KONSPEKT ZAJĘĆ TWÓRCZYCH
Ośrodek tematyczny: Rozwijanie wyobraźni i zdolności twórczych.
Temat dnia: Uczymy się myśleć twórczo.
Czas trwania: 3 godz. lekcyjne.
Wiek: 8-9 lat.
Cele:
• Rozwijanie umiejętności twórczego myślenia.
• Pobudzanie i kształtowanie wyobraźni twórczej treścią utworu literackiego.
• Rozwijanie umiejętności skupienia uwagi i koncentracji.
• Pobudzanie płynności i giętkości myślenia oraz rozwijanie zdolności kojarzenia.
• Rozwijanie umiejętności wypowiadania się na dany temat.
• Ćwiczenia umiejętności uważnego słuchania i zapamiętywania treści.
• Rozbudzanie zamiłowania do tworzenia wytworów plastycznych.
Metody aktywizujące:
• Burza mózgów
• Rozmowa dydaktyczna
• Bazgroły – jako forma swobodnej ekspresji myśli i uczuć
• Otwarte ucho
• Ekspresyjna
Formy pracy:
• Indywidualna
• Zespołowa – ze wszystkimi uczestnikami
Środki pracy:
• Kartony
• Kredki
• Farby
• Wiersz
Przebieg zajęć
1. Przywitanie uczestników i utworzenie koła.
Zabawa – Kto tak, jak ja...
Uczestnicy siedzą w kole. Prowadzący zaczyna zabawę wypowiadając zdanie: „ Kto tak, jak ja dobrze się dzisiaj czuje?” Jeśli wśród uczestników są osoby, które też dobrze się dzisiaj czują – zmieniają miejsce. Osoba, która jako ostatnia zajmie miejsce, zostaje i wypowiada zdanie: „Kto tak, jak ja...” (kończąc go jak chce).
2. Analogia personalna.
Przedstawienie siebie w pracy plastycznej.
Narysuj pracę na temat: „Jestem bąbelkiem w oranżadzie”.
Po wykonaniu każdy uczestnik prezentuje swoją pracę, opowiada ją.
3. Ćwiczenia plastyczności myślenia.
Uczestnicy siedzą w kole mają szybko, spontanicznie dokończyć wypowiadane przez prowadzącego zdania:
- „Gdybyś połknął magiczną pastylkę o niezwykłej mocy, to...”
- „Gdybyś mógł być osoba bardzo sławną, to...”
- „Gdyby każdy człowiek na świecie mógł spełnić twoją prośbę, to...”
4. Ćwiczenia koncentracji uwagi.
Uczestnicy tworzą koło. Każdy przedstawia się, mówi krótko, jak dziś wygląd, co ma na sobie, jaki jest jego kolor włosów, oczu. Zabawa dalej przybiega następująco: do środka koła wchodzi jedna osoba i zamyka oczy.Za nim ustawia się zwrócony plecami inny uczeń, przedstawia się kim jest. Osoba ma opisać w kilku zdaniach, jak ubrany jest kolega czy koleżanka.
5. Tworzenie pracy plastycznej inspirowanej wierszem.
Zamknijcie oczy posłuchajcie wiersza i starajcie się zapamiętać jego treść.
Co widzieliście słuchając wiersza?
Spróbujcie narysować tego strasznego króla, tak jak został opisany w wierszu D. Wawiłow „Król”.
Król
Za szafą szur, szur.
W łazience bul, bul.
Za oknem stuk, stuk.
Kto by to być mógł?
Za szafą szur, szur.
Za oknem stuk, stuk.
W lazience bul, bul.
Już wiem to jest król.
Narysuje tego króla,
Będzie głowę miał, jak kula,
Będzie włosy miał do pasa,
Nochal długi, jak kiełbasa.
Nogi trzy i cztery ucha,
Brzuch grube, jak poducha,
i wielki dziób i straszne kły,
bo to jest król okropnie zły.
A potem sama na krześle stanę,
I sam powieszę go na ścianie,
I tak się będę z niego śmiać,
że nie będę się go bać.
Po narysowaniu uczniowie tworzą wystawkę prac.
6. Figura z dzieci.
- Chciałabym zobaczyć, jak zbudujecie na podłodze ludzika z sześciu osób. Potrzebujemy tułowia, który utworzy jedna osoba kładąc się prosto na podłodze. Potrzebujemy osoby, która będzie głową i położy się zaokrąglając swoje ciało u góry ponad tułowiem. Inni utworzą ręce rozłożone na boki i nogi. Ludzik powinien się tak poruszać. Może poruszać rękami – trzymać je ponad głową i może rozstawiać nogi.
- Czy możecie poruszać się tak, aby jedno ramię było w górze, a drugie leżało z boku ludzika...?