SCENARIUSZ ZAJĘĆ W GRUPIE 5-LATKÓW
Prowadząca: mgr Natalia Zataj
Temat kompleksowy: „Pojazdy – na lądzie, wodzie i w powietrzu”
Temat dnia: „Pojazdy kosmiczne”
Cel główny:
- Wzbogacenie słownika dzieci o wyrazy związane z kosmosem
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- układa wyraz według wielkości liter (od największej do najmniejszej);
- naśladuje ruchem wybrany pojazd, mieszkańców wskazanej przez nauczyciela planety;
-posługuje się pojęciami związanymi z Układem Słonecznym
- rozpoznaje wybrane pojazdy kosmiczne
- doskonali syntezę i analizę sylabową;
-uważnie słucha opowiadania i odpowiada na pytania dotyczące tekstu;
- współpracuje z innymi dziećmi podczas pracy w grupie
- rozwija sprawność manualną i koordynacje wzrokowo - ruchową
Realizacja podstawy programowej:
3.1, 3.3, 4.2, 7.2, 8.1, 9.2, 14.3, 14.6
Metody:
• Czynne – zadań stawianych dziecku
• Słowne - rozmowa, opowiadanie, objaśnienie i instrukcje
• Oglądowe – obserwacja, pokaz
Formy pracy:
-zbiorowa
-grupowa
-indywidualna
Pomoce dydaktyczne:
pacynki, ilustracje, płyta CD z piosenką, worek z kulkami, mapa, karta pracy, wyrazy do globalnego czytania,
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Powitanie – zabawa ruchowa z wykorzystaniem tekstu piosenki
Głowa, ramiona, brzuszek, plecy
tak się bawią dzisiaj dzieci.
Pajacyki hop do siebie
i nożyce w przód i w tył.
A teraz szukamy pary.
Tańczysz ty, tańczę ja raz i dwa hopsasa.
Klaszczesz ty, klaszczę ja
raz i dwa hopsasa.
Skaczesz ty, skaczę ja
raz i dwa hopsasa.
2. Wprowadzenie do tematu zajęć. Układanie wyrazu (RAKIETA) z rozsypani literowej, od największej do najmniejszej. Wspólne odczytanie wyrazu z pomocą nauczyciela.
3. „Lot rakietą” – zabawa orientacyjno-porządkowa. Dzieci naśladują ruchem start rakiety. Nauczyciel kieruje rakietą i kolejno wybiera dzieci do wspólnej podróży w kosmos.
4. „ W kosmosie” – praca z mapą, plakatem.
Wskazywanie na obrazku planet Układu Słonecznego. Wprowadzenie do globalnego czytania nazw planet. Przekazanie ciekawostek:
Kosmos, to ogromna, niezmierzona przestrzeń. W kosmosie jest wiele gwiazd wokół których krążą planety, a wokół planet – księżyce. Gwiazdą, która jest najbliżej Ziemi – planety, na której żyjemy – jest Słońce. Słońce, to ogromna kula rozżarzonego gazu. Gwiazdozbiory, to grupy wielu gwiazd. Gwiazdy układają się we wzory – znaki Zodiaku. Planety, to ciała niebieskie, które krążą wokół słońca po orbitach – stałe tory, planet. Obecnie jest znanych osiem planet należących do Układu Słonecznego: Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn, Uran, Neptun. Tylko na Ziemi powstało życie. Ziemia obiega słońce w ciągu jednego roku ziemskiego i jednocześnie obraca się wokół własnej osi – dzień, noc. Księżyc, to ciało niebieskie, które jest najbliżej Ziemi i krąży wokół niej. Często widoczny jest na niebie jako biały świecący krążek albo jako rogalik. Człowiek odbywający podróże w kosmosie to kosmonauta. Loty w kosmos odbywają się w statkach kosmicznych. Jest kilka rodzajów statków kosmicznych: rakieta, wahadłowiec, samolot kosmiczny, sonda kosmiczna, sztuczny satelita, łazik.
Rozmowa kierowana pytaniami N.: Co to jest Kosmos? Wokół jakiej gwiazdy krąży Ziemia? Czym jest Ziemia? Czy znacie jakieś nazwy planet? Jak nazywa się człowiek, który lata w kosmos? Czym podróżuje się w Kosmosie?
5. „ Tu Ziemia” – słuchanie opowiadania Liliany Bardijewskiej; Wykorzystanie pacynek: Dzieci, Jeża Gutka oraz ilustracji do tekstu.
Tu Ziemia!
Z nieba leciały mokre płatki śniegu i natychmiast roztapiały się w błotnistych kałużach. Dzisiaj nie będzie zjeżdżania na sankach ani bitwy na śnieżki! Przedszkolaki z wyrzutem patrzyły na zapłakane okna i sennie snuły się z kąta w kąt.
