X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 30632
Przesłano:
Dział: Języki obce

Фантастика или реальность? – praca z tekstem. Konspekt lekcji języka rosyjskiego w klasie II gimnazjum

Konspekt lekcji języka rosyjskiego
w klasie II gimnazjum

Temat: Фантастика или реальность? – praca z tekstem.

Cel ogólny: na podstawie tekstu i własnego doświadczenia uczeń formułuje wypowiedź na temat swoje stosunku do niezidentyfikowanych obiektów latających (UFO).

Cele operacyjne:
Wiedza:
A.
- Zna słownictwo związane z kosmosem;
- zna znaczenie, odmianę i zasady użycia czasownika путешествовать, наблюдать;

B.
- słucha ze zrozumieniem nagrania tekstu;
Czyta tekst ze zrozumieniem;
- Na podstawie wysłuchanego tekstu zaznacza zdania prawdziwe i fałszywe;
- Odpowiada na pytania do tekstu;

Umiejętności:
C.
- Umie wybrać z tekstu potrzebne informacje;
- Na podstawie tekstu i własnego doświadczenia uczeń przedstawia swój stosunek do UFO.

Metoda: komunikacyjna

Techniki pracy: praca z tekstem, praca z kartami pracy

Formy pracy: praca z całą klasą, indywidualna

Środki dydaktyczne: podręcznik, zeszyt przedmiotowy, odtwarzacz i płyta CD, karty pracy

Obszar językowy
1. Nowy: реальность, неопознанный летающий объект (НЛО), шар, принял форму, шляпа, наблюдать, явление, исчезнуть, треугольник, двигаться, параллельные, мир, всё-таки;
2. Utrwalony: путешествие, космос, галактика, планета, спутник, комета, телескоп, австронавты, неизведанным, Солнечная система, астероида, метеориты, населено, туманности, звезда, вращаться, существование, большой взрыв;


Przebieg lekcji

I. Moment organizacyjny
- Przywitanie
- Sprawdzenie listy obecności

II. Element konwersacyjno-powtórkowy
На последнем уроке мы работали с текстом касающим космоса. Скажите пожалуйста, чем населено небо, а также из чего состоит солнечная система? Мы также познакомились с новыми очень важными словами и словосочениями. Сейчас нам надо повторить эти слова.
Скажите, пожалуйста как по-русский скажем: sputnik; kometa; wszechświat; niezbadane, układ słoneczny.
Я бы хотела, чтобы вы припомнели как спрягается глагол путешествовать и что он обозначает по-польски?

На сегодняшнем уроке мы будем говорить о НЛО.
Запишите дату и тему сегодняшнего урока.

III. Dominanta lekcji
1. Prezentacja nowego materiału
- Uczniowie słuchaja dwukrotnie nagrania tekstu ze strony 57;
- Nauczyciel objaśnia znaczenie nowego słownictwa: реальность, неопознанный летающий объект (НЛО), шар, принял форму, шляпа, наблюдать, явление, исчезнуть, треугольник, двигаться, параллельные, мир, всё-таки;
2. Ćwiczenia wdrażające
- Uczniowie w trakcie słuchania tekstu pracują z kartą pracy nr 1 (na podstawie tekstu słuchanego uczniowie zaznaczają zdania prawdziwe i fałszywe);
- Uczniowie czytają samodzielnie tekst z ćw. 8 str. 44
- Odpowiadają na pytania do tekstu, które otrzymują na oddzielnych kartkach
1. Что произошло 7 сентября 1984 года?
2. Которая газета рассказала об этом?
3. Что такое НЛО?
4. Как выглядывало НЛО около Минска?
5. Что произошло 28 ноября 1989 года в Бельгии?
6. Что говорит об НЛО Константин Эдуардович Циолковский?

3. Ćwiczenia utrwalające
- Сейчас вы ещё раз перечитайте текст и дополните предложения, которые находятся на рабочем бланке. (karta pracy nr 2).

4. Praktyka językowa
- На основании текста и по своему опыту скажите, что вы думаете о НЛО? Существует ли оно или нет, и почему вы так думаете?

IV. Zadanie pracy domowej.
- На основании текста, иллюстрации и по своему опыту напишите в тетрадях: НЛО- фантастика или реальность? ( надо написать минимум 6 предложении).

V. Ocena pracy uczniów
- Słowna, dla najaktywniejszych plusy

VI. Podsumowanie lekcji
- О чём мы сегодня говорили?

Karta pracy nr 1

I. Zaznacz znakiem X zdania zgodne z treścią tekstu.

1) 5 января 1984 года около Минска самолёт ТУ-134 встретился с необычным предметом.
2) Лётчики и пассажиры 20 минут наблюдали это загадочное явление.
3) Во время полёта НЛА на самолёте не работали все электрические приборы.
4) Все электрические приборы начали работать в самолёте, когда НЛО исчез.
5) 12 ноября 1989 года над городом Эйпен висел белый треугольник размером 50 -60 метров.
6) Константин Эдуардович Циолковский считает, что не существуют параллелные миры.


Karta pracy nr 2

Uzupełnij zdania zgodnie z treścią tekstu «Фантастика или реальность».

1) Около ................................... самолёт встретился с необычным предметом.
2) Лётчики и пассажиры ......................... минут наблюдали это загадочное явление.
3) НЛО сначала был в форме шара, затем принял форму шляпы, а затем ........................................
4) Над городом Эйпен висел ...................................... треугольник.
5) К.Э. Циолковский считал, что и на земле, и в .................................... существуют параллельные миры.
Pytania do tekstu

1. Что произошло 7 сентября 1984 года?
2. Которая газета рассказала об этом?
3. Что такое НЛО?
4. Как выглядывало НЛО около Минска?
5. Что произошло 28 ноября 1989 года в Бельгии?
6. Что говорит об НЛО Константин Эдуардович Циолковский?

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.