojazdów, zagadki, karta pracy ( segregowanie pojazdów), obrazki muszli, ryb, papierowe łódki, kredki, ilustracja nt. Morze, wakacje,
Przebieg
1.Powitanie- imię i gest
2.Wysłuchanie wiersza Jedziemy na wakacje
3.Praca z obrazkiem Wakacje- rozmowa nt. różnorodnych miejsc dających możliwość spędzenia wakacji, wymienianie czynności jakie można tam wykonywać.
4.Pojazdy- rozwiązywanie zagadek słownych , wskazywanie odpowiednich ilustracji.
5. Zabawa dydaktyczno-ruchowa- maszerowanie po klasie na sygnał łączenie się w pary wg połówki otrzymanego pojazdu, rozpoznawanie i nazywanie pojazdów, umieszczanie na plakacie z uwzględnieniem miejsca poruszania się,
6. Jedzie pociąg- zabawa muzyczno- ruchowa przy piosence.
7. Zabawy dydaktyczne- segregowanie muszli wg rodzaju , układanie rybek od najmniejszej do największej, segregowanie rybek wg kolorów.
8. Wakacje- wypowiedzi słowne dzieci na podstawie własnych doświadczeń
9. Karta pracy- praca indywidualna- segregowanie pojazdów na lądowe, powietrzne, wodne- naklejanie .
10. Działanie plastyczne- kolorowanie w/w karty , dorysowywanie elementów wg uznania.