– Halo, halo! Tu stacja kosmiczna! Kto chce się bawić w planety? – zawołała pani i na środku sali ustawiła kolorową piłkę, czyli Słońce.
Chcieli, oczywiście, wszyscy nie wyłączając jeżyka! Każdy dostał więc wielki pakowy papier i mógł na nim narysować swoją planetę.
– Halo, halo! Tu Wenus! – krzyknęła Karolcia i usadowiła się blisko Słońca, bo lubiła się opalać.
– Słyszę cię! Tu Ziemia z Księżycem! – odkrzyknęła Julcia i zajęła miejsce tuż za nią.
– Zgłasza się Mars! – zameldował Maksio i narysował przy swojej planecie aż dwa księżyce.
– Jestem Jowisz i mam sześćdziesiąt trzy księżyce! – pochwalił się Mati.
– Tu Saturn! Tu Saturn! – zgłosił się Tomaszek, szczęśliwy posiadacz sześćdziesięciu dwóch księżyców i dwóch okołoplanetarnych pierścieni.
– A mnie wystarczy dwadzieścia siedem księżyców! Jestem Uran, planeta gazowa! – zagrzmiał Krzyś i owinął się chmurą z białej krepiny.
– A ja mam za to dwie planety, pierwszą i ostatnią: Merkurego i Neptuna! – ucieszyła się Natalka.
Wszyscy urządzali się na swoich planetach, rysując księżyce i pierścienie, góry i wulkany, chmury gazów i asteroidy.
Maksio zmajstrował z klocków łazika, który będzie szukał wody na jego Marsie. A Julcia wysłała w przestrzeń międzygwiezdną trzy... piłeczki pingpongowe, czyli sondy kosmiczne, które miały szukać życia na innych planetach. Zajęci tworzeniem Kosmosu, zapomnieli o całym świecie!
– A co będzie ze mną? – zapytał smutno jeżyk.
– Ty jesteś najważniejszy! Będziesz naszym odkrywcą! – zaśmiała się Natalka.
A chłopcy zbudowali mu z kartonu wystrzałową rakietę, którą jeżyk latał od planety do planety po całym niebie.
– Odkryłem was! Odkryłem! – wołał uszczęśliwiony.
Potem jeszcze jeździł łazikiem po Marsie i leciał w sondzie kosmicznej na Wenus. Ale była zabawa!
A płatki śniegu zaglądały przez okno i tylko się uśmiechały, bo właśnie z nieba przyleciały
Rozmowa kierowana pytaniami N.: W co bawiły się dzieci w przedszkolu?; Jakimi były planetami?; Co Maksio zbudował z klocków?; Czego szukał łazik na Marsie?; W co Julcia zamieniła trzy piłeczki pingpongowe?; Czego miały szukać sondy kosmiczne?;
Kim został Jeżyk?; W jakim pojeździe kosmicznym Jeżyk-odkrywca latał od planety
do planety?
6. Dzielenie na sylaby nazw planet, rozpoznawanie głoski w nagłosie.
7. Naśladowanie przez wybrane dzieci sposobu poruszania się planet po orbitach wokół Słońca.
8. Podzielenie dzieci na trzy grupy poprzez losowanie „kosmicznych kulek”. Kulki zawierają obrazki przedstawiające pojazdy ( pojazdy poruszające się na lądzie, wodzie i w powietrzu).
9. „ Trzy planety” - zabawa ruchowa towarzysząca piosence. Dzieci powtarzają za nauczycielem słowa: Leci w kosmos już rakieta. Zobacz sam: oto nowa jest planeta. Ląduj tam!
N. opowiada dzieciom, że podczas podróży kosmicznej odwiedzą trzy planety. Będą to: Planeta Królewien i Królewiczów, Planeta Robotów oraz Planeta Węży i Skorpionów. Odwiedzinom na każdej planecie będzie towarzyszyć inna muzyka. Zadaniem dzieci jest zilustrowanie ruchem ich mieszkańców. Pomiędzy odwiedzinami na planetach dzieci poruszają się po sali jak rakiety, śpiewając piosenkę o locie kosmicznym. Ostateczne lądowanie i powrót na Ziemię polega na zatrzymaniu się i siadzie na podłodze. W całości zabawa przebiega wg następującego schematu:
Wystrzelenie rakiety – Lot rakietą (piosenka) – Planeta Królewien i Królewiczów – Lot rakietą – Planeta Robotów – Lot rakietą – Planeta Skorpionów – Lot rakietą – Lądowanie na Ziemi.
10. „Rakieta” – wykonanie zadania z WŚ 50. Konstruowanie pojazdu, rozpoznawanie figur geometrycznych. Kolorowanie rakiety, wycinanie i doklejanie do niej brakujących elementów z figur geometrycznych.