Tubowe zabawy - scenariusz zajęć
Opracowała : mgr Sylwia Janus-Kożuch
Grupa wiekowa : 6- 7 lat, troje dzieci z autyzmem
Cele ogólne :
-poczucie bezpieczeństwa i zaufania
-dostarczanie różnorodnych bodźców
-przybliżanie dzieciom otaczającego ich świata
-ćwiczenie sprawności w obrębie motoryki małej i dużej
Cele operacyjne :
-dziecko potrafi wystukać rytm
-dziecko potrafi czerpać radość z zabawy tubą z kartonu
-dziecko potrafi współdziałać z nauczycielem
- dziecko potrafi przeliczać przedmioty
- dziecko rozpoznaje znak graficzny cyfry
- dziecko potrafi malować, rysować
Metody: słowna- polecenia, praktycznego działania,
Formy : grupowa, indywidualna
Miejsce : sala przedszkolna
Środki dydaktyczne : duża tuba z kartonu ( długości około 1,5m), sznurek ok. 3metry, małe piłki, rolki po papierze toaletowym, pudełka, latarka, patyczki, farby, pędzle, kredki, papier
Przebieg zajęcia :
I Faza wstępna :
• Przywitanie się piosenką „Przyszła do nas pani wiosna .”- naśladowanie ruchów, gestów
• Oglądanie tuby, dotykanie, zaglądanie przez otwór ( po drugiej stronie można świecić latarką), wołanie do tuby, stukanie w tubę patyczkami ( np. wystukiwanie rytmu podanego przez nauczyciela)
II Faza realizacyjna :
• Jedno dziecko wrzuca piłki do tuby, drugie dziecko lub nauczyciel łapie piłki z drugiej strony
• Przekładanie sznurka przez środek tuby, osoby dorosłe trzymają sznurek z dwóch stron i delikatnie kołyszą, dzieci próbują przeskoczyć przez tubę, potem przechodzą pod tubą, przechodzą na czworaka, turlają się
• Zgniatanie kulek z papieru
• Dzieci wrzucają małe kuleczki z papieru do rolek po papierze toaletowym tak, aby po drugiej stronie wpadały do małego pudełka (można przeliczać kulki, dopasowywać ilość do znaku graficznego cyfry)
III Faza podsumowująca :
• Ozdabianie rolek po papierze toaletowym farbami lub kredkami wg wyboru dzieci