Numer: 30607
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zimowe mieszkania. Scenariusz zajęć w grupie 5-latków

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W GRUPIE 5-LATKÓW

Prowadząca: mgr Natalia Zataj
Temat kompleksowy: „Zwierzęta przygotowują się do zimy”
Temat dnia: „Zimowe mieszkania”
Cel główny:
- Rozumienie zjawiska zapadania w sen zimowy przez zwierzęta. Wzbogacenie słownika o nazwy przyrodnicze.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- wita się z grupą w formie wierszowanej, umacnia więzi społeczne;
- uważnie słucha piosenki;
- poprawnie wykonuje polecenia nauczyciela;

- posługuje się nazwami zwierząt leśnych, dzieli na sylaby i głoski wyrazy: KOS, LIS, SOWA;

- reaguje na umówiony sygnał podczas zabawy orientacyjno-porządkowej

- naśladuje ruchy wybranych zwierząt leśnych

-uważnie słucha opowiadania i odpowiada na pytania dotyczące tekstu;

- rozwiązuje zagadki słowne

- wypowiada się na temat charakterystycznych cech opisujących wygląd i zwyczaje jeża

- usprawnia motorykę małą


Realizacja podstawy programowej:

Metody:
• Czynne – zadań stawianych dziecku
• Słowne - rozmowa, opowiadanie, objaśnienie i instrukcje
• Oglądowe – obserwacja, pokaz
Formy pracy:
-zbiorowa
-indywidualna
Pomoce dydaktyczne:
Szarfy, ilustracje, płyta CD z piosenką, listy, historyjka obrazkowa, karty pracy dzieci, literki
PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. Powitanie w kręgu – zabawa integracyjna Iskierka

2. Powitanka – rymowanka.

„ Wszyscy na tej sali spotkaliśmy się. Jesteś ty, jestem ja razem bawmy się.”

3. „ Kto tu mieszka?” – słuchanie piosenki, zapoznanie za słowami i melodią. Posługiwanie się nazwami zwierząt leśnych, odpowiedzi na pytania nauczyciela:
- O jakich zwierzęta była mowa w piosence?; Gdzie ma swój dom: lis/ sowa/ kos?; Kto zajmuje się lasem i ich mieszkańcami?
Dzielenie na sylaby i głoski wyrazów: lis, kos, sowa ( zadanie dla dzieci zdolniejszych ).

4. „Zimowy sen” – zabawa orientacyjno-porządkowa. Nauczyciel umieszcza na dywanie trzy ilustracje ( gawra, nora, dziupla ). Przy pomocy szarf dzieli dzieci na trzy grupy: lisy, niedźwiadki, sowy. Dzieci – zwierzęta, biegają w tempie podanym na instrumencie perkusyjnym. Na hasło: Stop!, zatrzymują się i słuchają, które z nich muszą już iść spać. Wywołane grupy odnajdują odpowiedni obrazek i układają się do snu.

5. Nauczyciel opowiada historię:
Spotkałam Panią Jesień, mówiła mi że ktoś w nocy przyszedł do naszego przedszkola. Zostawiła mi list. Posłuchajcie drogie dzieci.
„Kochane dzieci. Odwiedził was mój przyjaciel. Gdy was nie było ukrył w sali swoje zdjęcie. Abyście do niego trafili, zostawił wam pewne ślady. Czy je widzicie? Postarajcie się odnaleźć po tych śladach zdjęcie mojego małego przyjaciela. Bardzo was oto - proszę - Pani Jesień”.
Nauczyciel wybiera jedno dziecko, które wędruję po śladach zostawionych na dywanie. Dziecko odnajduje makietę- pudełko. Zanosi ją wraz z nauczycielem do koła. Wybrane dziecko lub nauczycielka otwiera pudełko i wyjmuje zdjęcie i list:
„Drogie dzieci! Odwiedziłem wasze przedszkole, ale nie mogłem zostać długo, ponieważ musze znaleźć mieszkanie na zimę. Zostawiam wam moje zdjęcie. Pani Natalia opowie moją historię. Do zobaczenia na wiosnę. Jeż Kolczatek.

6. „ Jak Kolczatek szukał mieszkania” – słuchanie opowiadania Heleny Bechlerowej;
Oglądanie ilustracji i udzielanie odpowiedzi na pytania dotyczące treści utworu.
Dlaczego Kolczatek szukał mieszkania?; Gdzie Kolczatek chciał zamieszkać?( wyjaśnienie określenia chochoł); W którym domku znalazł schronienie na zimę?; Kto mieszkał: w domku z chochoła, pod wierzbą, pod kamieniem?
Rozwiązywanie zagadek dotyczących mieszkańców domków i umieszczanie obrazków przedstawiających rozwiązanie zagadek Bożeny Godzimirskiej obok obrazków przedstawiających ich domy.
Żabka
W zielonym płaszczu, jak trawa codziennie, gdy wieczór zapada,
daje koncert bardzo rada.
Róża
To bardzo piękna dama, w czerwony płaszcz ubrana
Schowana pod dach słomiany, czeka na wiosenne zmiany.
Żuk
Mała okrągła kuleczka, błyszcząca w słońcu złotem, wychodzi do słoneczka,
gdy wiosna rządzi światem
Jeż
Mała króciutkie nóżki i nosek malutki,
igiełkami kłuje, pod liśćmi zimuje.

7. Omówienie w kilku zdaniach wyglądu i zwyczajów jeża.

8. Wykonanie zadania w KP, 13

9. „ Jeż” – wykonanie ćwiczenia graficznego w ZG 20.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.